Leden to je ten pravý měsíc pro velké zahradní plány. Jedním z nich může být i předsevzetí myslet při plánování zahrady více na ptáky a hmyz. Aby byla vaše zahrada plná ptačího zpěvu, myslete na to, že ptáci potřebují k životu bezpečný úkryt, vodu a potravu. Zahradu bychom měli upravit tak, aby ptákům poskytla dostatek potravy sama o sobě. Třešeň přiláká špačky, nízký trávník kosa či rehka, okrasné bodláky stehlíky a další zrnožravé ptáky. Část trávníku nesekejte, nechte tam dozrát semena rostlin, vyšší stébla také poskytnou úkryt. Pokud vaše zahrada není dost velká pro vzrostlé stromy a keře, můžete vysadit alespoň některé okrasné trávy, letničky (slunečnice, ostálky) a trvalky (levandule, dobromysl, šalvěj, třapatky rodu Echinacea a Rudbeckia, bělotrn, máčka), jejichž květy lákají hmyz a semena jsou pro ptáky zdrojem potravy.
 
Leden je také tím správným měsícem pro pozorování ptáků. První lednový víkend navíc Česká ornitologická společnost pořádá již potřetí sčítání ptáků na krmítkách. Začíná v pátek 8. ledna a pokračuje celý víkend. Zapojit se může úplně každý. Informace a sčítací formulář najdete na https://ptacihodinka.birdlife.cz/
 
Sčítat je snadné!
1) Vybereme si vhodné místo k pozorování – nejlépe krmítko s pestrou nabídkou potravy.
2) Kdykoliv v průběhu 8.–10. ledna 2021 sčítáme ptáky po dobu jedné hodiny.
3) U každého druhu zapisujeme vždy nejvyšší počet jedinců spatřených najednou. Vidíme například tři sýkory modřinky, za chvíli je jich tam šest a po chvíli už jen jedna? Zapišme si u modřinky šestku.
4) Počítáme všechny ptáky – nejen na krmítku, ale i ptáky v okolí nebo přeletující.
5) Výsledky sčítání vložíme do formuláře na https://ptacihodinka.birdlife.cz/
 
Neviděli jste během vaší hodinky žádné ptáky? I tak svoje pozorování odešlete. I to je velmi důležitá informace. Jedině díky vám lze zjistít, proč někteří ptáci někde chybí a jinde je jich víc.
Program nazvaný Ptačí hodinka je určený všem zájemcům o přírodu a ptačí dění v jejich okolí. Letos se bude sčítat už potřetí. Loni se zapojilo 21 725 dobrovolníků, kteří pozorovali 436 301 ptáků. Nejčastějším návštěvníkem krmítek byla sýkora koňadra.
 
Pokud chcete mít při sčítání na krmítku opravdu živo, je právě teď důležité, abyste doplňovali potravu pravidelně. Ptáci budou vědět, že právě u vás najdou "prostřený stůl" a budou se k vám rádi vracet. Tak pokud ještě potřebujete doplnit nějaké dobroty pro ptáčky, zastavte se.