Využití rozmanitých vodních prvků je v poslední době velmi oblíbené a neobejde se bez vodních rostlin. Pojďte s námi na krátký výlet po řadě nových a vtipných způsobů využití vody a vodních rostlin, které můžete vyzkoušet i ve své zahradě.

 

Přírodní koupaliště

Nikde si neodpočinete lépe než při koupání ve vlastním přírodním bazénu. Čerstvou a čistou vodu, v níž se můžete ochladit po horkém letním dnu, můžete mít i bez filtrů a chemikálií k čištění vody – stačí jen použít správnou kombinaci vodních rostlin. Voda tak bude dokonale provzdušněná a bude se čistit přirozeně sama. Kromě toho, že tyto rostliny vytvářejí dokonalé prostředí pro motýly a ptáky, dodají vaší zahradě přirozený vzhled. Žádné plastové nádrže, žádné chlórové tablety, ale voda tak, jak ji stvořila matka příroda! Přírodní jezírko s hlubší částí pro plavání a mělčí částí pro výsadbu rostlin vytvoří přirozený filtrační systém.

 

Voda na terase nebo balkóně

Nemáte velkou zahradu, ale chcete si přesto užívat uklidňujícího účinku vody? Zkuste menší vodní prvek –stačí jen na terasu postavit větší nádobu s vodou a vytvořit si pěkné a kreativní aranžmá. Takový detail nezabere příliš místa a nevyžaduje ani náročnou údržbu.

Během malé chvilky můžete proměnit velký květináč nebo džber ve velmi pěkné, i když miniaturní jezírko. Vyberte si vodní rostliny menšího vzrůstu, například miniaturní lekníny, a vysaďte je do speciálního koše, který umístíte na dno nádoby. Příjemný účinek vody a rostlin neunikne pozornosti dětí ani dospělých.

 

Magické lekníny

Nejelegantnější vodní květinou je bezpochyby leknín. Nádherné květy vznášející se na vodní hladině a odrážející svoji barvu a eleganci v přirozeném zrcadle měly a mají na člověka magický vliv. V nabídce je celá řada barev a tvarů – všechny druhy pokvetou velmi dlouho a bohatě, když je zasadíte na správné místo a budete je správně ošetřovat.

Nejlepší je pěstování leknínů v jezírku ve větším koši naplněném substrátem pro vodní rostliny a zasypaném drobnými kamínky nebo štěrkem. Podle informační etikety zjistíte, jak hluboko je třeba koš ponořit do jezírka, protože hloubka se liší podle druhu. Pak už stačí jen čas od času odstraňovat odumřelé listy a těšit se z krásy magických květů.

 

Vytvořte si přírodní biotop

Organické linie a skutečně přirozený vzhled jsou nejnovějším trendem zahradní tvorby. Podle něj by neměla být vodní plocha důsledně ohraničena, ale měla by přirozeně přecházet do zahrady. Vysazením bahenních a vlhkomilných rostlin na břehy rybníčku vytvoříte přirozené hranice z bohatě kvetoucích rostlin, které nabídnou nádherné barvy květů a do zahrady přitáhnou mnoho ptáků a hmyzu. Tím se vaše zahrada stane skutečným rájem pro flóru i faunu.