Zdraví v klíčku
Nemůžete se už dočkat jara? Tak si ho trochu přibližte: pusťte se do nakličování semínek, které vám dodají spoustu vitamínů.
Číst vícePokojové rostliny - FILODENDRON
Patří mezi vaše oblíbené pokojové rostliny filodendron? V našem textu se o něm dozvíte spoustu zajímavostí.
Číst víceNarcisy - co jste o nich nevěděli
Velká kytice řezaných narcisů ve skleněném válci naplněném jen trochou vody je velmi elegantní ozdobou. Co o narcisech vlastně víme?
Číst vícePodmanivé vůně citrusů
Citrusy, to nejsou jen pomeranče nebo citrony. Znáte třeba takový kumkvát nebo kalamondin? Všechny tyto pro nás trochu exotické rostliny pocházejí z Asie a v zahradnických centrech je můžete koupit v podstatě celoročně, rostliny s plody jsou v nabídce od konce října.
Číst víceTulipánům a kreativitě se meze nekladou
Co se vám vybaví, když se řekne tulipán? Nizozemí? Jaro? Svátek matek? Vůně? Cibule? Tak pestré asociace dokážou vyvolat tulipány! Přineste si spolu s nimi do svého jarního domova pocit svěžesti a čistoty!
Číst víceUdělejte něco pro své zdraví!
Ještě než počasí umožní vysít první zeleninu do skleníku nebo na záhony, zajistěte si čerstvé vitamíny vypěstováním klíčků a malých rostlin na okenním parapetu.
Číst vícePORADNA - Řešení jarních problémů
Jaké problémy mohou v tomto období provázet zkušeného zahrádkáře, ale i pěstitele pokojových rostlin? Vy jste se ptali, my odpovídáme ...
Číst víceLetní cibuloviny
Cibule tulipánů, narcisů nebo hyacintů teď v zahradnictvích nehledejte. Čas pro výsadbu jarních cibulovin byl na podzim. Nyní netrpělivě čekají v zemi, až poleví zima a budou moci vykouknout na povrch a pozdravit se s prvními paprsky jarního sluníčka. Pomalu však přichází období vhodné pro nákup v létě kvetoucích cibulovin a hlíznatých rostlin –gladiol, jiřin, lilií a begonií.
Číst vícePoslové jara z říše trvalek
Ono to chvíli trvá, ono je to hodně práce, než odsuneme hrudky země a vystrčíme první lístky… Brr, to studí! Tak ještě chvíli počkáme, než zemi ohřeje sluníčko, ale pak vás potěšíme bochánky květů. – Také už slyšíte jarní trvalky růst? Těšení na jaro žene drobné krásky rychle do květu a na lístky a stonky často nezbývá čas. Pojďte se s námi projít po jarním trvalkovém záhonu a podívat se, co všechno už brzy zjara kvete.
Číst víceJarní obnova trávníku
Budíček pro zelený koberec. Až si budeme jisti, že na zahradu už se nesnese tlustá sněhová peřina, neměl by naší pozornosti uniknout ani trávník. Vždyť hustý, svěže zelený a zdravý zelený koberec dodá každé zahradě nádech dokonalosti a připraví nám na léto nejlepší podmínky pro odpočinek, ať už při lenošení na dece nebo třeba při hrách s našimi dětmi. Právě brzy na jaře ale většinou zjistíme, že během zimy vznikla holá místa nebo dokonce celý trávník vzal za své.
Číst víceČemeřice na zahradu patří
Není tak dávno doba, kdy byly čemeřice považovány za jakousi běžnou rostlinu, která se tu a tam na zahradě objevila kdesi v podrostu stromů. Ale i květiny mají svůj vývoj a umějí se na pomyslném řebříčku popularity střídat jako písničky v hitparádě. Poslední roky čemeřicím v tomto ohledu neuvěřitelně svědčí!
Číst víceBylinkový balkón
Máte-li kousek místa na balkoně nebo za oknem, dopřejte si radost pro tři smysly – bylinky. Krásně vypadají, příjemně voní a v kuchyni se jim nic nevyrovná. Až si zvyknete s nimi vařit, už se bez nich neobejdete.
Číst víceOchrana rostlin - březen, duben
Jaro už je v plném proudu a s ním i problémy, které musíme v zahradě včas řešit. Únor byl hodně studený, ale i přesto bychom se měli hned zjara zaměřit na to, aby naše úroda byla na podzim bohatá a zdravá.
Číst víceOchrana rostlin - předjaří
Ač se může zdát, že je zima v plném proudu, můžeme se již začít těšit na jaro a připravovat se na jeho nástup. V zahradě sice ještě všechno spí, ale i v této době jsou práce, které nesmíme opomenout.
Číst víceVyrobte si velikonoční věnec
Jak si vyrobit jednoduchý velikonoční věnec, kterým si můžete ozdobit vstupní dveře nebo zahradní branku? Přinášíme vám malou inspiraci ...
Číst vícePředjarní řez ovocných stromků a keřů
Cílem správného řezu ovocných dřevin je vytvarování pevné koruny s pravidelným a rovnoměrně rozloženým počtem větví. Správným řezem významným způsobem ovlivňujeme rovnováhu mezi růstem a plodností v období celého života ovocné dřeviny. Řez ovocných stromů je jedním z nejnáročnějších úkonů v péči o tyto dřeviny. Zejména v prvních letech po výsadbě rozhodujeme řezem o tom, jak bude strom v dospělosti vypadat a jak hojně bude plodit.
Číst víceCibuloviny - poslové jara
S rychlenými hrnkovanými cibulovinami se můžeme setkat v zahradnických centrech či květinářstvích již v předvánočním čase. To je však dostupný pouze omezený sortiment hyacintů a narcisů. Od konce ledna je škála druhů a barev již mnohem větší. Spolu s primulemi jsou rychlené cibuloviny prvními posly jara.
Číst víceRostliny - zelená a bílá
Také už jste někdy přemýšleli nad tím, proč se právě vám líbí některé barva, zatímco jinou přímo nemůžete vystát? Barvy ovlivňují naše nálady, prožitky a emoce a rozhodují také o tom, zda se v konkrétním prostředí cítíme lépe či hůře.
Číst vícePřátelé našich zahrad
Na našich zahradách žije spousta živých tvorů, které bychom si měli hýčkat. Proto byste při "zařizování" vaší zahrady neměli zapomínat na ptačí budky, hmyzí hotely, krmítka, pítka a vysazování medonosných rostlin.
Číst vícePolštářovité skalničky
I když největší prožitek máme asi ze zahrady plné barev a vůní, z mnoha rostlin se můžeme těšit i dotykem.
Číst víceKouzlo truhlíkových kombinací
Rádi byste vyzkoušeli mix různých druhů letniček v jednom truhlíku, ale nevíte, jaké rostliny k sobě vybrat? Zde je pro vás několik inspirací. Která se vám líbí nejvíc?
Číst víceSložte si svou letní symfonii
Že nejste hudební skladatelé? To vůbec nevadí! Svou symfonii si totiž můžete složit u nás - v zahradnickém centru - a rozehrát ji v plné parádě na svém balkoně nebo na terase. Nakonec – jaké by to bylo léto bez muškátů, petunií, surfinií a dalších letniček?
Číst víceCo je hmyzí hotel?
Užitečný hmyz potřebuje úkryt, proto je vhodné umístit na zahradě "domečky", které našim zahradním pomocníkům poskytnou potřebné útočiště a ochranu.
Číst víceTrvalky v červené a růžové barvě
Dvě barvy, které se doplňují, jedna přechází v druhou a každá symbolizuje odlišný pól lásky. Obě mají své místo i v zahradě a každý si pocitově vybere tu sobě bližší. Máme pro vás několik tipů na trvalky, které v období od února do pozdního května kvetou právě těmito barvami.
Číst víceObujte se do barev - ČERVENÁ
Jaká by to byla zahrada, kdyby od jara do podzimu nehýřila barvami! Dřeviny s barevnou kůrou, trvalky předhánějící se v nápaditosti květů, letničky na balkoně nebo v oknech, na podzim paleta barev a tónů… A k tomu ještě třeba pestře natřený zahradní domek nebo doplňky na terase? Jaro se nese v tónech růžové a červené.
Číst víceSaláty a jejich pěstování
Salát patří mezi nejoblíbenější zeleninu. V obchodech bývá k dostání už po celý rok, ale není nad to vypěstovat si vlastní chutnou hlávku na své zahradě. Do nedávna se u nás pěstovalo jen omezené množství druhů, nyní už můžete vybírat z široké škály semen i předpěstovaných sazenic.
Číst víceRoubovaná zelenina není vůbec velká dřina
Vypěstovat zeleninu na kousku vlastní zahrady nebývá nijak náročné. Co když ale chybí i malá zahrada? Nic není ztraceno – za předpokladu, že máte u bytu alespoň terasu nebo balkon. Řešení má název roubovaná zelenina!
Číst víceJak vybrat ten správný truhlík?
Také byste chtěli mít na okenním parapetu nebo na balkóně nádherně rozkvetlé květiny, ale nevíte, jak na to? Pokud jste si vybrali v zahradnickém centru kvalitní sazenice balkonových rostlin, koupili optimální substrát a hnojivo, nezapomeňte se také porozhlédnout po vhodných truhlících. I ty totiž rozhodují o tom, jak budou rostliny na balkoně prosperovat.
Číst víceExotická krása dřínů a svíd
K nejznámějším listnatým keřům patří svídy a dříny. Jejich sortiment je poměrně bohatý, ale některé z nich zatím stojí trochu na okraji zájmu. Jsou to zejména krásně kvetoucí druhy původem z Východní Asie a Severní Ameriky, vesměs větší keře, vzácně i menší stromy, které s přibývajícím věkem rostou do nepřehlédnutelné krásy.
Číst víceMalí zahradníci: Vitamíny z balkonu
Poradíme šikovným klukům a holkám, jak si vypěstovat zdravou zeleninu jednoduše na balkoně. Stačí k tomu jen větší truhlík, květináč nebo jiná vhodná nádoba, trochu půdy a sazenice balkonového rajčete, s jejímž výběrem pomůže maminka nebo tatínek.
Číst víceNaši dodavatelé: Rostliny z Tušimic
Nejen muškáty z Tušimic. Když se po roce 1989 začal rozpadat tehdejší státní podnik Sempra Kadaň, vzniklo v rámci privatizace několik firem, které aktivity tohoto podniku převzaly a více či méně je začaly rozvíjet. Jednou z nich je i společnost TU-FLOR, která do našich zahradnických center dodává zejména balkonové letničky.
Číst víceBarevné schéma: žlutá a oranžová
Také už jste někdy přemýšleli nad tím, proč se právě vám líbí některé barva, zatímco jinou přímo nemůžete vystát? Barvy ovlivňují naše nálady, prožitky a emoce a rozhodují také o tom, zda se v konkrétním prostředí cítíme lépe či hůře. Provedeme vás kombinacemi barev, které ze zahradnického hlediska považujeme za zdařilé. Představíme vám rostliny, které do tohoto barevného konceptu zapadají, a na modelce vám ukážeme, jak danou kombinaci ztvárnily floristky.
Číst víceRostliny pojmenované po významných osobnostech
Jméno růže. Názvy rostlin a jejich kultivarů, která často nedokážeme ani vyslovit, mají svůj původ a historii a pokud poznáme, jak se vlastně utvářela, možná už nám nebudou dělat takové problémy.
Číst víceCo vysévat do balkonových nádob?
Pokud nemáte zahrádku, nezoufejte! Vystačíte si totiž s terasou nebo alespoň balkonem – stačí, když si z naší nabídky semen vyberete ty druhy okrasných nebo užitkových rostlin, které jsou určeny pro pěstování v nádobách. Pak se z jejich společnosti můžete těšit od jara až do podzimu.
Číst víceOkrasné trávy
Okrasné rostliny: Vlasy matky Země. V každém dobrém zahradnickém centru najdete prodejní stůl věnovaný výhradně těmto nepostradatelným rostlinám, jejichž nabídka se v průběhu roku bude měnit – od začátku jara až do pozdního podzimu najdete na stejném místě nové a nové druhy atraktivní právě v daném ročním období.
Číst víceHnojiva - snadné vybírání
Hnojiva přehledně a jasně - Sortiment hnojiv je natolik široký, že může stěží postihnout potřeby každého zákazníka na malém místě. Využijte našeho konceptu, který soustředí všechny přípravky pro výživu rostlin přehledně na jednom místě.
Číst víceHjortron – ostružina ze severu
Tvarem připomíná ostružinu, má ale žlutou barvu a chybějí jí trny. Ve Skandinávii roste celkem běžně v přírodě, u nás jen na několika stanovištích v Krkonoších – a nově také v našich zahradnických centrech! Hjortron, jak se ostružiník moruška nazývá švédsky, vám nabídneme jako letošní novinku mezi drobným ovocem.
Číst víceNechte svoje okna rozkvést
Už několik let patří k nejvyhledávanějšímu sortimentu zahradnických center letničky, zejména ty, které jsou určeny pro výsadbu do okenních truhlíků a nádob. Ačkoliv nabídka těchto druhů rostlin je velmi bohatá, jednoznačně nejoblíbenějšími favority jsou již tradičně pelargonie a surfinie.
Číst víceStálezelené ploty a plůtky
Živé ploty ze stálezelený dřevin jsou nesmírně populární, protože i mimo vegetační dobu dávají zahradě soukromí a barevnost. Kromě jehličnatých dřevin patří do této skupiny i několik zástupců listnatých dřevin, které zůstávají svěže zelené i v zimě. Dokonce i z bambusů lze vytvořit živý plot, ale pro naše klimatické podmínky jsou bambusové živé ploty jenom okrajovou záležitostí.
Číst víceJaro rozkvétá čemeřicemi
Vánoční růže, sněhová růže, květina věštců – i tak se přezdívá jedné z nejraněji kvetoucích trvalek, která patří mezi oblíbené zahradní květiny nejen na stinných místech našich zahrad, ale v poslední době také jako květina zdobící naše okna již od Vánoc.
Číst víceVýtečné jahody z vlastní zahrady
Chcete si pochutnat na výborných jahodách z vlastní zahrady? Vypěstovat si vlastní chutné plody není tak těžké, stačí jen dodržet několik zásad.
Číst víceČarověník: ideální stromek do nádoby
Čarověníky mají kromě zajímavého vzhledu ještě jednu příjemnou vlastnost: nevyrostou. Lépe řečeno – nepřerostou prostor, který jste jim vymezili, což platí jak pro korunky, tak pro kořeny. Ocení je tedy hlavně ti, kdo nemají místa nazbyt.
Číst víceSurfinie, petunie & spol.
Když začátkem devadesátých let japonská firma Suntory představila svůj nový výpěstek nazvaný chráněným názvem surfinia, málokdo z odborníků si uvědomoval, že jde v tomto oboru o revoluci. Je opravdu příznačné, že první odrůda nesla název Revolution. Její poněkud menší květy sytě červenofialové barvy nebyly jedinou předností, kterou se mohla pochlubit.
Číst víceRoubovaná zelenina
Už jste vyzkoušeli roubovanou zeleninu? Nejen u profesionálních pěstitelů, ale i u hobby zahrádkářů se osvědčila rajčata roubovaná na silně rostoucí podnože rezistentní vůči chorobám. Rostliny rostou výrazně rychleji a lépe ve sklenících i ve volné půdě nebo v nádobách. Podobně je tomu i u okurek a jiné roubované zeleniny – můžete sklízet déle a více.
Číst víceŘeřicha v kuchyni
Řeřicha pochází ze severní Afriky a Přední Asie. Dnes ovšem roste po celém světě. Mladé děložní lístky se používají hlavně do salátů, polévek nebo pomazánek. Nahořklá chuť čerstvých lístků připomínající ředkvičku nebo křen se výborně hodí k vaječným pokrmům či tvarohu. Je vhodná do sendvičů nebo jen na chleba s máslem.
Číst víceŘeřicha jako dekorace
Řehořovic Řehoř řeže řeřichu! Nezlámali jste si na krátké říkance jazyk? Tak to je dobře. Vědí vaše děti, co to vlastně řeřicha je? Tato bylinka vám vyroste z drobných semínek, která si můžete nasít kdykoliv za okno. Za pár dní zaplní celou misku, můžete přidat do polévky, salátu nebo na chléb s máslem. Pojďte si vytvořit z řeřichy veselou dekoraci na kuchyňské okno!
Číst víceRoubovaná zelenina slaví úspěchy
Co Čech, to muzikant, co Čech, to zahrádkář. Doby, kdy současně platila obě tato rčení, už jsou dávno pryč. Začátkem devadesátých let jsme místo záhonů zaseli trávník, podél plotu vysázeli okrasné keře, před terasu usadili bazén a na terasu gril. Ze zahrádek zmizela zelenina a ovocné stromy. Proč se plahočit se zeleninou a ovocem, když si je můžeme koupit celý rok v blízkém supermarketu?
Číst víceVčely na letních hodech
Včely bychom si v zahradě měli hýčkat - jen díky včelám se můžeme těšit z květů a sklízet úrodu. I proto by měla být naše zahrada pestrá.
Číst víceMohou být trávy ozdobou zahrady?
Ano, mohou! ... a také rozhodně jsou!!! Okrasné trávy jsou vhodné pro všechny typy zahrad - hodí se nejen do moderně pojatých prostranství a zahrad rodinných domů, ale své místo si najdou i v tradičních venkovských zákoutích. jde jen o to, vybrat tu správnou.
Číst víceLéto plné chutí a vůní
Jsou velkým trendem poslední doby. Nenašli bychom asi nikoho, kdo je na zahradě nepěstuje a alespoň v létě nepoužívá v kuchyni. Jsou zdravé a voňavé, pro některá jídla téměř nepostradatelné. Řeč je o bylinkách používaných jako koření.
Číst víceModro - fialová ozdoba pro záhon i terasu
Čaj si z ní sice neuděláte, ale využijete ji v mnoha podobách na zahradě nebo v nádobách na terase. Znáte šalvěj hajní?! Je velmi nanáročná, snese i úpal a krátkodobé sucho a je velkým lákadlem pro motýly. Takže pokud je do své zahrady chcete přivést, neměli byste v žádném případě na tuto krásnou trvalku zapomenout!
Číst vícePlamenka je trvalkou sezóny
Za horkých letních podvečerů se můžete potkat s nevšední vůní. Je známá a nezapomenutelná. Předchází magická květenství vysokých floxů, jejichž rozetky prvních poupat se v tomto čase náhle rozvíjejí. A právě floxy neboli česky plamenky jsou trvalkou sezóny 2015.
Číst víceVenkovní keramika
Vulkano v zahradě - ne, opravdu nejde o žádnou sopku, ale o výrobní řadu keramiky. Svůj název získala pro své zemité barvy, které se výborně hodí do přírodního prostředí zahrady a nechávají vyniknout v nich vysazené rostliny.
Číst víceRůže David Austin
Růže od firmy David Austin Roses se nabízejí v květináčích, proto je můžete vysazovat během celého vegetačního období, tedy od jara do podzimu. Pokud dodržíte několik nejdůležitějších zásad, budou tyto růže - jedny z nejkrásnějších na světě - zdobit i vaši zahradu.
Číst vícePůdopokryvné rostliny na sluníčko
Koberce na slunné stanoviště - Pro místa s dostatkem slunečního svitu je nabídka půdopokryvných druhů mnohem bohatší než je tomu u rostlin stínomilných. I při výsadbě těchto druhů platí ovšem stejná tři zlatá pravidla, která vedou k úspěchům a následné radosti ze zahrady.
Číst víceKustovnice čínská - Goji Berry
Kustovnici čínskou zná málokdo, stejně jako její plody, malé červené bobule, které hrály ústřední roli v čínské medicíně po tisíce let. Až před nedávnem ale vědci zjistili, že jsou jedním z nutričně nejbohatších ovocí na světě. Mimořádné zdraví prospívající účinky tohoto ovoce přičítají především zvláštním druhům polysacharidů obsažených v plodech.
Číst víceKrtek na zahradě
Když uvidí zahrádkář na své zahradě známé hromádky, většinou se ho zmocní pocit zoufalství a bezmoci. Zase tu mám krtka. A začne vymýšlet jak se nevítaného hosta co nejdříve zbavit. Někdy se to daří, jindy je to trápení.
Číst víceČarověník - stromek s nádechem magie
Už samo slovo čarověník vyvolává představu čar a kouzel. Naši předkové si totiž vznik podivného „stromu na stromě“ neuměli vysvětlit jinak než zásahem magických sil.
Číst víceBarevné léto s trvalkami
Každý rok se objevují nové a nové druhy a kultivary trvalek. Některé z nich vám zde představíme, jiné můžete poznávat sami, až si je vysadíte do své zahrady.
Číst víceBalkón a terasa - květy až do podzimu
Péče o květiny v truhlících a nádobách nekončí jejich zasazením a prvním zalitím. Jak se o balkonovky v letních měsících starat, aby vydržely krásné až do prvních plískanic?
Číst víceLucerny a lucerničky
Ve světle svíček: Letní podvečery a večery v zahradě nebo na terase si určitě nedokážeme představit bez romantického osvětlení. Nejrůznější lucerny, svíčky a lampy vykouzlí útulnou atmosféru, dodají večeru romantický nádech a v neposlední řadě zajistí alespoň trochu potřebného světla. A přidanou hodnotou je třeba schopnost odpuzovat hmyz.
Číst víceBylinkové recepty
Nezapomeňte na bylinky v kuchyni! Léto je obdobím grilování a letního stolování. Zároveň je to doba, kdy jsou bylinky v plné síle a ještě než vykvetou, je obsah aromatických látek v zelených částech největší. Nezapomeňte je proto co nejvíce využívat při přípravě klasických i speciálních bylinkových receptů.
Číst víceVodní rostliny
Čarovný svět vodních rostlin Každá vodní plocha v zahradě je krásná sama od sebe, to pravé kouzlo jí ale dodají vodní rostliny, ať už vysazené v okrajové bahenní zóně nebo přímo pod vodní hladinou. A vůbec nevadí, jestli nemáte jezírko: stačí si pořídit pár větších nádob a vybrat si méně vzrůstné druhy. Takový miniaturní vodní prvek se bude úžasně vyjímat na terase nebo na balkoně.
Číst víceHortenzie v zahradě
Hortenzie, které vydrží všechno - Hortenzie patří k nejoblíbenějším okrasným dřevinám rodinných zahrad, takže není divu, že se v zahradnických centrech objevují stále v bohatším a zajímavějším sortimentu. Některé hortenzie si svoji slávu už vydobyly, jsou však i takové, které na svoji životní šanci teprve čekají. A právě na ně se zaměříme v tomto článku.
Číst víceOchrana rostlin - květen, červen
Nedejte škůdcům šanci Většina chorob a škůdců na letošní delší zimu reagovala posunutím období své aktivity o několik týdnů, přesto nás opět na zahradě čeká několik okamžiků a aplikací, bez kterých bychom těžko něco vypěstovali.
Číst víceVýsadba ovocných dřevin
Ovoce můžete vysazovat i v létě Kdo si chtěl v minulosti vysadit ovocnou dřevinu, ať už strom nebo drobnější keř, musel se spolehnout na podzimní nabídku v zahradnictvích. Prakticky výhradně se prodávaly pouze prostokořenné sazenice: na podzim ovocné školky vyoraly všechen pěstovaný materiál a co se neprodalo, pečlivě se na zimu založilo a na jaře doprodalo. Až během posledních let se sortiment rozšířil o kontejnerované ovocné dřeviny, které můžete vysazovat prakticky v průběhu celého roku.
Číst víceTrvalka roku 2013 - Aster alpinus
Má každý někde svou hvězdu? Mnohým je přisuzována, jiní v ni věří a někteří si dokonce objeví nějakou svou vlastní. Pokud by snad ovšem někomu přišla astrologie příliš vzdálená, možná nepohrdne zahradnickou astro-logií, která mu nabídne četná souhvězdí ve velmi detailním provedení.
Číst víceJak se úspěšně zbavit plevelů
Každý se již určitě ve svém zahrádkářském životě setkal s tím, že potřeboval zničit vše zelené, co na záhonech, cestičkách, chodnících nebo v okolí kompostu vyrostlo. Určitě jste si vybrali nějaký totální herbicid a s větším či menším úspěchem plevele zničili. Máme pro vás radu, jak vsadit na jistotu a dosáhnout úspěchu už na první pokus.
Číst víceRostliny v nádobách
Rostliny v nádobách - Základem úspěchu je zvýšená péče Pěstování rostlin v nádobách je jedním z moderních trendů. Nemusí jít jen o muškáty v truhlíku, ale třeba rostliny v nádoby, které vhodně doplní interiér, doladí naší terasu, případně i ozdobí vstup do domu. Máme na mysli rostliny a nádoby, které nám svou vzájemnou kompozicí vytvoří nádherný solitér naší malé zahrádky.
Číst víceOdrůdy růží
Cestování časem s růžemi Představíme vám růže ze šlechtitelské dílny W. Kordes´Söhne, které byly pojmenovány po významných osobnostech. Tyto velice odolné odrůdy růží si získávají stále nové a nové příznivce především díky svému jednoduchému pěstování bez chemických přípravků proti černé skvrnitosti a růžovému padlí.
Číst víceJak na obtížný hmyz?
Bzučí, štípe, obtěžuje… V létě se na našich zahradách potkáváme se spoustou obtížného hmyzu, který nám často zkazí svou dotěrností požitek z krásných teplých večerů. Honit sršně s plácačkou na mouchy není úplně to pravé ořechové. Co ale dělat, když se nám usídlí třeba na půdě sršní kolonie?
Číst víceTrvalková školka Holzbecher
Naši dodavatelé: Trvalky z Lelekovic Zdá se až neuvěřitelné, že před 25 lety jsme se dokázali obejít bez mobilních telefonů a internetu. Neexistovaly hobby markety ani zahradnická centra. Pokojové a řezané květiny se prodávaly v květinářstvích nebo květinových síních, kdo si chtěl koupit okrasné dřeviny nebo trvalky, musel si pro ně přímo k výrobcům do zahradnictví nebo si je sehnat na výstavách či trzích. Teprve v nových, polistopadových podmínkách vznikly podmínky pro rozvoj podnikání a se vznikem prvních zahradnických center se začaly rozvíjet i speciální školky. Jednou z nich je také Botanické zahradnictví v Lelekovicích u Brna.
Číst víceZahradní slavnost (nejen) pro děti
Letní oslava může začít! Mají vaše děti v létě svátek nebo narozeniny? Chcete, aby oslavily s kamarády hezké známky na vysvědčení? Domluvte se se svými dětmi připravte společně oslavu u vás na zahradě! Maminka může připravit ovocné nápoje a také nějaké dobroty. A děti mohou společně s tatínkem zatím připravit posezení na zahradě a pomoci mu nachystat věci na grilování.
Číst víceRůžová a fialová
Také už jste někdy přemýšleli nad tím, proč se právě vám líbí některé barva, zatímco jinou přímo nemůžete vystát? Barvy ovlivňují naše nálady, prožitky a emoce a rozhodují také o tom, zda se v konkrétním prostředí cítíme lépe či hůře. Představíme vám rostliny, které do tohoto barevného konceptu zapadají.
Číst vícePéče o balkónové květiny
Začíná letní období, nádoby na terasách a truhlíky v oknech jsou osázeny a psát o balkónových rostlinách se zdát být neaktuální. Jenže - kdo v létě cestuje do Rakouska nebo Bavorska a všimne si výsadeb v oknech za hranicemi, zjistí, že rostlinám se tam daří „tak nějak lépe“. Proč? Pojďme se zamyslet společně …
Číst víceVypěstujte si vlastní bio zeleninu
Přemýšlíte, co si letos vypěstujete na své zahrádce? Rádi byste vyzkoušeli zdravou BIO zeleninu pro své děti bez chemických hnojiv a postřiků, která by opravdu prospěla jejich zdraví? Zkuste zcela jedinečnou řadu substrátů a hnojiv, která respektuje pravidla ekologického zemědělství.
Číst víceVodní prvky v zahradě
Voda je v mnoha kulturách považována za zdroj života. Po celá staletí patří voda k výrazově nejsilnějším prvkům také v zahradní architektuře. Člověka fascinuje, dotváří atmosféru zahrady, vnáší do ní efekt zrcadlení, uklidňující zvuk fontány i možnost zchladit se v koupacím jezírku. Voda dodává nové emoce každé zahradě.
Číst víceKrálovny růže se značkou David Austin
Jsme rádi, že vám už několik let můžeme v našich zahradnických centrech nabízet velkokvěté, vonné anglické růže od světoznámé anglické firmy David Austin Roses. Ta dodává své růže pouze do skutečně profesionálních prodejen a u nás je najdete na speciálních prodejních lavičkách. Tentokrát bychom vám rádi představili dva vzrůstnější kultivary.
Číst víceDřeviny pro extrémní situace
Občas musíme na zahradě řešit atypické situace, které se na první pohled mohou jevit jako zahradnicky komplikované nebo dokonce neřešitelné. Může se zdát, že jedinou nápravou je pak jedině technické řešení. Naštěstí to neplatí absolutně, existuje totiž celá řada „šikovných“ rostlin, které některé extrémní situace zvládnou na výbornou.
Číst víceŽivé fosilie aneb Rostliny z pravěku
Někdy je pěstujeme s naprostou samozřejmostí a často ani netušíme, jak pohnutou historii mají za sebou. Obrovská vitalita udržela tyto rostliny na planetě v téměř nezměněném stavu po milióny let. Na Zemi totiž přežily nejenom z pravěku, ale z období mnohem dávnějších. Jedná se o vývojově nejstarší typy rostlin, které se na souši objevily přibližně v dobách, kdy Zemi obývali dinosauři a nad močály přelétávaly vážky s orlím rozpětím křídel.
Číst víceFlóra s vůní Středomoří
Středomoří má většina z nás spojené s časem dovolených a s příjemnými zážitky z pobytu u moře. Čistě zeměpisně se tímto názvem označuje pobřeží kolem Středozemního moře. Klimaticky se oblast nachází na rozhraní mírného a subtropického podnebního pásu. Typickým počasím pro tuto oblast je suché horké léto a mírná, deštivá zima. Teploty poklesnou i pod bod mrazu, ale pouze málo a na krátkou dobu, výjimečně i sněží. Oblast je rozsáhlá s velkými klimatickými rozdíly. Průměrná teplota vzduchu i moře roste směrem k jihu a od západu k východu.
Číst vícePlamenky, které možná neznáte
Teplý vzduch počátkem léta na zahradě naplňuje omamná vůně plamenek (Phlox) a oči až přecházejí z jejich nepřeberného množství barev. Většina jejich druhů pochází ze Severní Ameriky a patřily k prvním rostlinám, které byly do Evropy zaslány z Nového Světa. Představíme si některé novější kultivary této trvalky neodmyslitelně spojené s venkovskou zahradou.
Číst víceRecept na krásný zelený koberec
Tráva se zelená a roste, sekačky vyjíždějí na trávník. Čím častěji se trávník seká, tím bude hustší. Ovšem platí ještě jedno pravidlo – čím častěji je trávník sečen, tím vydatněji potřebuje pohnojit. Jinak se hebkého zeleného koberce nedočkáte, ačkoli do sečení i zálivky vložíte mnoho času a práce!
Číst víceBylinky - koření i léčivé rostliny
Známe je zahrádek, ale často bychom se bez nich neobešli ani v kuchyni. Některé z nich rostou u nás i ve volné přírodě, jiné pocházejí z teplejších oblastí. Léčí, voní, chutnají. Slouží pro výrobu čajů, jako ochucovadlo, v aromaterapii či přísada do koupele. I když jsou to rostliny v mnoha ohledech dost odlišné, pro jednoduchost je označujeme jediným slovem – bylinky. Skoro každá z nich má i svůj příběh, zajímavost nebo nějakou ojedinělou vlastnost.
Číst víceBorůvky - modrý životabudič
Je to dobré. Je to zdravé. Je to modré. Povzbuzuje to chuť a sílu k příjemným věcem. Můžete si pro to dojít na zahradu. Borůvky. Borůvky chocholičnaté (Vaccinium corymbosum) na našich zahradách už dávno zdomácněly. Nejen proto, že není těžké je pěstovat, ale i pro svou lahodnou chuť. O jejich příznivých účincích na lidské zdraví se moc nemluví, ale určitě stojí za zmínku.
Číst víceBalkon: zásobárna chutí a vůní
Byla by škoda nechat všechen prostor na balkoně muškátům, petúniím a dalším obvyklým obyvatelům truhlíků. Zkuste část místa vyhradit zelenině a bylinkám: kromě toho, že krásně voní a skvěle chutnají, také zajímavě vypadají.
Číst víceJak na samozavlažovací truhlíky
Určitě je znáte nebo jste je alespoň zahlédli v obchodě – samozavlažovací truhlíky či květináče. Název je trochu zavádějící: nádoba sice zavlažuje, ale ještě si pro vodu sama nedojde. I tak si ovšem každý dokáže představit, jak asi samozavlažovací nádoby fungují a v čem spočívají jejich výhody.
Číst víceDlužichy nic nedluží
Právě na podzim vyniknou pestré listy dlužich - nejen ve volné půdě, ale s oblibou se používají i do sesazovaných nádob.
Číst víceJak na ovocné stromy
Chystáte se zasadit ovocný strom nebo keř a váháte, podle čeho vybírat a jak to co nejlépe udělat?!
Číst víceVřesy nebo vřesovce?
Známe je všichni a většinou jim říkáme vřesy. Jaký je však mezi vřesy a vřesovci rozdíl?
Číst víceTrvalky do podzimního truhlíku
Podzimní truhlík a trvalky – jak to jde dohromady? Většina z nás si asi představí trvalku, která kvete na jaře, v létě a na podzim, je vysoká a za okno se nehodí. Ale projdeme-li široký sortiment trvalek, nejdeme řadu možností, jak mnohé z nich použít k podzimní a raně zimní výsadbě do truhlíku na okrášlení našich oken.
Číst víceTo nejlepší ze slivoní
Slivoně jsou nedílnou součástí českých zahrádek. Na trhu je mnoho odrůd švestek tolerantních nebo rezistentních vůči šarce, proto obliba a četnost vysazování těchto ovocných stromů stoupá.
Číst víceSukulenty vydrží (skoro) všechno
Delší dovolená je zatěžkávací zkouškou pro pokojové květiny. Po dvou týdnech bez vody najdete některé z nich beznadějně zvadlé, ty nejcitlivější tak dlouhou dobu nepřežijí.
Číst vícePodzimní péče o pokojové rostliny
S nástupem chladných nocí končí doba letnění pokojových rostlin a nastává čas přesunu zpět do bytu. Na tento krok ale musíme rostliny připravit, aby přečkaly úspěšně zimu a nepoškodily je choroby či škůdci.
Číst vícePodzimní hnojení trávníku
K úspěšnému přezimování potřebujeme zahradu na podzim správně a řádně „nakrmit“. Koncem léta je třeba přestat hnojit přípravky s vysokým obsahem dusíku, ale to neznamená, že nebudeme dodávat zahradě jinou výživu. Velmi důležité je zejména přezimování trávníku, které nám pomůže udržet trávník v dobré kondici přes zimu.
Číst vícePodzimní dekorace
Když se podzim vydaří a zahýří barvami v měkkých slunečních paprscích, nemůže být krásnější roční období. Táhne nás to ven – do parku či do lesa a často si odtud přinášíme barevné listí, plody nebo šišky. Jejich kombinací s živými květinami vzniknou krásné dekorace do podzimního bytu.
Číst vícePodzim patří chryzantémám
V září a říjnu snad nenajdete zahradnictví či květinářství, které by nenabízelo chryzantémy. Nikoliv ty řezané, ale ty, kterým zahradníci říkají Chrysanthemum Multiflora. Obrovské i miniaturní rostliny kulovitého tvaru hýří barvami a málokdo odolá, aby si je neodnesl na balkon či terasu.
Číst víceMulčování štěrkem
Mulčovaný záhon nezarůstá plevelem - Zajímavý a pohledný záhon, kterému by se vyhýbal plevel: to je sen mnoha majitelů zahrady. Sen, který se dá snadno splnit! Trvalkový záhon mulčovaný kůrou se hodí do tradiční zahrady, zatímco „pokrývka“ ze štěrku dokonale ladí s moderní městskou zástavbou. Oblázkové pole je zase praktickým řešením na výslunnou část zahrady, kde vynikne suchomilná středomořská partie.
Číst víceListnaté dřeviny na slunné stanoviště
Může se zdát až trochu podivné mluvit o dřevinách na slunečné stanoviště, když velká většina listnatých keřů roste nejlépe právě na slunci. Tentokrát jsme pro vás ale vybrali několik zajímavých dřevin, které jsou na dostatku nebo dokonce nadbytku sluníčka přímo závislé.
Číst víceJak na hlodavce v domě a jeho okolí
S ukončením sklizně obilovin a s nastupující orbou na polích se začínají stěhovat hlodavci blíže lidským obydlím, kde mají i přes zimu dostatek potravy. Nám tak začíná období, kdy se snažíme uchránit naše příbytky před jejich návštěvou.
Číst víceHoubové choroby česneku a cibulovin
Blíží se období, kdy provádíme výsadbu česneku a vysazujeme na záhony a do skalek cibule okrasných rostlin. Abychom se na jaře mohli těšit z bohaté úrody a krásné záplavy květů, musíme cibule česneku a okrasných rostlin chránit před škůdci a houbovými chorobami.
Číst víceJak vznikne čarověník
Z koruny stromu na zahradu. - Čarověníky „vyšlechtila“ sama příroda. Vznikla tak řada krásných dřevin, které se pěstují v předzahrádkách, na skalkách i v nádobách. Bez přičinění pěstitelů bychom je ale neznali.
Číst víceUzimování nádobových rostlin
KDY? Nikdy se neřiďte měsícem nebo obdobím, ale venkovní teplotou. Ideální doba pro uzimování nastává, když se venkovní teplota pohybuje okolo 5-0 st. C, rozhodně ne dříve, spíše později.
Číst vícePlíseň sněžná
Největší zimní nebezpečí pro trávník představuje plíseň sněžná. Tato houbová choroba zanechává stopy v podobě šedohnědých skvrn o průměru až půl metru. Tráva v nich je vlhká, slizovitá a postupně odumírá. Na okrajích skvrn jsou někdy vidět bílá až narůžovělá houbová vlákna. více zde ...
Číst víceCibuloviny vysazujte do košíků
Cibulnaté rostliny jsou posly jara. Nejdříve začínají i přes sněhovou pokrývku vyrážet sněženky, ladoničky, po nich zahradu oživují narcisy, hyacinty, řebčíky i tulipány. Na letní zahradě by neměly chybět kvetoucí lilie, ale i hlíznaté jiřinky či mečíky s kouzlem venkovské zahrady. Cibuloviny kvetoucí na jaře ale musíme vysadit už nyní.
Číst víceZelené hnojení
Když zaryjeme do půdy zelené části rostlin, dojde k jejich rozkladu, vzniká tak humus a do půdy se uvolňují živiny. Tak by mohla znít definice zeleného hnojení. Jenže tak jednoduché to zase není … Jaké zelené rostliny mohu použít? Lze použít i plevele, s kterými celý rok bojuji? A kdy je mám zarýt?
Číst víceTrvalky - léto nekončí s podzimem
Nejen letničky vytvářejí v zahradě nádhernou podívanou po celou dobu své vegetace. Dobře založený trvalkový záhon potřebuje pouze minimum péče a pokud si šikovně vybereme druhy rostlin, může kvést po celou dobu vegetace. Navíc bude zdobit i v zimě, kdy na suchých květenstvích třapatek a rozchodníků leží čepičky sněhu a namrzlé květenství okrasných trav se třpytí ledovou námrazou.
Číst víceTy nejsladší - broskve a nektarinky
Podzim je nejvhodnějším obdobím pro výsadbu všech dřevin včetně ovocných. Pokud jste si ještě nevybrali konkrétní druhy a odrůdy pro svou zahradu, možná vám přijde vhod stručný přehled nejlepších odrůd ovoce, které u nás patří k nejoblíbenějším: broskví a nektarinek.
Číst vícePodzim patří travám
Doba končícího léta a nastupujícího podzimu patří k nejkrásnějším obdobím roku. Dozrávají plody ovocných stromů, zeleninové záhony vydávají svoji bohatou úrodu, úžasné divadlo rozehrává podzim i v okrasné zahradě. Právě v tomto čase rozkvétá celá řada trvalek, listnaté stromy a keře barví svoje listy do kouzelných odstínů a do toho ještě zrají jejich pestré plody. A je tu ještě jedna skupina rostlin, která se právě na podzim předvádí ve své největší kráse. Jsou to okrasné trávy, které právě v tomto čase vystavují na obdiv svá soukvětí, ale nechávají vyniknout i svým krásným a často i trochu exoticky vyhlížejícím listům.
Číst víceKravský hnůj - hnojivo našich babiček
Od jara do podzimu zahrada krásně kvetla a štědře plodila. Půda na záhonech i pod dřevinami je po sezóně unavená, měli bychom jí tedy dopřát regeneraci. Dokonce i pokud jsme během jara a léta poctivě hnojili, vyplatí se o úrodnost půdy se postarat i na podzim. Před zimním odpočinkem jí prospěje nejvíce, pokud do ní při podzimním rytí zapravíme pravý kravský hnůj. Toto generacemi osvědčené, vyvážené přírodní hnojivo je pro půdu potravou i lékem.
Číst vícePodzimní hnojení
Nejen na jaře, kdy máme radost z toho, že po zimě znovu můžeme začít pěstovat květiny a zeleninu, je třeba hnojit. I po sklizni se musíme o zahrádku a záhony starat. O zákonitostech a směrech podzimního hnojení, které musíme dodržet, abychom byli úspěšní, si dnes povíme.
Číst víceČarovný dar z nebe
Jmelí je tak trochu tajemná rostlina, k níž se pojí mnoho pověr a která k Vánocům neodmyslitelně patří.
Číst víceVěnce trochu netradičně
Adventní věnec trochu jinak - místo obligátních jehličnatých větviček zkuste letos použít i jiné materiály.
Číst víceKytice na slavnostní stůl
Řezaná květina dodá místnosti a prostřenému stolu dokonale slavnostní atmosféru. Zvláště, pokud zvolíte takovou barevnou kombinaci, která odpovídá ostatním dekoracím.
Číst víceNedávejte truhlíky do sklepa
Při chystání vánoční výzdoby nezapomeňte ani na okenní parapety a vstupní prostory domu. Doladíte jimi celkovou atmosféru, ať už ji připravujete v přírodním a nebo bohémském stylu.
Číst víceVánoční stromek v květináči
Je nejen živou a nepostradatelnou ozdobou Vánoc, ale také ozdobou každé zahrady, do které může být následně vysazen.
Číst víceAť to doma na Vánoce kvete!
Prožít čas vánočního těšení a samotných Vánoc bez živé rostliny? I v těchto pošmourných dnech se najde spousta pokojových rostlin, které právě nyní nakvétají a svými pestrými a tvarově roztodivnými květy vykouzlí ve vašem interiéru neopakovatelnou náladu.
Číst víceKřehká krása Vánoc
Pro dekoraci slavnostní tabule můžeme samozřejmě použít ozdobené chvojí nebo vánoční hvězdu. Proč ale nezkusit něco elegantnějšího a netradičního? Zkuste si nechat uvázat klasickou i méně formální kytici ze sezonních rostlin. Provede vás nejen Štědrým dnem, ale celými vánočními svátky.
Číst víceZima v truhlících nemusí být nudná
I v zimním období si můžete vyzdobit terasu, okna či vstup do domu živými rostlinami. Je však potřeba vybrat vhodné druhy a případně si výsadbu dozdobit např. vánočními ozdobami v období adventu pro atraktivnější vzhled.
Číst víceVánoční kaktus jako zářivá fontána
Která květina dokáže zaručeně rozzářit pochmurné předvánoční dny? V období, kdy se většina pokojových květin ukládá k zimnímu spánku, je to právě vánoční kaktus, který začíná hýřit pestrými barvami.
Číst víceZahřejte se prvotřídním čajem
Podzimní plýskanice a brzká tma v předvánočním čase jsou ideální kombinací pro zachumlání se u knihy nebo pro setkání s přáteli nad šálkem kvalitního čaje.
Číst víceKdo přiletěl na návštěvu?
Příroda tak zcela neusíná, i když za okny sviští sníh a mrzne až praští. Právě naopak – pokud jste nezapomněli na ptačí pomocníky, může být i u vašeho krmítka pěkně živo. S kým se tam můžete potkat?
Číst víceCo s vánoční hvězdou po Vánocích?! Nevyhazovat!
Opadala nebo zaschla vám vánoční hvězda během vánočních svátků nebo je stále krásná a plná života? Je vám jí líto vyhodit?! Vánoční hvězda nemusí být "rostlinou na jedno použití". Za vyzkoušení nic nedáte ...
Číst víceKrmítko jako ozdoba
Zapomeňte na plastové lahve a misky pod květináče! Zkuste zapojit trochu fantazie, posbírejte doma barevné stužky a provázky, nakupte si směsi semen a nesolené sádlo a vytvořte krmítko, které bude pro ptáky zdrojem potravy a pro vaši zahradu zase zimní ozdobou.
Číst víceDostaveníčko u krmítka
Ačkoliv venku začne brzy pořádně mrznout, příroda tak zcela neusíná. Právě naopak – stačí se podívat z okna: pokud jste při svých nákupech v zahradnických centrech nezapomněli na ptačí pomocníky, může být i u vašeho krmítka tak živo jako na našem obrázku. A s kým že se tam můžete potkat?
Číst víceSníh - přítel zahradníků
Bez vody není života. Toto konstatování platí bez výhrad. Snad jen autoři sci-fi si dokážou představit jiné formy života nezávislé na vodě. Ale nebojte se, do této oblasti se pouštět nebudeme a povíme si o vodě v trochu jiném skupenství, s nímž se teď, v zimě, potkáte na zahradě nejčastěji.
Číst víceNezapomeňte na krmítka!
V zimních měsících na zahradě moc práce člověk nemá. Všechno je zahalené pod sněhovou pokrývkou a maximálně je třeba zkontrolovat, jestli se nám do zahrady nedostal hladový zajíc a nezačal okusovat kmeny stromků. Určitě bychom ale neměli zapomenout na naše ptačí pomocníky, kteří si v těchto krušných dnech hledají poměrně složitě potravu. Abychom jim opravdu pomohli, musíme dodržet několik zásad při zimním přikrmování.
Číst vícePrázdné místo po vánočním stromku?
Vánoce jsou za námi, zážitky zůstaly už jen v myslích a na fotkách s názvem „Vánoce 20..“. Stromečky zmizely z našich obývacích pokojů a možná i vy se bráníte pocitu, že v místnosti najednou něco chybí ...
Číst vícePtačí budka znamená život
V poslední době z krajiny velmi rychle mizí přirozená hnízdiště ptáků. Většina našich dutinových ptáků potřebuje ke svému zahnízdění již existující dutiny a je tak plně odkázána na již existující dutiny vyhnilé nebo vytesané ve starých kmenech, nebo na dutiny umělé – ptačí budky. Díky nim můžeme přilákat do své zahrady ptáky, které přirozeně ochrání naše rostliny před škůdci a potěší naši duši i oko.
Číst víceKontrola zimujících rostlin
Škůdci se mezi zimujícími rostlinami dokážou rychle šířit. Proto zasáhněte, jakmile je objevíte. Pravidelně prohlížejte přenosné a balkonové rostliny, které zimují v domě – ať už v zimní zahradě, na světlé chodbě, nebo v bytě. Nižší vzdušná vlhkost totiž svědčí rozvoji savých škůdců – svilušek, puklic, červců... A protože rostliny v zimovišti bývají blízko sebe, škůdci se mezi nimi rychle šíří: platí tedy, že byste měli zasáhnout, jakmile je objevíte.
Číst více