Podzim je nejvhodnějším obdobím pro výsadbu všech dřevin včetně ovocných. Pokud jste si ještě nevybrali konkrétní druhy a odrůdy pro svou zahradu, možná vám přijde vhod stručný přehled nejlepších odrůd ovoce, které u nás patří k nejoblíbenějším: broskví a nektarinek.  

DIXIRED

Raná žlutomasá odrůda vyšlechtěná v USA. Roste středně bujně, korunu vytváří polovzpřímenou až rozložitou. Plodí brzy, v příznivých letech hojně. Dozrává 12 dní před Redhavenem. Odolnost proti napadení kadeřavostí broskvoní a padlím broskvoňovým je nízká, proti nízkým teplotám ve dřevě a pupenech v květu rovněž nízká. Vyžaduje teplé polohy a úrodné půdy. Plody jsou střední až velké, kulovité, slupka je středně pevná, žlutě oranžová, měkká až středně tuhá, špatně oddělitelná od pecky. Chuť má sladce navinulou až navinule sladkou, aromatickou, velmi dobrou. Plody jsou vhodné především k přímému konzumu. Odrůda je nejvhodnější do teplých poloh na chráněná stanoviště.

FAVORITA MORETTINI – 3

Další raná žlutomasá odrůda vyšlechtěná v Itálii. Roste středně bujně až bujně, korunu vytváří polovzpřímenou až rozložitou. Plodí brzy, hojně až velmi hojně, pravidelně. Dozrává 15 dnů před Redhavenem. Odolnost proti napadení kadeřavostí broskvoní je střední, proti nízkým teplotám vysoká. Plod je středně velký, kulovitý, slupka tenká až středně tlustá, středně až hustě plstnatá, barvy zelenavě žluté, na osluněné části překrytá červeným rozmytým líčkem. Dužnina je žlutá, měkká až středně tuhá, v plné zralosti slabě přilnavá k pecce. Chuť má sladce navinulou až navinule sladkou, poměrně aromatickou, dobrou až velmi dobrou. Výhodou této odrůdy je, že ji můžeme pěstovat i v okrajových oblastech.

REDHAVEN

Stále nejžádanější odrůda broskvoní. Je středně raná, žlutomasá, vyšlechtěná v USA. Roste bujně a vytváří širokou korunu. Plodí brzo, hojně až velmi hojně a pravidelně. Tato odrůda je středně odolná proti kadeřavosti broskvoní, odolnost proti nízkým teplotám v květu je vysoká. Je méně náročná na polohu, půdy vyžaduje dobře zásobené vláhou a živinami. Plody zrají v první dekádě srpna. Jsou středně velké, kulaté až oválné, slupka jemně plstnatá, barvy žluté, na straně osluněné je překryta tmavě červeným rozmytým líčkem, dužnina žlutá, středně tuhá, v plné zralosti oddělitelná od pecky, chuť má navinule sladkou až sladkou, dobrou. Plody jsou vhodné k přímému konzumu i konzervování.

HARBRITE

Odrůda pocházející z Kanady. Její pěstování je poněkud náročnější, hodí se spíše do teplých a středně teplých oblastí. Pokud roste na kvalitních stanovištích s dostatkem vláhy a živin, je chuťově zajímavější než Redhaven. Harbrite roste bujně, vytváří polovzpřímenou korunu. Plodí středně a pravidelně ve stejné době jako Redhaven, stejná je také odolnost proti kadeřavosti a nízkým teplotám. Nutná je zvýšená ochrana proti padlí broskvoňovému. Plody jsou středně velké, elipsovité, slupka je středně silná, jemná, pevná, žlutá, z větší části pokrytá zářivou červení. Dužnina je žlutá, šťavnatá, dobře oddělitelná od pecky,sladce navinulá, velmi dobrá. Vhodná k přímému konzumu i konzervování.

SUNHAVEN

Středně raná odrůda vyšlechtěná v USA. Jedná se o žlutomasou odrůdu dozrávající šest dní před Redhavenem. Roste bujně, v plodnosti středně bujně. Korunu má mírně rozložitou. Plodí velmi hojně a pravidelně. Odolnost proti napadení kadeřavostí broskvoní střední, proti nízkým teplotám vysoká. Plody jsou středně velké až velké, slupka středně tlustá, středně hustě plstnatá, základní barva zelenavě žlutá, překrytá rozmytým červeným líčkem. Dužnina světle žlutá, jemná, šťavnatá, nevláknitá, v plné zralosti dobře oddělitelná od pecky. Chuť příjemně navinulá, aromatická, dobrá. Patří k nejméně náročným odrůdám.

FAIRHAVEN

Pozdní odrůda původem z USA. Roste středně bujně, korunu má vzpřímenou, středně hustou s dlouhým obrostem. Plodí brzy, hojně a pravidelně. Dozrává 11 dnů po Redhavenu. Odolnost proti napadení kadeřavostí broskvoní je střední, proti nízkým teplotám střední. Plody dosahují velké velikosti, jsou široce oválné, slupku mají tlustou, méně až středně hustě plstnatou. Základní barva je žlutá na osluněné straně s menším červeným líčkem; dužnina žlutá, jemná, šťavnatá, v konzumní zralosti rozplývavá, dobře oddělitelná od pecky. Chuť je navinule sladká, aromatická, při nadúrodě a nedostatku vody horší. Na polohu je středně náročná, vyžaduje úrodné, dostatečně vlhké půdy.

CRESTHAVEN

Velmi pozdní odrůda původem z USA dozrávající 30 dní po Redhaven. Roste bujně, vytváří vznosnou, hustou korunu. Plodí hojně a pravidelně. Odolnost proti napadení kadeřavostí broskvoní a padlím broskvoňovým je střední, proti nízkým teplotám vysoká. Plod je velký, kulatý, slupka je tlustá, hustě plstnatá, základní barvu má žlutavě zelenou, překrytou z větší části rozmytým červeným líčkem. Dužnina je žlutá, kolem pecky načervenalá, tuhá, šťavnatá, nevláknitá, dobře oddělitelná od pecky. Jedná se o velmi kvalitní odrůdu s pozdní dobou zrání. Přesto ji lze vysazovat v mírně horších podmínkách, vždy však na chráněném stanovišti.

HARKO

Harko patří mezi nektarinky. Je to středně raná žlutomasá odrůda vyšlechtěná v Kanadě. Roste bujně až velmi bujně a vytváří polovzpřímenou korunu. Plodí brzy, hojně a pravidelně. Odolnost proti napadení kadeřavostí broskvoní střední, proti nízkým teplotám střední. Zraje sedm dní po Redhavenu. Plody jsou malé až středně velké, kulovité, souměrné, slupka je lysá, středně tlustá. Základní barva je zelenavě žlutá téměř z celé části pokrytá tmavou červení. Dužninu má světle žlutou, středně tuhou, nevláknitou. Chuť navinule sladká, aromatická, vynikající. Tato nektarinka je jednou z nejméně náročných. Lze ji doporučit jak do teplých oblastí, tak do středně teplých na chráněná stanoviště.

STARK RED GOLD

Nektarinka pocházející z USA. Je to pozdní žlutomasá odrůda. Roste středně bujně až bujně. Plodí brzy, hojně až velmi hojně a pravidelně. Dozrává 20 dní po odrůdě Redhaven. Plody jsou velké se žlutou šťavnatou dužninou dobře oddělitelnou od pecky, lysou, středně tlustou slupkou. Základní barva je žlutá z větší části překrytá zářivou červení. Chuť sladká, výborná. Patří k chuťově velmi dobrým nektarinkám, spolehlivým ve výnosu. Hodí se do teplých i středně teplých oblastí vhodných pro pěstování broskvoní. Na polohu je středně náročná, vyžaduje úrodné, dostatečně vlhké půdy.