Tentokrát se budeme věnovat růžím od známého anglického pěstitele a šlechtitele Davida Austina.

Představíme vám novinku mezi keřovými růžemi – odrůdu ´William and Catherine´ – a již stálici v zahradnických centrech, odrůdu ´William Shakespeare 2000´. Tyto velmi voňavé růže jsou jedinečnou ozdobou a dokážou navodit dokonalou pohádkovou atmosféru v malých i velkých zahradách.

 

Odrůda ´William and Catherine´ je pojmenována po jednom z nejznámějšího a nejsledovanějšího párů britské královské rodiny této doby, princi Williamovi a Kate Middleton (dnes již Catherine, vévodkyni z Cambridge). Růže tento pár provázely už od samého začátku jejich vztahu, kdy si posílali s milostnými dopisy růži jako symbol zamilovanosti. Také hlavním motivem jejich svatební výzdoby byla čistě bílá růže. David Austin o novém kultivaru řekl: „Já osobně i celá naše firma jsme nadšeni tím, že se nám dostalo pocty pojmenovat novou růži jmény královského páru.“ Slavnostní křest růže proběhl u příležitosti svatby 29.4. 2011.

Odrůda ´William and Catherine´ se řadí mezi keřové typy růží. Poupata mají lehce meruňkovou, později krémovou barvu, v plném květu je růže čistě bílá. Květy jsou plné, s charakterem staroanglické růže a mají středně silnou vůní myrhy. Tato růže bude vhodnou ozdobou v kombinaci s ostatními odrůdami keřových typů růží a je vhodná i na ohraničení záhonů.

 

Také kultivar ´William Shakespeare´ patří mezi keřové růže. Má plné květy tmavě purpurové barvy a velmi silnou vůni. Díky těmto vlastnostem vyhrála v roce 2011 soutěž o nejvoňavější růži v novozélandském Hamiltonu.

William Shakespeare je považován za největšího anglického básníka a dramatika. Jeho tvorba nás provází i v dnešní době jak ve filmových podobách, tak i na jevištích divadel. Již ve svém dramatu Romeo a Julie říká: „Copak je po jméně? Co růží zvou, i zváno jinak vonělo by stejně.“

Tento citát vyjadřuje lásku, i když jí osud zrovna není nakloněn, a nejen proto je růže symbolem čisté lásky. Dnes tato odrůda zdobí okolí u jeho rodného domu ve Stratford-upon-Avon.