Vegetativně množený kříženec notoricky známé petunie a jakýchsi neznámých divokých příbuzných vykazoval naprosto neuvěřitelně bujný růst a vynikající odolnost vůči povětrnostním vlivům. Pro ilustraci těchto vlastností si dovolím uvést vlastní zkušenost: V roce 1994 jsme vystavovali na Floře Olomouc sortiment méně známých balkonových rostlin. Největší pozornost návštěvníků přitahovaly nádoby osázené surfiniemi – dvoumetrové převisy doslova obalené stovkami květů. Den před zahájením výstavy se nad Olomoucí přehnala letní bouře, která u sousední expozice sortimentu klasických petunií v podstatě strhala všechny květy a velká poupata. Surfinie však byly prakticky nepoškozené a expozice vypadala, jako by byla instalována až po bouři.

Odrůda ´Revolution´ byla v sortimentu minimálně do roku 2005 a její nejsilnější zbraní byla právě odolnost vůči nepříznivému počasí.

Další odrůdou byla již velkokvětá kráska ´Violet Wonder´, kterou množilo a distribuovalo zahradnictví Starkl Čáslav. Její světle fialovorůžová barva se ale zákazníkům nelíbila a odrůda přežila pouze jednu sezónu po nástupu další nové odrůdy – ´Shihi Purple´, která je dodnes základem sortimentu surfinií. Její předností jsou velké květy výrazně purpurové barvy, bujný růst, odolnost proti dešti, navíc snáší jarní i podzimní mrazíky a odolává padlí. Podmínkou úspěchu je kvalitní substrát s kyselou reakcí po celou sezónu a dostatek živin v dávkách, které pro jiné balkonovky znamenají smrtelné nebezpečí.

Od popisovaných pionýrských dob uvedla firma Suntory na trh desítky odrůd s ochranným názvem surfinia – Některé zazářily krátce, jiné jsou stále v sortimentu.

Kromě řady surfinia se objevila celá škála vegetativně množených petunií, které byly na trh uváděny pod různými, obvykle také chráněnými názvy, například Sanguna, Petitunie, Tumbelina a další.

Surfinie jsou v této skupině u nás nejrozšířenější. Kromě odolnosti a barevné škály přispívá k jejich oblibě a dostupnosti i to, že máme v České republice licenčního množitele.

Mezi stálice patří velkokvěté ´Shihi Purple´(červenofialová), ´White´ (bílá), ´Blue´ (modrá), ´Hot Pink´ (růžová); z drobnokvětých odrůd jsou oblíbené ´Blue Vein´ (modrá s tmavým středem), ´Pink Vein´ (růžová s tmavým středem). V bohaté paletě barev a odstínů chybí jen jasně červená a sytě žlutá.

Vyskytují se i odrůdy plnokvěté označované jako Surfinia Double. Některé běžně nabízené sorty mají v názvu označení Patio nebo Table, které nevytvářejí převisy, naopak rostou kompaktně a květy jsou položeny vodorovně. Odrůdy jsou určeny pro osázení nádob, kde je převis nežádoucí.

Naopak odrůdy označované Repens vytvářejí výrazně větší převisy než odrůdy klasické. Neznalost vlastností jednotlivých odrůd může způsobit zklamání z dosažených výsledků. Náhodná kombinace klasické surfinie a Patio typu bude působit přinejmenším rozpačitě.

Jak se vyvarovat těmto úskalím? Protože surfinie jsou licenčně množené květiny, platí pro jejich množení, pěstování a distribuci jistá pravidla. Rostliny musejí být opatřeny etiketou s přesným názvem odrůdy, která je zároveň dokladem nákupu sadby u licenčního množitele.

RNDr. František Kopřiva

Zahradnictví U Kopřivů