ZBOŽÍ NEZASÍLÁME POŠTOU!
Dovolujeme si vás upozornit, že katalog je primárně určen k poskytování informací a není aktuální nabídkou rostlin na prodejně. Katalog neslouží ani pro objednávání rostlin.
VANDA
Druh: Epifytická monopodiální orchidej.
Teplota: Většina vand by se měla v zimě pěstovat na chladném stanovišti okolo 15°C.
Světlo: Rostlina vyžaduje skutečně dostatek světla zejména v zimě. Ideální je ji zavěsit na okna.
Zálivka: Signálem pro zalití je stříbrošedá barva kořenů, které každý den rosíme a jednou týdně ponoříme kořeny na cca 1 hodinu do odstáté vody, nejlépe však dešťovky pokojové teploty. Dobře se jí daří ve skleněné nádobě, kde je na dně cca 1 cm vody.
Zemina: Pokud rostlinu pěstujeme v závěsném květináči, je pro ni ideální kůrový substrát pro orchideje
Přesazování: Přesazujeme velmi málo, raději volíme v případě potřeby vložení malého košíčku do většího, aby nedošlo k většímu poškození kořenů. Větší rostliny na místech po odkvětu někdy vytvářejí nové malé rostlinky, které necháme narůst do velikosti 5 - 7 cm s dostatkem kořenů a pak je opatrně oddělíme. Ránu po oddělení necháme dostatečně zaschnout, nebo zasypeme mletým dřevěným uhlím a samostatně zasadíme. U přerostlé rostliny můžeme také oddělit vrchol (minimálně s 10-ti listy) a zasadit. Spodní část pak znovu obrazí většinou více novými rostlinami, z nichž jednu nejsilnější ponecháme a ostatní můžeme opět oddělit.
Náročnost pěstování: Rostlina náročnější na pěstování
Věděli jste, že …
Vandy vzhledem ke své schopnosti přijímat vláhu a živiny kořeny jako jediné z prodávaných orchidejí nemusí být pěstovány v substrátu, proto se mohou pěstovat zavěšené v pěstebních košících nebo volně ve skleněných nádobách?
Zajímavý tip …
Pokud se dostatečně aklimatizují, jsou pak více odolné proti chorobám a škůdcům, než většina ostatních orchidejí.