Často si je lidé pletou: vřes a vřesovec - dvě rostliny s téměř totožným názvem a podobnými potřebami. Přesto jsou ale každá jiná. Nevěříte?

Pokud existuje rostlina, která se za minimum péče odvděčí maximální krásou, je to vřes. Odpustí vám občasné zapomenutí zálivky, spokojí se s obyčejnou půdou, snese plné slunce, a přesto bude kvést od konce léta až do jara.

Vřes (latinsky Calluna), jehož původní druh je růžový, kvete koncem léta. Jeho název pochází ze starořečtiny; slovo kalluntron znamená něco jako smetáček. Z větviček vřesu se totiž vyráběly smetáky a košťata. Vřes má taky pověst magické rostliny. Květy vřesu mají napomáhat udržení vitality a mládí, bílý vřes je symbolem štěstí. Při pěstování vřesu se musíme držet několika základních pravidel: má rád kyselou půdu, nejlépe směs rašeliny s pískem. Má rád slunné stanoviště. Lze ho ideálně kombinovat s jehličnany, okrasnými travinami, rododendrony a azalkami, dobře se s nimi snáší a vedle sebe jim to sluší. Při pěstování na zahradě se vřes pravidelně zastřihuje vždy po odkvětu. Na zimu je dobré přikrýt vřes chvojím.Jeho květy i po uschnutí se dají použít do různých aranžmá.

Vřesovec (latinsky Erica) je stálezelená rostlina keříkovitého vzrůstu, která dorůstá do výšky 10-30 cm. Vytváří drobné jehlicovité listy. Vřesovec má květy zvonečkovitého tvaru, a kvete od jara do podzimu. Rostliny sice jsou mrazuvzdorné ale je lepší je přikrýt chvojím. V případě potřeby zastřižení provádíme řez na jaře. Stejně jako vřes miluje slunné stanoviště.

Vřesy a vřesovce lze ale úspěšně pěstovat i v nádobách. Mohou zdobit balón, terasu či zápraží po celý rok; jejich hlavní sezóna však začíná právě teď. Jsou totiž nedílnou součástí podzimních truhlíků i osazovaných nádob na terasách, u vstupů do domů nebo jako dekorace podzimnách stolů.

V nádobách navíc velmi snadno splníte specifické nároky vřesů a vřesovců na půdu, která musí být kyselá, lehčí a dobře propustná.

A teď už jen fantazii a můžete se vrhnout do vytvoření toho svého podzimního truhlíku, kde vřes nebo vřesovec určitě nebude chybět!