Když se řekne hortenzie, většinou se každému vybaví velká kulovitá květenství, ale ve skutečnosti tento rod opadavých keřů zahrnuje přes 70 druhů.

Mezi nejznámější a nejoblíbenější patří hortenzie velkolistá (Hydrangea macrophylla) - je to právě ta, která kvete po celé léto kulovitými květenstvími zbarvenými modře, fialově, růžově až červeně. Vyžadují chráněné polostinné stanoviště s propustnou vlhčí půdou s nízkým pH. Modré zabarvení je potom podmíněno kyselou půdní reakcí v rozmezí 3,5 - 4,5. Druhou podmínkou pro sytě modrou barvu květů je dostatek volně přístupných iontů hliníku v půdě. Ty zajistíme přihnojováním speciálními hnojivy. Bílé odrůdy barvu nemění. V našich klimatických podmínkách tyto hortenzie dorůstají většinou výšky do 1 až 1,5 m.

Aby tyto hortenzie kvetly, nesmíme je na podzim ani zjara příliš stříhat - květy se zakládají už v létě předešlého roku. Na jaře odstraníme pouze namrzlé nebo suché výhony. Důležité je rostlinu na podzim dobře zazimovat. Pokud totiž rostlina namrzne, v následujícím roce nekvete vůbec nebo jen málo. Je ovšm pravda, že se nově objevují i takové velkolistí hortenzie, které kvetou na nejn na loňských, ale i na nových výhonech.

Květy hortenzie velkolisté teprve na své vybarvení čekají. Při vhodném hnojení lze barvu jejich květů ovlivnit.

Méně náročná, po celé léto vždy kvetoucí, je hortenzie latnatá (Hydrangea paniculata). Dorůstá do výšky 2 až 4 m, květy má uspořádané v kuželovitých latách na koncích výhonů. Vytvářejí se na novém dřevě, takže rostlinu můžeme brzy na jaře libovolně seříznout. Kvete zpočátku bíle, nějteré kultivary se postupně mění do růžové až červené barvy. Kvete hodně dlouho - na keři může zůstat po celou zimu až do té doby, než ji odstraníme. Kromě vlhkého a polostinného až slunečného stanoviště a jarního přihnojení, nevyžaduje žádnou zvláštní péči. 

Mezi další, méně známé a méně pěstované hortenzie, patří hortenzie pilovitá (Hydrangea serrata), hortenzie stromečkovitá (Hydrangea arborescens), hortenzie dubolistá (Hydrangea quercifolia), hortenzie drsná (Hydrangea aspera subsp. sargentiana), hortenzie řapíkatá (Hydrangea petiolaris).

Více o hortenziích se dočtete zde.

Hortenzie se v posledních letech staly velmi oblíbenou rostlinou okrasných zahrad. Není se čemu divit - krásné květy začínají nakvétat na začátku léta a zdobit zahradu vydrží prakticky celý podzim. Chcete-li si vybrat hortenzii, nastává nyní nejvhodnější doba - hortenzie začínají nakvétat a vy víte úplně přesně, jakou barevnou variantu si kupujete.