ZBOŽÍ NEZASÍLÁME POŠTOU!

Dovolujeme si vás upozornit, že katalog je primárně určen k poskytování informací a není aktuální nabídkou rostlin na prodejně. Katalog neslouží ani pro objednávání rostlin.

 

VANILLA PALNIFOLIA

Druh: Epifytická, poloepifytická orchidej

Teplota: Vyžadují celoročně teplé podmínky a vyšší pohyb vzduchu.

Světlo: Umisťujeme je na světlé místo, a to po celý rok.

Zálivka: Prospívá jim bohatá zálivka a vyšší vzdušná vlhkost.

Zemina: Substrát pro orchideje

Přesazování: Množí se bezproblémově řízkováním.

Náročnost pěstování: Vhodné i pro naprosté začátečníky.

 

Věděli jste, že …

Pokud jste si někdy dopřáli jedno z nejpopulárnějších koření světa, možná jste si nebyli vědomi faktu, že jíte orchidej?

 

Zajímavý tip …

Protože Vanilka roste ve volné přírodě, jako mohutná liána, dočkáme se u ní květu až po té, co její převis dosáhne 50 – 100 cm. Na šlahounech rostoucích vzhůru Vanilka nevykvete.

 

Vanilku jako koření zná prakticky každý, avšak málo z nás ví, že toto koření jsou tepelně upravené plody tropické liánovité orchideje. Vanilku využívali jako cenné koření již staří Aztékové, dlouho před tím, než se do Ameriky dostali první Evropané. Nedlouho po objevení Ameriky, se pak dostala i do Evropy a byla zde velice oblíbená a draze prodávaná. Proto se začala brzo pěstovat na plantážích a rychle rozšiřovat do dalších zemí s vhodným podnebím. Název Vanilka pochází ze španělského slova “vainilla”, malý lusk!

Vanilla - rod jednoděložných rostlin (orchidejí) z čeledi vstavačovitých. Známo vice než 100 druhů. Rostou v tropických oblastech obou polokoulí. Vanilla planifolia, původně ze Střední Ameriky, se pěstuje pro plody, které obsahuji vanilin (10 - 20 cmdlouhé tobolky, tzv. vanilkové lusky). Plody se několikrát suší a fermentují; používají se jako koření v potravinářství a k výrobě parfémů. Z hektaru plantáže se získává asi 450 - 600 kg fermentovaných plodů. Podobným způsobem se využívají i některé další druhy, například Vanilla tahitensis a Vanilla pompona. Největším producentem vanilky je Madagaskar (70 - 80% světové produkce); nejkvalitnější vanilka se však produkuje v Mexiku.

Ze všech tropických orchidejí jsou pouze dvě využívány pro komerční účely: bourbonská a tahitská. Daří se jí dobře v Brazílii, v Mexiku a v Peru; je také pěstována v Indonésii, na Tahiti, na Madagaskaru, v Číně a na Kormorských ostrovech (v 19. století známé jako Bourbonské ostrovy). Vanilku do Evropy přivezl slavný španělský conquistador, který pochodoval napříč Mexikem a dobyl Aztéckou říši.