Slivoně dělíme podle pomologie plodů na:

  • slívy
  • mirabelky
  • renklódy
  • švestky
  • pološvestky

Podle opylovacích poměrů je dělíme na cizosprašné, u nichž je třeba zajistit opylovače, částečně samosprašné, kdy v přítomnosti opylovače je úroda podstatně vyšší, a samosprašné – odrůda je schopná se samoopylit. Z hlediska dozrávání plodů slivoně dělíme na rané, středně rané, pozdní a velmi pozdní ve srovnání se zralostí švestky domácí (dále jen ŠD), která dozrává ve druhé až třetí dekádě září. Vzhledem k tomu, že většina odrůd slivoní je domácího původu, nemají velké požadavky na stanoviště.

 

HANITA

Odrůda německého původu, středně silného vzrůstu. Tvoří vzpřímenou korunu. Je samosprašná, vydatně a pravidelně plodí. Má střední až velké plody, barvy tmavě modré až nafialovělé s šedým ojíněním, dužinu pevnou, žlutou až zlatožlutou, dobře oddělitelnou od pecky. Plody dozrávají 14 dnů před odrůdou ŠD. Snáší dobře mráz a je tolerantní vůči šarce. Je to vynikající odrůda k přímému konzumu i konzervování, s využitím v pekařství a k sušení.

 

ČAČANSKA RODNA

Tato švestka je původem ze Srbska. Je středně silně rostoucí, tvoří vyšší kulovitou korunu, plodnost brzká, pravidelná, velká až velmi velká. Dozrává 12 dnů před ŠD. Plody má fialovomodré s ojíněním, dužinu pevnou, šťavnatou, zelenavě žlutou, oddělitelnou od pecky, vynikající. Odolnost vůči šarce středí až vyšší, proti nízkým teplotám vysoká. Plody jsou vhodné k přímému konzumu i konzervování. Z jugoslávských odrůd je nejlepší na výrobu slivovice z důvodu nejvyššího obsahu cukru.

 

HERMAN

Pološvestka švédského původu, středního vzrůstu, s kulovitou korunou, velmi raná, částečně samosprašná. Opylovači jsou Čačanska lepotica, Opal. Plodnost je velká a pravidelná. Sklízí se 50 dnů před ŠD. Plod má vejčitý červenomodrý, s fialovým ojíněním. Dužina je pevná, šťavnatá, dobře oddělitelná od pecky. Plody jsou vhodné k přímému konzumu, ale i k domácímu zpracování. Odrůda je oblíbená pro svoji ranost.

 

TOPHIT

Tato pološvestka pochází z Německa. Je středně bujného vzrůstu a má vzpřímenou korunu. Je samosprašná, plodnosti velmi brzké, pravidelné. Patří mezi pozdní odrůdy, dozrává 16 dnů po ŠD. Odolnost vůči napadení šarkou vysoká, proti nízkým teplotám taktéž. Plod je velký až velmi velký, pevný, tmavě modrý, dužina tuhá, šťavnatá, zelenožlutá, dobře oddělitelná od pecky. Kvalitní plody jsou vhodné k přímému konzumu i ke konzervování. Velmi dobře se skladuje.

 

DURANCIE

Tato středně raná švestka je nahodilý semenáč. Korunu má vyšší, kulovitou, plodnost je brzká, velmi velká, pravidelná. Sklízíme 18 dnů před ŠD. Proti napadení šarkou je vysoce tolerantní. Plod je kulatý až kulovitý, barvy modré až fialové, dužiny zlatavá, velmi šťavnaté. Plody jsou vhodné k přímému konzumu i konzervování. Je to velmi výborná odrůda k výrobě slivovice. Vhodná i do nejokrajovějších oblastí.

 

MALVAZINKA

Cizosprašná slíva je původem z Anglie. Roste středně bujně. Opylovači jsou Althanova, Zelená renklóda a Malvazinka. Dozrává 35 dnů před ŠD. Proti šarce je odolná středně, stejně jako proti nízkým teplotám. Plody má velké, kulovité, středně veliké, růžové až tmavě červené, dužinu nažloutlou, šťavnatou, dobře oddělitelnou od pecky. Kvalitní vzhledné plody jsou vhodné pro přímý konzum i konzervování.

¨

ONTARIO

Tato samosprašná renklóda je původem z USA, středně bujného vzrůstu, kulovité koruny. Plodí velmi raně, pravidelně. Dozrává v 1. dekádě srpna. Plod je středně velký, oválný se zelenožlutou slupkou, pevnou dužinou, dobře oddělitelnou od pecky, velmi šťavnatou, vynikající chuti. Plody jsou vhodné především ke konzervování, ale i k přímému konzumu.

 

 

DOBRÉ TIPY PRO NÁKUP A VÝSADBU STROMKŮ:

- dobrý zdravotní stav kořenů

- nadzemní část musí být nepoškozená s perspektivou dobře nasazené korunky

- každá ovocná dřevina potřebuje těsně před výsadbou čerstvě seříznout kořeny a po výsadbě provést na jaře výchovný řez nadzemní části

- pro ujmutí dřevin je dobré těsně před výsadbou namočit kořenový systém do vody nebo zemité kaše na cca 30 min

- jamku pro výsadbu vyhloubíme alespoň 2- 3 x větší než je velikost kořenového systému

- při výsadbě zajistíme kvalitní zahradní substrát tak, aby sahal pod místo očkování nebo štěpování