Než si kontejnerované ovocné dřeviny představíme podrobněji, řekněme si hned na začátku něco o jejich ceně. Ta je totiž ve srovnání s prostokořennými sazenicemi výrazně vyšší a často naše zákazníky odradí. Ale vyšší částka má svoje důvody: náklady na pěstování se zvyšují o částku za kontejner a substrát, do kterého je stromek zasazen, ale i o hnojiva a postřiky. Vůbec samotné založení kontejnerovny (místo pro pěstování v květináčích – kontejnerech) je dosti nákladné. Plocha musí být naprosto rovná a zásobování rostlin vodou zajišťují hned dva systémy závlah – shora postřikovače, zdola kapková závlaha (mikrotrubičky přivádějící vodu do každého kontejneru). Kontejnerovna musí být také vybavena kotvicím systémem proti padání stromků ve větru. Je tedy zřejmé, že i podíl manuální práce je výrazně vyšší, což se samozřejmě také odrazí na ceně. Až si tedy budete vybírat z nabídky ovocných dřevin pěstovaných v květináčích, už budete vědět, kolik práce a technického zařízení se za nimi skrývá.

A nyní už pouze k výhodám kontejnerovaných ovocných stromků. Jednou z největších výhod je možnost vysazovat kdykoliv během celého vegetačního období – od jara do podzimu. Nemusíte se tedy omezovat pouze na jarní nebo podzimní měsíce, sázet můžete klidně uprostřed léta, třeba o dovolené.

Stromek, který si ze zahradnického centra přivezete, vyjměte opatrně z kontejneru. Správně prokořeněná dřevina by měla mít kompaktní kořenový bal, který bude držet pohromadě a nerozpadne se. Výsadbová jáma by měla být zhruba dvojnásobně široká a hluboká jako je kořenový bal. Stromek zasaďte do stejné hloubky jako v květináči. Pod kořenový bal a do zeminy je dobré přimíchat kompost, případně dnes již běžně prodávané granulované hnoje nebo pomalu působící průmyslová hnojiva, například Plantacote nebo Osmocote. Po zasazení zeminu kolem balu důkladně přišlápněte a dostatečně zalijte. Takto zasazený ovocný stromek netrpí žádným přesazovacím šokem a pokud ho ještě několikrát po výsadbě zalijeme, stoprocentně se ujme, přestože jste sázeli v horkém létě.

Zahradnická centra nabízejí téměř kompletní sortiment kontejnerovaného ovoce během celého vegetačního období, ať už jsou to drobné druhy ve formě keřů či stromků, nebo jádroviny a peckoviny. V nabídce jsou i módní sloupovité tvary nebo zakrslé druhy na nízkých kmíncích vhodné pro pěstování v nádobách třeba na terase.