Móda zvaná retro se objevuje všude kolem nás - tak proč by měla minout svět rostlin?! Příznivce "starých" osvědčených pokojových rostlin nezklameme ani před Vánoci a představíme rostliny, které jste byli zvyklí vídat koncem roku u svých prarodičů.

Leckteré z nich bývaly náhradou za vánoční dárek a nebo se prostě přinášely na návštěvu spojenou s obědem. Na tuto tradici ostatně můžete navázat i dnes: asi se nenejde žena, které by bohatě kvetoucí brambořík nebo třeba temně červený hvězdník neudělaly radost.

Brambořík (Cyclamen)

Nové barevné varianty této velmi dobře známé pokojové rostliny zpříjemní chmurné zimní období. Nově vyšlechtěné odrůdy mají neotřelé tvary květů a/nebo dekorativní zbarvení listů. Bramboříky si většinou kupujeme pouze jako sezonní rostliny, po Vánocích končí v koši, ale kdo bydlí například ve starším kamenném domě, kde má chladnější místnosti, může je pěstovat i jako vytrvalé rostliny.

Brambořík potřebuje světlé stanoviště bez přímého slunce, optimální je teplota 12 – 15°C a vydatnou zálivku. Pozor ale na přelití, podzemní hlíza by mohla uhnít! Hnojíme dvakrát za měsíc hnojivem bez obsahu vápníku.

 

Toulitka (Anthurium)

Poznáváte ji? K dříve jedině dostupným červeným „květům“ toulitky přibyly nové atraktivní barevné odstíny i drobnokvěté formy. Protáhlé květenství je obklopeno tuhým toulcem, podle něhož dostala rostlina také český název. Je poměrně citlivý, při rosení jej vynecháme, jinak by na něm vznikly nevzhledné skvrny. Toulitka je dlouhodobou ozdobou domova, každý květ vydrží kvést několik týdnů. Vykvétá i na nepříliš slunném stanovišti.

Co potřebuje: Světlé stanoviště, ne však přímé slunce a pokojovou teplotu (ani v zimě by neměla klesnout pod 15°C). Toulitku pěstujeme v mírně kyselejším substrátu, zaléváme nejlépe dešťovou vodou pokojové teploty a od března do srpna každé dva týdny hnojíme.

 

Hvězdník (Hippeastrum)

Tyto velmi pěkně kvetoucí pokojovky známe také pod nesprávným označeným amarylis. K novým pestrobarevným kultivarům přibyly před časem i odrůdy plnokvěté, zkrátka nepřijde ale ani ten, kdo dává přednost jednoduše kvetoucím hvězdníkům. Rostliny jsou tolerantní k suchému vzduchu a lze je proto pěstovat i v panelákových bytech. Hvězdníky kvetou v zimním období, zejména kolem Vánoc, naopak přes léto mají klidové období, kdy se připravuje na další kvetení.

 

V době vegetace potřebuje hvězdník přímé slunce a teplotu kolem 20°C, v období vegetačního klidu preferuje sníženou teplotu a šero. Rašící cibuli zaléváme intenzivně, pak mírně polevíme.

 

Vánoční kaktus (Schlumbergera)

Kdo někdy pěstoval vánoční kaktus, ví, že od léta do podzimu musí prožít klidové období, aby nasadil na květ. Moderní hybridy však ochotně vytvářejí poupata i bez předchozího klidového období a navíc jen minimálně trpí škůdci či chorobami. V interiéru jde o dlouhověkou rostlinu, která se často dědí po několik generací.

Co potřebuje: Prospívá jí letnění (posílí se stonky a podpoří kvetení), světlé až polostinné místo, pokojová teplota, v období klidu teplota nižší (12 – 15 °C), bohatá zálivka (po odkvětu ji zmírníme). V době růstu přihnojujeme každých 14 dní, letníme na polostinném stanovišti od května do září.

 

 

In: Zpravodaj Zima 2014, č. 79

Text: Ing. Štěpán Šmerda, Foto: FloraDania a iBulb