Čeští pěstitelé zpočátku nebyli schopni tak rychle reagovat na nové podmínky, proto se velká část rostlin dovážela z Holandska a Německa. Některé trvalkové školky nereagovaly na vysokou kvalitu dovážených rostlin a zanikly, jiné se rychle přizpůsobily a současná kvalita jejich sortimentu obstojí i ve srovnání s tvrdou zahraniční konkurencí.

V období po listopadu 1989 vzniklo i mnoho nových školek a pěstitelů trvalek. K nim patří i naše Botanické zahradnictví v Lelekovicích. Postupně jsme ho na ploše dvou hektarů zakládali od roku 1990. V současné době zde ročně vyrobíme na 700 000 trvalek. Otevřené obchodní vztahy přinesly na jedné straně konkurenci kvalitních holandských nebo německých výpěstků, na druhé straně umožnily používat nejvyspělejší technologie. Začaly se dovážet kvalitní bezplevelné substráty, které nahradily zaplevelenou zeminu z kompostů, místo jogurtových kelímků nebo křehkých kontejnerů jsme od začátku používali pružné kontejnery velikosti 9x9 cm a větší. Používáme hnojiva s řízeným dlouhodobým uvolňováním živin a využíváme nové technologie jako je například sázecí stroj. Novinkou v naší trvalkové školce je pojízdný závlahový most, který ušetří čas nutný pro zalévání a na velké ploše je efektivnější než závlahový systém.

V sortimentu nabízených rostlin se snažíme jít svou vlastní cestou. Vycházíme z toho, že Česká republika se nachází v jiné klimatické oblasti než tradiční šlechtitelé a producenti trvalek, kteří sídlí v Anglii nebo v atlantických oblastech Evropy. Kontinentální ráz počasí se projevuje tuhými zimami často bez sněhu a teplými a suchými léty. Těmto podmínkám nejlépe vyhovují horské druhy z jižní Evropy a Malé Asie nebo stepní druhy z východní Evropy, ale i severoamerické prérijní druhy. Nevyhýbáme se ale ani poněkud exotickým druhům z horských oblastí jižní polokoule, odkud jsme vlastními sběry obohatili naši kolekci o nové druhy, z nichž se některé velmi dobře adaptovaly na naše podmínky (například rody Delosperma, Helichrysum nebo Azorella). V náročných provozních podmínkách se snažíme o šlechtění a selekci nových kultivarů. Některé z nich již nabízíme a dodáváme do zahradnických center (například Dianthus \'Babí Lom\' nebo několik nízkých kultivarů z rodu Armeria jako \'Lelekovice\', \'Brno\', \'Vranov\' a další.

Postupně rozšiřujeme sortiment takových rostlin, které nejlépe rostou u našich zákazníků v České republice.

Jana a Josef Holzbecherovi