V našem zahradnickém centru najdete tyto rostliny poblíž potřeb pro chovatele, jsou ve speciálním stojanu, zřetelně označené. O jaké konkrétní rostlinné druhy jde?

 

 

Rostlinná strava je nedílnou součástí jídelníčku domácích zvířat, je zdrojem živin a pomáhá při trávení. Od jara do podzimu jim můžeme přinášet trávu a další zelené rostliny ze zahrady, ne však v zimě. Vhodnou náhradou a doplňkem stravy - nejen v zimním období - mohou být i některé pokojové rostliny.

 

Šáchor (Cyperus alternifolius ´Zumula´)

Rostlina označovaná jako „kočičí tráva“ je velmi prospěšná pro správné fungování zažívacího traktu koček. Kočka bývá často považována za vzor čistotnosti a především domácí kočky stráví velkou část dne úpravou a olizováním své srsti, což znamená spoustu spolykaných chlupů a hrozbu zácpy. Obyčejná tráva a v tomto případě také šáchor výborně aktivuje kočičí trávení a pomáhá chuchvalce chlupů vyzvrátit z trávicího traktu ven. Pokud není k dispozici tráva, kočka si obvykle pomáhá konzumací jiných rostlin, které má v bytě na dosah. Ty však mnohdy bývají jedovaté. Kočičí tráva je tak tím nejlepším řešením pro vaši kočku i vaše pokojové rostliny.

Šáchor je velmi nenáročná rostlina. Poskytněte jí světlé stanoviště (například kuchyňský parapet, kde bude mít kočka k rostlině přístup), vydatnou zálivku a pokojovou teplotu. Za to bude vaší kočce neustále k dispozici a ještě uchráníte své pokojové rostliny od zániku v nenasytné kočičí tlamičce.

 

Zelenec (Chlorophytum comosum ´Variegatum´)

Tato rostlina původem z jihoafrických savan je výborným doplňkem stravy pro domácí králíky a morčata. Podle výzkumů NASA ale také účinně snižuje znečištění vnitřního ovzduší a vyplatí se tak mít ji doma, i když zrovna nejste chovateli zakrslých králíčků. Lze ji umístit přímo do klece a králík či morče ji mohou podle potřeby okusovat. Vzhledem ke svým výrazným listům je však i vhodnou dekorací v bytě.

Pěstování je jednoduché. Světlé až polostinné stanoviště s pokojovou teplotou a pravidelná zálivka je vše, co od vás bude vyžadovat.

 

Kalisie (Callisia repens)

Ideální rostlina do bytu se suchým vzduchem, na který je zvyklá ze své domoviny v Mexiku. Je též pěknou živou dekorací do terária, na níž si navíc pochutnají želvy, chameleoni i leguáni, a také křečci nebo potkani. Velice oblíbená je i u andulek, které ji rády okusují. Rostlina je zdrojem mnoha vitamínů a minerálů (především vysoký obsah vitaminu A a vápníku), vlákniny pro správné trávení a také přirozeným zdrojem vody, kterou ve svém těle zadržuje. Zvířata vědí, co je pro ně dobré, a byla by škoda tento chutný komplex vitamínů a minerálů svým domácím mazlíčkům nedopřát.

Pěstování není žádná věda. Dopřejte kalisii teplé místo bez poledního slunce a pravidelnou zálivku vždy po vyschnutí substrátu. Na jaře a v létě je vhodné přihnojení.