Bez vody není život a platí to i pro ptáky a hmyz v našich zahradách.

Rozmístění pítek, napajedel a koupátek je kromě zřizování krmítek a hnízdících budek dalším krokem, kterým můžeme podpořit ptačí život v zahradě. V suchém počasí je pítko jednou z mála možností pro ptactvo, kde se osvěžit a doplnit tekutiny. Stejně jako ptačí krmítko, i pítko nebo koupátko lze umístit ve volné zahradě, na okenním parapetu nebo balkoně. Ptáci a hmyz tu uhasí žízeň a pokud bude prostorné a bezpečné, mnozí si zde dopřejí i osvěžující koupel.

Díky pítku se i v letním období budete moci těšit z blízkosti opeřených přátel, které jste v zimních měsících pozorovali na krmítku.

 

Ideálním řešením je zahradní jezírko s mělkými břehy, kde se ptáci mohou napít i osvěžit. Přístup k vodě však můžete vyřešit i mnohem jednodušeji - pítkem. Jako pítko postačí jakákoliv nádoba nebo předmět (vydlabaný pařez, kámen s prohlubní, miska pod květináč, sud na dešťovou vodu, lavór, zahradní konev atd.) V zahradnictvích jistě objevíte i spoustu parádních pítek z různých materiálů, které se mohou stát ladícím a funkčním doplňkem vaší zahrady. Do nádoby potom položte několik kamenů, které zabrání utonutí hmyzu.

Vodu v pítku vyměňujte v ideálním případě denně, aby byla stále čerstvá.

 

Umístění pítka

 - ve stínu, aby se voda nekazila a neodpařovala

 - na volném prostoru, aby ptáci měli přehled o případných nepřátelích (např. kočky)

 - v blízkosti pítka by měl být úkryt, kam se v případě ohrožení budou ptáci moci schovat

 

Pokud můžete, pomáhejte ptákům i touto cestou. Přístup k vodě je velmi důležitý zvláště v místech, kde není v blízkosti žádný vodní zdroj. Zajisté se přidají i jiní obyvatelé vaší i přilehlých zahrad, kteří vodou nepohrdnou. V suchých obdobích, které se v posledních letech často opakují, je tato pomoc velice potřebná.

Odměnou za vaši péči vám bude každodenní podívaná na pijící a koupající se ptáky. Budete překvapeni, jak rozmanitý může být život na vaší zahradě.