RŮŽOVÁ je symbolem něhy, jemnosti a romantické lásky, ale také nezralosti a naivity. Růžová je označována jako barva srdce. Pokud darujete růžovou květinu, budete odměněni výrazem radosti a nevinnosti.

FIALOVÁ je mystická barva, která je symbolem spirituality a duchovna, ale také srdečnosti. V této barvě si mísí modrá (klid) a červená (síla), které se vzájemně vyrovnávají. Fialovými květy vyjadřujeme úctu a obdiv.

 

Rostliny s růžovo-fialovou kombinací

Hydrangea macrophylla

Latinský název hortenzie jednoznačně odkazuje na to, že se jedná o rostlinu milující vodu. Protože tento druh kvete na loňských výhonech, nesmíme je při jarním řezu odstranit, aby vykvetly. Barva květů je proměnlivá v závislosti na kyselosti půdy – čím je kyselejší, tím jsou květy více modré.

 

Anthurium andreanum ´Pink Fever´

Kromě červených a bílých květů toulitky existuje i kultivar s růžovou barvou. Nároky jsou společné – hodně rozptýleného světla, vydatná zálivka měkkou vodou, vysoká vzdušná vlhkost a přes zimu raději přísušek. Zálivka nebo rosení na toulce způsobuje nevzhledné hnědé skvrny.

 

Dendrobium nobile

Jedna z pokojových orchidejí patří spíše k chladnomilnějším druhům a vyžaduje střídání teplot: v období růstu, od jara do podzimu, kolem 22oC přes den a 15oC přes noc, po zbytek roku kolem 15oC. Po odkvětu je třeba ponechat rostlinu asi dva měsíce bez zálivky, jinak nevykvete.

 

Gerbera

Tyto květiny s kopretinovým tvarem jsou nesmírně cenné pro floristy, protože nabízejí široké spektrum barev. Dříve se pěstovaly i u nás, nyní je pro vás dovážíme z Nizozemí a nabízíme vám je také jako hrnkované rostliny pro pěstování v bytech. V létě potřebují slunce a teplo, v zimě chladno (až kolem 5oC a omezenou zálivku).

 

Rosa

Do našeho barevného spektra jsme vybrali samozřejmě také růže. V obou barvách je můžete mít jak řezané, tak záhonové či pnoucí nebo dokonce zakrslé pro pěstování v interiérech. Nostalgický je například kultivar Novalis od pěstitele Kordes.

 

Fittonia ´Anne/Mosaic Pink´

Pro strukturu listů se této pokojové rostlině přezdívá také hadí kůže. Výrazná žilnatina může mít kromě bílé nebo červené také růžovou barvu. Je to stínomilná rostlina s plazivým růstem, která vyžaduje rovnoměrnou zálivku měkkou vodou pokojové teploty. Pěstujeme ji při teplotě kolem 20oC.

 

Tillandsia cyanea

Tato epifytní rostlina s tenkými listy visícími na dlouhých výhonech se pěstuje volně zavěšená v prostoru, protože nevyžaduje výsadbu do substrátu. Z růžového plochého květenství postupně vykvétají drobné, fialkové květy. Vyhovuje jí místo s rozptýleným světlem, snese dokonce i stinnější stanoviště.

 

Saintpaulia

Africké fialky známe jako pokojové rostliny. Jejich květy mají široké spektrum barev od bílé přes růžovou, modrou až po fialovou. Pěstujeme je na světlých místech bez přímého slunce. Zaléváme pouze do podmisky. V průběhu kvetení jednou za dva týdny přihnojujeme. Optimální teplota během roku je mezi 18 a 24 °C.

 

Hydrangea bicolor ´Bavaria´

Novinka v sortimentu hortenzií zaujme dvoubarevnými, bílo-fialovými květy. Je vhodná pro výsadbu do zahrady i do nádob na terasy či balkony. Dorůstá do výšky kolem jednoho metru, má ráda polostinné stanoviště a kyselejší, vlhkou půdu. Na zimu je vhodné zakrýt trs s rostlinou chvojím nebo suchým listím.