JAK? Podle druhu rostliny a její náchylnosti na poškození mrazem volíme způsob ochrany. Obecně platí, že stálezelené jehličnany a listnáče jsou choulostivější než rostliny opadavé. Je nutné chránit korunu rostliny, kmen i pěstební nádobu. Nejvhodnějším materiálem je zimní netkaná textilie světle hnědé barvy, kterou můžeme obalit korunu, kmen i pěstební nádobu. Pěstební nádobu můžeme obalit i průhlednou bublinkovou fólií nebo jutovým filcem. Máme-li rostliny umístěny na frekventovaném místě, doporučujeme vám přes netkanou textilii použít druhou vrstvu izolačně dekoračních materiálů, ať je to juta v pásech, proutěné nebo vřesové zástěny kolem kmínků apod.

KAM? Zimované rostliny nejvíce trpí při střídání tepla a chladu. Nejlepším stanovištěm je proto zastíněné místo, které se zvláště přes den nebude ohřívat svítícím sluncem. Ještě na jednu věc se často zapomíná, a to je zajištění odvodu vody z nádob. Stačí jednoduše nádobu podložit tyčkou nebo ji postavit na nízký rošt. Rozhodně však nenechávejte stát květináč přímo v podmisce. Může v ní zmrznout voda a pak by veškerá snaha byla zmařena.

CO V ZIMĚ? V průběhu zimy musíme hlídat zálivku, a to zvláště v případě stálezelených rostlin. Častou chybou pěstitelů je, že jim rostlina uschne. Dalším důležitým bodem je zajištění "větrání" rostliny v případě trvalejšího oteplení (i v nočních hodinách) - je vhodné rostlinu odkrýt až do opětovného ochlazení.