Vánoční stromky se zdobily původně jen přírodními ozdobami – ořechy, jablíčky, mašlemi, později ozdobami ze slámy nebo kukuřičného šustí. Dnes si tento tradiční symbol Vánoc nedokážeme představit bez pestrých, skleněných ozdob. Kromě koulí různých velikostí a dekorů zdobí ale leckterý vánoční stromek také figurky, oblíbené zejména u dětí. V nabídce našich zahradnických center najdete výrobky společnosti Ozdoba CZ, která navazuje na tradici výroby skleněných ozdob v Podkrkonoší. „Formy jsou od pradávna naším rodinným pokladem,“ vypráví Miroslava Juklová, vnučka zakladatele podniku Václava Bergera. „Když byl dědečkův podnik v roce 1948 znárodněn, odnesl si jeho syn Jaroslav aspoň kousek z toho, na co měl nárok a co mělo pro výrobu ozdob klíčových význam – několik forem a stříbro. Formy schoval ve stodole za trám a stříbro zakopal na zahradě. Když se rodina rozhodla po roce 1989 znovu začít podnikat, měla dědovy poklady jako kapitál pro začátek.“

Figurky se foukají do keramických forem. Nejprve sklář-foukač rozdělí trubici nad hořákem na díly a každý na jednom konci zataví. Poté ji pravou rukou nad plamenem plynule otáčí jedním směrem a levou rukou vyrovnává deformaci měknoucího skla. Když se trubice dokonale protaví, vytáhne z ní tak zvaný odtažek, ten vloží do formy a prudce v ní vyfoukne požadovaný tvar.

Figurky však můžeme foukat i jako volný tvar. Delší odtažek se nad ohněm rozdělí na tři části – hlava, tělo, nohy, ze kterých foukač postupně vytvaruje celou postavičku.

Když figurka vychladne, následuje stříbření. Princip je založen na redukci stříbra uvnitř polotovarů foukaných ozdob účinkem dvousložkového vodního koncentrátu zředěného před použitím destilovanou vodou. Koncentrát se vstřikuje do vyfouknutých polotovarů a následně vytřepává tak, aby byly vnitřní stěny tvaru dobře vystříbřeny. Celý proces redukčního stříbření je urychlován nořením výrobků do vodní lázně o teplotě 40-55 °C.

Polotovar čiré nebo stříbřené vánoční ozdoby lze před další dekorací smáčet ve speciálních barvách na bází nitrocelulózy nebo liholaku. Podle výsledného efektu se dělí na lak, mat, polomat, mrazolak, porcelán a speciální efekty.

Vlastní dekorace se provádí speciálními štětečky z veverčí či bobří srsti, pipetou, případně sáčkem naplněným vysokým latexem. Malířka uchopí ozdobu za stopku a poté ji ozdobí podle předlohy. Pipetou se na povrch ozdob nanášejí lepidla. Některé figurky jsou dekorovány posypem. K tomuto účelu se užívají diamantina, balotina, skleněná drť či barevné písky. Po dokončení a zaschnutí dekoru následuje zkrácení krčku ozdoby a nasazení záponky.