Brambořk (Cyclamen) je dobře známá pokojová rostlina, která se v těchto dnech začíná hlásit ke slovu, aby svými něžnými květy zpříjemnila pochmurné zimní dny.

V současné době se brambořík chápe jako sezónní rostlina, která vydrží pouze několik týdnů, ale není tomu tak. Pokud umístíte brambořík do chladnější místnosti, můžete ho pěstovat jako vytrvalou rostlinu.

Nároky na pěstování:

Světlé stanoviště bez přímého slunce, optimální teplotu 12 - 15°C a vydatnou zálivku. Pozor ale na přlití, podzemní hlíza by mohla uhnít! Bramboříky se hnojí dvakrát za měsíc hnojivem bez obsahu vápníku. 

Náš tip:

Bramboříky nebo i hvězdníky bývaly leckdy náhradou za vánoční dárek, anebo se prostě přinášely na návštěvu spojenou s obědem. Na tuto tradici můžeme ostatně navázat i dnes - asi se nenajde žena, které by bohatě kvetoucí brambořík nabo třeba sněhobílý hvězdník neudělaly radost?!

Několik zajímavostí o bramboříku:

Jeho původní domov je v horských listnatých lesích Malé Asie a Evropy. Bramboříky se ve volné přírodě vyskytují i u nás - na některých místech na Moravě, kde roste na stinných vlhkých stanovištích.

V dávných časech lidé věřili, že místa, kde brambořík roste, jsou chráněna proti zlé magii. Od 18. století se brambořík perský stal oblíbenou pokojovou rostlinou v Anglii a Francii. Později se rozšířil i do zbytku Evropy. Jeho květy charakteristicky voní, proto se používají k výrobě parfémů.