Vánoční kaktus (Schlumbergera truncata) patří kromě vánoční hvězdy a bramboříku k typickým symbolům Vánoc. Má minimální nároky na pěstování, ale za správnou péči se odmění úžasnou fontánou výrazných květů, které se většinou objeví hned v několika po sobě jdoucích vlnách. Při správné péči vydrží vánoční kaktus kvést až do ledna.

 

Základní kroky pro správnou péči:

 - světlé až polostinné stanoviště bez přímého slunce

 - běžná pokojová teplota, přes léto ideálně venku ve stínu

 - až do nasazení poupat zaléváme méně, pak zálivku zvýšíme a zajistímě vyšší vzdušnou vlhkost

 

vod

Kaktus pochází z hornatého pobřeží jihovýchodní Brazílie, kde roste v korunách stromů. I tím se odlišuje od kaktusů pouštních. Dalším rozdílem je stavba těla rostliny, které se skládá z plochých článků. Květina dostala jméno po francouzském sběrateli kaktusů Frederiku Schlumbergerovi a první exemplář byl do Evropy dovezen v roce 1817.

Aby se dočkal další zimy a opět vykvetl

Od ledna, kdy dokvítá, mu dopřejte odpočinek. Přemístěte ho na chladnější místo a omezte zálivku, v létě ho dejte pokud možno ven do stínu. Od března do července potřebuje pravidelně zalévat. Od poloviny srpna přísun vody omezte až do nasazení poupat, pak se vraťte k normální zálivce, můžete mírně přihnojit. Ideální teplota v místnosti by se měla pohybovat mezi 13 - 20°C, dobře mu bude třeba ve studenější, ale světlejší chodbě nebo v chladnější ložnici. V teplejším místě sice poroste, ale nevykvete.

Díky křížení základního druhu kaktusu s dalšími je jejich barevná paleta dnes neuvěřitelně bohatá - od bílé přes růžovou až po fialovou v různých kombinacích. Jedinou nevýhodou hybridů je, že vás ochudí o vánoční překvapení. Dokážou totiž kvést téměř kdykoliv.

š tip:

Díky široké škále barevných kultivarů si můžete vybrat přesně takovou barvu vánočního kaktusu, která se přesně hodí k vaší vánoční výzdobě.