Obklopte se zelení a přírodou a užívejte si svou vlastní džungli. Leden je ideálním měsícem - po sklizení vánočních dekorací je v bytě jaksi neútulno, za oknem je zima a nevlídno a doma trávíte mnohem více času. Dny jsou krátké a vzpruha se vždycky hodí. Navíc jsou pokojovky už několik posledních let na strmém vzestupu oblíbenosti, v leckterých domácnostech se dostaly na úroveň domácích mazlíčků. Ať už dáváte přednost velké dominantní rostlině nebo oceníte více menších rostlin, jungle styl vnese do vašeho života mnohem víc než jen pár květináčů, o které se musíte postarat. 
 
Nezáleží na tom, jestli máte pro pěstování k dispozici zimní zahradu, balkón nebo jenom okenní parapet, protože radost z prvního zeleného lístku můžete zažít v každém případě. Pokojové rostliny vás budou těšit, prospějí nejen vašemu tělu, ale i vaší duši a budou vás inspirovat.
 
Proč pokojové rostliny patří do bytu
Vedle radosti z péče o ně, která funguje jako přirozená forma terapie, je to nepochybně zkrášlení prostoru a čistší a kvalitnější vzduch. Některé rostliny dokáží vyčistit vzduch od nebezpečných chemikálií, které se uvolňují z nábytku, koberců, nátěrů nebo osvěžovačů vzduchu a které způsobují zdravotní potíže. Rostliny v bytě fungují také jako přirozená klimatizace, zvlhčují vzduch a chytají prach.
 
Kam s nimi
Nezastupitelné místo mají pokojové rostliny v ložnici, kde dokáží výrazně zlepšit kvalitu spánku. Ideálně se k posteli hodí filodendron, nenáročná, dlouhověká, závěsná rostlina, které stačí nižší teploty, nevyžaduje ani příliš světla a zaručeně vám pročistí vzduch. V tmavší a chladnější ložnici se bude dařit také orchidejím, které nemají rády průvan, ale kvetou i několik měsíců v roce a produkují na rozdíl od většiny květin kyslík v noci a ne ve dne. Nutností pro vaši ložnici je rozhodně tchýnin jazyk, který je odolný a bude vás po celou noc zásobovat kyslíkem. Přestože to není obvyklé místo pro pěstování rostlin, vyplatí se květiny umístit také do koupelny. Když pověsíte eukalyptus do sprchy nebo do její blízkosti, pára z horké sprchy rostlinu a její vůni aktivuje a vy pak můžete čekat uvolnění od bolesti hlavy, zánětů, stresu a svalového napětí.
Místností, kde můžete popustit uzdu fantazii, je obývací pokoj. Většinou je zde dostatek světla, přiměřené teplo a vejdou se sem i rozměrnější solitéry. Ve větším volném prostoru se nemusíte bát použít i vzrůstné rostliny jako je šeflera, oblíbená monstera či různé druhy fíkusů. Zajímavé možnosti uplatnění skýtají také různé druhy palem - areka nebo datlovník. Z méně vzrůstných rostlin alokázie, aglaonema, okrasná kopřiva či pepřinec. Obývacímu pokoji dopřejte příjemnou atmosféru pokojovými rostlinami okrasnými květy: echmea, toulitka, begonie, řemenatka, brambořík, ibišek. Místnost doslova rozzáří i některé orchideje, je jen třeba zohlednit vlhkost místnosti, některé druhy jsou na ni náročné.
 
Originálním způsobem pěstování je závěsná kokedama. Tento způsob pěstování rostlin pochází z Japonska a vyznačuje se tím, že rostlina vyrůstá z kulovitého mechového obalu bez použití květináče a zavěšuje se ke stropu. Od běžného způsobu pěstování v květináčích se liší způsobem zalévání. Kokedama se v určitých intervalech na pár minut vkládá přímo do vody, aby jí do sebe nasála co nejvíce.
 
Rostlinná džungle dodá vašemu domovu šmrnc, zútulní ho a vás nabije pozitivní energií. Bude vás těšit nejen v ní pobývat, ale i se o ní starat. Tak si přijďte vybrat ty správné miláčky do svého bytu - začátek roku je pro to ideální dobou.