Chcete-li si dopřát stromek v květináči, který později přenesete na balkon nebo na zahradu, vyberte takový, který už je v nádobě delší dobu. A při dodržení určitých pravidel, při jeho umísťování do bytu a následně zpět do zahrady, má takový stromek větší šanci na přežití.

Pobyt ve vytápěné místnosti je pro dřeviny, které právě procházejí klidovým obdobím, náročný. Rostlina by před přenesením do pokoje stejně jako před návratem ven měla projít několikadenní (cca 10 dní) aklimatizační fází“ na chladné chodbě. V pokoji – ne u topení – ji raději nenechávejte déle než týden a nenechte vyschnout substrát. Venku stromek umístěte nejlépe na chráněném závětrném místě, odstraňte podmisku na vodu (zmrzlá voda by poškodila kořeny) a postavte přímo na půdu nebo v případě, že máte jen prostor s dlažbou či betonem, umístěte pod květináč dřevěné špalíky. Proti promrznutí kořenového systému je vhodné nádobu obalit např. bublinkovou fólií, z estetických důvodů kokosovou rohoží. Vytvoříte tak tepelnou izolaci, která rostlině pomůže zimu přečkat. A pamatujte, že pokud stromek začne rašit, pravděpodobně už se jara venku nedočká.

S řezaným vánočním stromkem budete mít o poznání méně starostí. Ani jemu nebude dobře u rozpáleného topení, jinak ale nepotřebuje vlastně nic. Životnost mu můžete prodloužit, když ho postavíte do kvalitního stojanu se zásobníkem vody. Pak je ovšem potřeba kmen těsně před ponořením do vody znovu seříznout, aby mohl přijímat vodu: pletiva na starém řezu jsou totiž zaschlá, takže „pít“ už nemohou. Věnujte proto výběru vánočního stojánku stejnou pozornost, jako výběru toho nejhezčího vánočního stromku.