Vybrat pokojovou rostlinu není vždy jednoduché. Některé jsou vysoké, některé naopak miniaturní, jiné vyžadují náročnou péči. Nabízíme vám přehled nejoblíbenějších druhů, z nichž na plné čáře vítězí rostliny okrasné listem. 

Mezi oblíbené pokojové rostliny patří: 

Sloní noha (Nolina, Beaucarnea) – vyžaduje světlé místo, můžete ji umístit i na přímé slunce a nevadí jí suchý vzduch. V nabídce je v mnoha zajímavých tvarech s jedním či více kmeny.
Dračinec (Dracaena surculosa) – prospívá jí světlé stanoviště, nesnáší nadměrnou zálivku a v suchém bytě je nutné ji rosit.
Fíkus (Ficus microcarpa) - nesnáší suchý vzduch a přemokření, lze jej snadno tvarovat a pro milovníky bonsají je možné jej mít i v takto zapěstované podobě.
Šeflera (Schefflera arboricola) – má ráda světlé stanoviště bez přímého slunce, vyžaduje časté rosení a při přemokření shazuje listy.

A dále pak téměř nenáročné Zamioculcas a Spathiphyllum

Zamyoculcas (Zamioculcas zamiifolia) Donedávna to byla neznámá rostlina, kterou její nenáročnost pěstování vynesla na výsluní. Stala se jednou z nejčastěji pěstovaných pokojových rostlin. Zamioculcas nejlépe prospívá na polostinném stanovišti bez přímého slunce, které může být v domácím prostředí příčinou popálení listů. Vyhovuje mu klasická zemina pro pokojové rostliny. Navzdory sukulentnímu vzhledu je třeba kulkas přiměřeně zalévat. Na suché prostředí reaguje shozením lístků, přelívání může způsobit hnilobu kořenového systému a odumření rostliny. Pečlivé zanedbávání - to je ten nejlepší způsob, jak se starat o zamiokukcas, resp. o všechny sukulenty.

Lopatkovec (Spathiphyllum) Lopatkovec neboli Toulitka je jedna z nejméně náročných pokojových květin. Bohatě kvete po celý rok světlými květy. Nemá vysoké nároky na zálivku ani světlo. Je to ideální rostlina do kanceláře, kaváren, hotelů nebo do bytu, kde nemůžete o rostliny často pečovat.

 

Ti, kteří dávají přednost barevnějším rostlinám či palmám, mohou vybírat ze vzrůstných i méně vzrůstných pokojové rostliny – např. Dracaena (marginata, reflexa, fragrans, deremensis, aj.), Yucca, Codiaeum, Aglaonema, Ficus (benjamina, binnendijkii, elastica, lyrata, cyathistipula, aj.), Phoenix, Pachira, Rhapis nebo Sansevieria.

A odpověď na častou otázku, zda je vhodné právě v tomto období pokojové rostliny nakupovat? Určitě ano, samozřejmě za předpokladu, že budete nakupovat u skutečných odborníků. Je velmi důležité, aby prodej nekončil zaplacením u pokladny! Zvláště v zimním období je velmi důležité rostlinu dostatečně zabalit, aby při přenášení z prodejny neutrpěla mrazem, a zajistit převoz ve vyhřátém automobilu. Se zakoupenou rostlinou je třeba chvátat rovnou domů a zabránit jejímu možnému nachlazení.

A ještě něco: Mějte na paměti, že všeho moc škodí, a zalévejte opatrně: u pokojových rostlin se mnohem častěji setkáváme s problémy způsobenými přelitím než nedostatečnou zálivkou. Platí to zejména v zimním období!