Ideálem, který spojuje krásu s naprostou nenáročností, jsou sukulenty: bez poškození přežijí i několik týdnů žízně. Některé z nich si vás získají dekorativními listy, jiné vás po dovolené přivítají krásnými květy. Vyberte si z těch nejoblíbenějších:

Aloe

Rostlina mnoha podob: k dostání jsou formy s bílými okraji, pruhovanými listy, šedé, stříbrné i zubaté... Pro ctitele přírodní medicíny lék, milovníky exotiky potěší hroznem žlutých nebo růžových květů, které se objevují na jaře.

Vyžaduje světlé, slunné místo. Když substrát vyschne, ponořte květináč na 10 minut do vody, jednou měsíčně přihnojte hnojivem pro sukulenty. V zimě stačí zálivka jednou za tři týdny.

 

Haworthia

Drobný sukulent, který se podobá aloi, má masité listy poseté rozmanitými bílými vzory: pro sběratele je to příležitost shromáždit krásnou kolekci, která se vejde na jediný parapet.

Vyžaduje světlé místo, ale ne na přímém slunci. Od jara do podzimu zalévejte, až vyschne horní třetina substrátu, v zimě zálivku omezte na minimum. Není nutné hnojit.

 

Sansevieria

Klasika, která se znovu vrací do módy – nejen zásluhou své nenáročnosti, ale i díky novým odrůdám, jež ostrý „tchynin jazyk“ nepřipomínají ani vzdáleně. Za dokonalou péči vás odmění hroznem vonných bílých kvítků, objevují se však jenom vzácně.

Umístěte na světlo, snese i plné slunce. Zalévejte mírně, až když povrch substrátu oschne, ne do středu růžice. Jednou za měsíc přihnojte hnojivem pro rostliny okrasné listem.

 

Beaucarnea (Nolina)

„Sloní noha“ na první pohled zaujme ztlustlým základem stonku. Roste pomalu, dokonale ladí s moderním interiérem.

Ideální je světlé, i plně osluněné místo. Od jara do podzimu udržujte substrát mírně vlhký (nenechte ale stát vodu v misce), jednou za měsíc přihnojte. Na zimu zálivku omezte. Zvadlé listy opatrně odtrhněte.

 

Rhipsalis

Převislý kaktus roste v přírodě na stromech, doma mu to sluší v závěsné nádobě nebo na poličce, přes niž se může „přelít“. Na jaře vás překvapí drobnými, ale půvabnými květy.

Rostlině vyhovuje světlo, ne však přímé slunce. Od jara do podzimu zalévejte, až oschne povrch substrátu, v zimě ještě méně. Kaktusu prospívá mlžení. Od chvíle, kdy rostlina nasadí poupata, až do konce kvetení přihnojujte jednou za dva týdny, po zbytek sezony jednou měsíčně.

 

Zamioculcas

Mezi pokojovkami novinka, ale v říši rostlin jeden z nejstarších druhů. Pěstuje se pro dekorativní tmavozelené listy, starší rostliny mohou i kvést – ale stává se to jen vzácně.

Vyžaduje světlé místo bez přímého slunce. Od jara do podzimu mírná zálivka, v misce však nesmí stát voda, v zimě zálivku ještě omezte. V sezóně každé dva týdny rostlinu přihnojte, prospívá jí každoroční přesazování na jaře.