Letos pro vás máme exkluzívní sortiment česneku od českého česnekového specialisty, pana Kozáka. Ten radí, že česnek by do země měl jít, když se teplota půdy dostane k 9°C. Ten okamžik se blíží, tak buďte připraveni.

 

Přehled nabízených odrůd naleznete zde: Sadba česneku 2020 v prodeji

 

Jak byste měli postupovat, pokud se chcete stát úspěšnými pěstiteli česneku, přírodního zázraku, který má silné antibakteriální, protiplísňové a antivirové účinky a je považován za velmi účinný imunitní stimulant? Nechte si poradit od toho nejpovolanějšího z povolaných: českého pěstitele a šlechtitele, ing. Václava Kozáka z Holic. Zde je několik bodů, kterými byste se měli řídit.

Odrůdy podle ranosti

V nabídce jsou odrůdy velmi rané, polorané i pozdní. Nejranější odrůdou v českém sortimentu je Bjetin, která se sklízí už začátkem července. Z nepaličáků je to pak odrůda Anton, která se sklízí jen o pár dní později než Bjetin. Naopak nejpozdnější jsou odrůdy Benátčan, Japo II a Mirka, které se sklízí až koncem července nebo začátkem srpna.

Paličák, nebo nepaličák?

Paličáky vytvářejí květní stvol zakončený palicí, což je květenství vytvořené ze sterilních kvítků a pacibulek, nepaličáky stvol nemají. Tyto palice je nutné v určité fázi růstu vyštípat. Paličáky není možné nebo jen velmi obtížné vázat do věnců.

Obecně platí, že nepaličáky tvoří více stroužků a mají lepší skladovatelnost než paličáky. Samozřejmě jsou také odrůdové rozdíly. Všechny odrůdy paličáku jsou ozimé, výjimkou je odrůda Mirka, která je určena pro podzimní i jarní výsadbu. Mezi nepaličáky jsou odrůdy jak ozimé (Lukan, Anton, Záhorský II), tak jarní (Japo II, Benátčan), které lze vysazovat jak na podzim, tak i na jaře.

Sadba česneku

V žádném případě není vhodné sázet konzumní česnek nakoupený na tržištích nebo v marketech, ani česnek nabízený jako „vhodný k sadbě“. Vysázením tohoto materiálu pěstitel riskuje nejen zklamání ze špatných výnosů, ale především zamoření pozemku nebezpečnými chorobami a škůdci. Volte pouze certifikovaný sadbový česenk. Při výsadbě je možné použít stroužky všech velikostí. V dobrých podmínkách mohou i z malých stroužků narůst cibule srovnatelné velikosti s cibulemi rostlin ze stroužků velkých. V sušších oblastech je lepší používat stroužky větší, které mají rychlejší start a rostlina tak může na jaře lépe využít zásoby zimní vláhy.

Příprava sadby

Před výsadbou je zapotřebí cibule rozdružit na stroužky. 

Moření

K moření sadby česneku použijte Sulku, která velmi dobře působí proti velmi rozšířenému roztoči vlnovníku česnekovému (Aceria tulipe), který způsobuje tzv. vyšeptávání česneku. V případě moření Sulkou doporučujeme sadbu rozdružit na stroužky už začátkem září a namočit je na 2–3 hodiny v 5% roztoku Sulky. Poté musí sadba co nejrychleji (cca do 12 hodin) vyschnout. Takto připravená sadba se následně uskladní na suchém větraném místě až do doby výsadby (konec listopadu až začátek prosince). Roztok Sulky nelze používat opakovaně. Dále doporučujeme před výsadbou stroužky na 1–2 hodiny namočit do studené vody. Tím stroužek rychleji aktivuje své obranné mechanismy. Po oschnutí stroužků je nutné ihned začít s výsadbou. 

Termín výsadby

Ozimé odrůdy by se měly sázet co nejpozději, tj. koncem listopadu nebo v prosinci v závislosti na počasí a na poloze pěstitelského pozemku. Teplota půdy by v době výsadby měla trvale klesnout pod 9 °C. Jarní odrůdy lze vysazovat od podzimu až do jara. Z podzimní výsadby však obvykle bývá vyšší výnos, aniž by byla snížena skladovatelnost sklizeného česneku. 

Způsob výsadby

Obvykle se volí vzdálenost řádků 25–50 (ale i 60) cm. Vzdálenost rostlin mezi řádky postačí 8–15 cm v závislosti na odrůdě a zvolené vzdálenosti řádků. Stroužek by měl být zasazen dostatečně hluboko. Ideálně by měla zůstat nad zasazeným stroužkem 6–10 cm vrstva půdy. Čím je česnek vysazen hlouběji, tím je během následné vegetace méně rostlina stresována výkyvy teplot a vlhkosti. 

Způsob výsadby

Nejvhodnější je ruční výsadba, při níž se zachovává správná orientace podpučí (směrem dolů) a vrcholu stroužku v půdě a udržuje se i podobná vzdálenost mezi jednotlivými rostlinami. Na lehčích a dobře zpracovaných půdách lze pouze naznačit řádky a poté stroužky do země co nejhlouběji zapichovat. Nevhodná je výsadba sázecím kolíkem, při které podpučí zůstává bez přímého kontaktu s půdou, což brání rychlému zakořenění.

Péče o česnek během vegetace

Na povrchu půdy by měl být od jara rozrušován půdní škraloup a pozemek by měl být držen v bezplevelném stavu. Potřeba vody u česneku je stejná jako u kořenové zeleniny. Zvýšenou potřebu vody má česnek v období od poloviny května do začátku června. Paličáky vytváří květní stvol s pacibulkami. Pro jeho růst potřebuje rostlina velké množství energie, což vede k tvorbě menších cibulí a snížení výnosu. Proto je paličáky třeba hlávkovat (odstraňovat květenství). Vrcholy květního stvolu s pacibulkami je potřeba odstranit co nejdříve, jakmile se objeví mezi listy, tedy nečekat, až vyroste a začne se kroutit. Květenství by se mělo odlamovat, odřezávat nebo odstřihávat, nikoliv vytahovat i se stvoly, protože tím by rostlina ztratila oporu a začala by poléhat. 

Sklizeň

Termín sklizně je dán především odrůdou a aktuálními podmínkami v daném roce. 

Sklizeň paličáků

Paličáky se sklízejí v době, kdy mají ještě 5 dužnatých listů (mohou být i žluté, ale dužnaté, nikoliv suché). Je také možné nechat několik rostlin neodhlávkovaných a řídit se podle tvaru květního stvolu. Ten roste nejprve vzpřímeně, poté se zakroutí a v době dozrávání česneku se opět vzpřímí. V době, kdy je stvol znovu vzpřímený (není úplně vzpřímený, zůstává mírně šikmo), je čas ideální pro sklizeň.

Sklizeň nepaličáků

Nepaličáky se sklízejí v době, kdy nať česneku ze zhruba poloviny rostlin lehne na zem.

Sušení

Ideální je sušení česneku i s natí, kdy se celé rostliny zavěsí na zastíněném dobře větraném místě, např. v kůlně nebo na půdě. 

 

Léčivé účinky česneku

Česnek je tradiční součástí české kuchyně a jsou jídla, která bez této ingredience prostě neuvaříte. Česnek obsahuje mnoho zdraví prospěšných látek. To dobře věděly už naše babičky, které česnekem léčily mnoho nemocí. V čínské medicíně se česnek užívá už 3 000 let. Tato rostlina totiž obsahuje Alicin – silné přírodní antibiotikum, které lidskému tělu pomáhá bojovat s viry a bakteriemi.

  • Pomáhá při angíně, chřipce, nachlazení
  • Pomáhá při chronickém onemocnění dýchacích cest a dutin
  • Snižuje hladinu cholesterolu v krvi
  • Pomáhá při arterioskleróze
  • Chrání před trombózou
  • Snižuje vysoký krevní tlak
  • Léčí křečové žíly
  • Pomáhá při žaludečních a střevních obtížích
  • Údajně je účinný i jako prevence rakoviny
  • Při vnějším užití léčí opary, plísně a bradavice

Zkuste si podle našeho návodu vypěstovat svou vlastní přírodní medicínu a nebo si pochutnat na neopakovatelně štiplavém aroma tolik charakteristickém pro některá tradiční česká jídla.

Tak na zdraví a dobrou chuť! Přejeme vám mnoho úspěchů při vašem pěstování.

 

 

text o pěstování česneku byl zpracován na základě doporučení Ing. V. Kozáka - www.cesnek.cz