Počasí je k zahradníkům stále ještě schovívavé a umožňuje vysazovat nejen ovocné i okrasné stromy a keře, ale také růže. Pokud dáváte přednost podzimní výsadbě prostokořených růží, je právě teď ideální čas. Nabídka balíčkovaných růží je veliká. Zastavte se!

 

Jak postupovat při výsadbě:

Prostokořenné růže je ideální sázet na podzim (od poloviny října až do konce listopadu, s ohledem na počasí). Až do nástupu tuhé zimy vytvářejí vláskovité kořínky, takže na jaře rychleji raší a také dříve kvetou. Prostokořenné sazenice růží lze před výsadbou na 12 až 24 hodin namočit do vody.

Kůra výhonů nesmí být scvrklá, kořeny na lomu musí zůstat čerstvé.  Těsně před výsadbou odstraňte poškozené, zaschlé nebo zlomené části výhonů. Kořeny upravujte minimálně.

Velikost výsadbové jámy by měla být 0,3 x 0,3 m, aby kořeny mohly být volně rozprostřeny. Kořenový krček vysazené růže by měl být asi o 5 cm hlouběji, než tomu bylo ve školce (místo očkování by nemělo být vidět).

Jak daleko od sebe vysazovat - dle druhu:

Záleží na druhu růže a na intenzitě růstu dané odrůdy.

Miniaturní růže (vhodné i do skalek) - ideální vzdálenost rostlin 0,2 až 0,3 m, mnohokvěté a velkokvěté růže na 0,4 až 0,5 m (8 až 10 rostlin/m2), pokryvné na 0,5 m, sadové od 1 do 3 m podle vzrůstnosti, pnoucí na 1,2 až 2 m a stromkové růže na vzdálenost okolo 1 m (u miniatur s nízkými kmínky 0,5 až 0,6 m). 

Zazimování:

Všechny růže po výsadbě zazimujte přihrnutím vrstvou zeminy, navrch ještě nakryjte chvojím či listím. Nahrnování zeminou je jednak ochranou před zimními mrazy, zároveň chrání rostliny při jarní výsadbě před nočními mrazíky a vysycháním.