V současné době jsou k dispozici, vedle klasických elektrických žárovek, také stále častěji používané a oblíbené světýlka s LED technologií. Klasické elektrické svíčky nemusíme zvlášť představovat. Každý je zná a má s nimi bohaté zkušenosti. Jak je to ale s LED osvětlením?

 

Výhody používání LED technologií k vánoční výzdobě

-         LED osvětlení má výrazně nižší spotřebu než klasické „žárovky“. Spotřeba jedné vánoční LED diody bývá 0,07-0,09 W (proti klasické žárovce je to asi desetina). To znamená, že při stejné spotřebě elektrického proudu můžeme zapojit 10x více světel než dosud.

-         LED diody mají 5-7krát delší životnost než klasické žárovky. Určitou nevýhodou LED diod je, že je zpravidla nelze opravit nebo vyměnit jednotlivé díly ve svíticím řetězu. Naopak výhodou je kompaktní tělo světelného zdroje, na stromku je tak vidět pouze lampa.

-         LED diody mají daleko intenzivnější světlo. Základním provedením je jasná bílá barva, označována jako ledová (cool white) a bíložlutá, podobná klasickým vánočním svíčkám, označována jako teplá (warm white).

-         LED diody „netopí“ jako klasické žárovky. Nemusíme proto dávat pozor, kam diody pověsíme, aby náhodou nespálily naši oblíbenou vánoční dekoraci.

-         LED diodové světelné řetězy zpravidla potřebují ke svému zapojení transformátor. Při nákupu se proto informujte o tom, zda transformátor je součástí balení nebo jej musíte zakoupit zvlášť. Díky nízké spotřebě energie jsou k dipozici už i LED výrobky na baterie. Tyto výrobky jsou zpravidla pouze pro vnitřní využití. Najdou se však i vyjímky – např. LED Durawise, osvětlení s integrovaným časovým spínačem, která můžete použít i pro venkovní výzdobu a na dobu 30dní si vystačí s pouze 3 tužkovými bateriemi!

-         LED diody jsou na první pohled vždy dražší než klasické osvětlení. Pokud však do srovnání zahrneme podstatně delší životnost a výrazně nižší spotřebu elektrické energie, vychází LED vždy lépe.

 

S LED technologií není nic nemožné. A nabídka je skutečně široká.

Lze použít LED technologie i do exteriéru?!

Při nákupu vánočního osvětlení nebo svíticích výrobků ať již klasických nebo s LED technologií věnujte VŽDY pozornost, kam výrobek umístíte. Každý výrobek je vždy označen, zda je určen pro VNITŘNÍ (INDOOR) nebo VNĚJŠÍ (OUTDOOR) použití.

 

Každý rok nová výzdoba? Ano! Kombinujte! 

V nabídce našich zahradnických center je mimo jednotlivých výrobků, které obsahují 40-750 světel na jednom kabelu i systém LED CONNECT. Tento systém je vlastně stavebnicí, která umožňuje jednotlivé prvky vzájemně propojovat, přidávat a kombinovat. Můžete tak světla postupně rozšiřovat a každý rok tak může výzdoba vašeho domu úplně nová. Jediným omezením je výkon základního transformátoru, který zvládne nejvýše 5000 LED diod – i tak je to dostatečná výkonová rezerva.

 

LED technologií se není při vánočním dekorování třeba obávat.