Na balkony běžně vysazujeme spíše okrasné rostliny, které nám dělají radost spíše svým vzhledem, stejně dobře nám ale může dělat radost, i když jiného druhu, vypěstovaná zelenina. I v malém truhlíku mohou růst bylinky, které sice nekvetou, ale jsou pestré a krásně voní. Pokud k nim přidáme trochu větší nádoby a květináče, můžeme se směle pustit i do dalších užitkových rostlin – salátu, kedluben, rajčat, okurek, lilku či dokonce melounu. Ideálně se k tomu hodí roubovaná zelenina – rostliny jsou roubované na silné podnože, které vytvářejí mohutný kořenový systém odolávající chladu či přemokření substrátu. Na balkoně tak můžou růst pětimetrová rajčata vedle okurek šplhajících po zábradlí, doplnit je může i pár druhů paprik nebo různé druhy listových salátů. Nezapomeňme ale, že rostliny si musí po celou sezonu vystačit s minimem prostoru v nádobě, ve které rostou, proto je nezbytně nutné poskytnout jim kvalitní substrát a pravidelnou výživu.

 

Síla z podnože. Rajčata roubovaná na silnější podnož rostou rychleji, bohatě plodí a jsou odolnější vůči plísni bramborové. 

 

Proč roubovaná zelenina?

* silný a opravdu bujný růst

* vyšší odolnost vůči chorobám a škůdcům

* nesrovnatelně lepší kvalita listů a plodů

 

Nebojte se kombinovat! Do větší nádoby vysaďte několik druhů zeleniny – vaše pokrmy tak budou pestřejší.

 

Kde můžete dobře využít roubovanou zeleninu?

* na balkony, terasy, lodžie

* do skleníku

* na okna do truhlíků

* k popnutí špalírů, oblouků, pergol

 

 

Salát z balkonu

Nejjednodušší na pěstování v nádobách jsou saláty. Rostou rychle, jsou nenáročné, potřebují jen dostatek vláhy. Stačí je vysadit do otvorů v pytli se substrátem.

 

 

  

Novinky roku 2015: rajčata Favorita, Culina, Licobello F1 a Corianne F1, paprika Bontempi, meloun Orange Beauty