Trávník v zahradě slouží podobně jako koberec v bytě. Spojuje jednotlivé části zahrady, jednolitá zelená plocha působí klidným dojmem a dává vyniknou okrasným výsadbám. A jako po měkkém koberci se po trávníku i příjemně chodí a běhá. Jak však dosáhnout toho, aby byl po celé léto sytě zelený, hustý, jemný, zkrátka skutečně krásný na pohled a příjemný na dotek? Recept je poměrně jednoduchý: sečení, zálivka a hnojení. Zvláště na poslední bod se občas zapomíná, ale jeho šizení se na trávníku brzy viditelně projeví.

 

Správná výživa pro zdraví a krásu

Bez dostatku živin strádají lidé, zvířata i rostliny, tedy i traviny. Volně rostoucí trávě na louce, sečené jen dvakrát za rok, stačí výživa, kterou jí půda a slunce poskytne. Ale na okrasný trávník anglického typu jednou až dvakrát týdně sečený je kladena mnohem větší zátěž. Trávy rychle rostou, aby zelenou hmotu obnovily, načež jim je opět odebrána. Neustálý růst je značně vysiluje. Živiny z půdy proto poměrně rychle vyčerpají a pokud jim nedodáte nové, začnou strádat. Trávník pak roste pomaleji, řídne, ztrácí pěknou barvu i odolnost. Řešení je přitom jednoduché – pravidelné hnojení kvalitními přípravky, které jsou šity okrasnému trávníku přímo na míru.

Pokud chcete svoje povinnosti v létě zúžit na minimum, nemusíte dokonce myslet ani na pravidelní hnojení a přesto může být váš trávník ve skvělé kondici. Pokud mu dopřejete hnojivo Multigreen, bude po jediné aplikaci živinami zásobován po dobu několika měsíců (například při teplotě okolo 21 °C působí hnojivo po čtyři měsíce). Hnojivo Multigreen kořenům trav dávkuje živiny postupně podle jejich potřeb. Část živin působí jako startovací dávka s rychlým účinkem, druhá část polymerem obalených živin se do půdy uvolňuje dlouhodobě.

 

A plevel zmizí sám?

Díky hnojení bude trávník svěže zelený, hustý, zdravý. Ovšem sečení, zálivka ani hnojení jej nezbaví poslední vady na kráse – dvouděložného plevele (pampelišek a jitrocele, které své široké přízemní listové růžice rozpínají na úkor trav, šťovíku a dalších nežádoucích rostlin). Trávníková hnojiva bohužel svědčí nejen travám samotným, ale i jejich konkurenci. Nezbývá než plevel ručně likvidovat, mechanicky nebo herbicidem – anebo nechat speciální hnojivo, aby udělalo téměř veškerou práci za vás. Travin stačí rozhodit po trávníku, aby trávy dostaly potřebnou výživu a zároveň byly zbaveny plevele. Hnojivo Travin totiž obsahuje selektivní herbicidy, které likvidují dvouděložné rostliny, trávám však v nejmenším neublíží. Docílit dokonalého anglického trávníku lze díky tomuto komfortnímu hnojivu rychle a jednoduše.

 

Trávník bez krtinců

Trápí vás na pěstěném trávníku krtince, které pracovití krtci každou noc vytvoří? I zde vám, ač to zní poněkud překvapivě, pomůže hnojivo. Trávníkové hnojivo s odpuzujícím účinkem proti krtkům 2 v 1 je novinka určená pro trávníky, jež se rozhodli obdělávat krtci. Jejím pravidelným používáním dodáte do půdy společně se živinami i aromatické látky, které jsou krtkům nepříjemné. Již po dvou aplikacích dochází k vypuzení nezvaných hostů z přihnojované plochy na méně exponovaná místa zahrady či jejího okolí, kde neškodí, ale naopak provzdušňováním půdy a likvidací hmyzu pomáhají. Hnojivo navíc díky zeolitové složce provzdušňuje půdu a poskytuje tak travám ideální podmínky pro zdravý růst.