Letošní rok začal sčítáním ptáků na krmítkách, do kterého se mohla zapojit i široká veřejnost. Na přesné výsledky si budeme muset ještě několik týdnů počkat, ale vypadá to, že suverénním vítězem se stane sýkora koňadra, s odstupem následují vrabec polní a vrabec domácí. Na krmítkách se často objevovali také sýkora modřinka, zvonek zelený, stehlík obecný, kos černý, hrdlička zahradní či pěnkava obecná.

Jak to ale udělat, aby se k vašemu krmítku slétalo opravdu mnoho hostí a vy jste mohli pozorovat opeřené návštěvníky vašeho krmítka, kteří vám na oplátku pomohou s ochranou vaší zahrady na jaře a v létě.

S přikrmováním bychom měli začít jakmile začnou klesat teploty a snižuje se nabídka volně dostupné stravy. Získávání potravy ptákům navíc v zimě komplikuje sněhová pokrývka, zmrzlá půda a méně světla. Opeřenci si musejí vytvořit dostatečné tukové zásoby, aby přežili všechnu nepřízeň zimních dní a zejména dlouhých mrazivých nocí. Aby získali dostatek potravy, musí např. sýkory modřinky jejímu shánění věnovat až 85% dne. Pro zajímavost - kos černý musí nasbírat dvakrát tolik bobulí, kolik sám váží. Proto je naše pomoc tak důležitá, krmením můžeme opeřencům takřka zachránit život. Odměnou vám potom bude jedinečné divadlo, které můžete na krmítku sledovat.

 

Čím přikrmovat

Předně je třeba upozornit na to, že zbytky z kuchyně na krmítko rozhodně nepatří! Ptákům způsobují zažívací potíže a leckdy i smrt. Můžeme ale použít ovesné vločky, strouhanou mrkev, pro kosy a kvíčaly vařenou rýži a vařené brambory.

Potrava u nás přezimujících opeřenců je převážně rostlinná a tvoří ji různá semena, jádra, bobule a jiné plody. Většina ptáků běžně navštěvujících krmítka nejlépe přijímá slunečnicová semena. Vrabci nebo hrdličky uvítají také obilná zrna jako oves, prosopšenici. Zakoupit můžeme také již namíchané směsi krmení pro přezimující ptáky. Obsahují někdy kromě zmíněných semen a obilí také luštěniny kukuřici. Když ponecháme na podzim několik jablek na stromě, budou nám za ně vděční kosi a kvíčaly. Strakapoudy, sýkory či brhlíky nejlépe pohostíme tukovou směsí, kterou můžeme zakoupit v podobě lojových koulí. Pochoutku pro opeřence si můžeme i sami vyrobit; bonusem vlastní výroby je zábava pro děti při její výrobě a oživení zahrady netradičním prvkem.

Několik tipů na výrobu krmítka najdete zde

Máte připravené krmítko, v něm různorodou nabídku potravy, ale ptáci stále nikde? Nezoufejte. Rozhodně to neznamená, že děláte něco špatně. V některé dny ptáci najdou dostatek potravy v přírodě, a proto nemusejí létat na naše krmítka.