Jehličnany

Pro vytvoření půdního pokryvu na slunném stanovišti můžeme použít zajímavé trvalky, ale výborné možnosti nabízejí i některé dřeviny. Z jehličnanů patří asi k nejlepším druhům pro tento účel nízké, těsně nad zemí rostoucí jalovce, zejména různé odrůdy druhu Juniperus horizontalis, jako například odrůda ‘Wiltonii‘, ‘Ice Blue‘ nebo ‘Blue Chip‘.

Velmi působivý je také lehce namodralý Juniperus squamata Blue Carpet‘ či zelený Juniperus procumbens Nana‘. Jalovce milují a přímo vyžadují velké množství světla, jinak jsou to rostliny vesměs velmi skromné a přizpůsobivé.

Z jehličnanů stojí za zmínku ještě Microbiota decussata. Tato sibiřská rostlina, mimochodem zvyklá na velmi drsné podmínky i zacházení, stojí zatím tak trochu na okraji zájmu. Je to snad proto, že mladé rostliny působí v květináči trochu moc obyčejně – ve volné půdě však vytvoří půvabné, stálezelené porosty rozkládající se na ploše kolem 30 cm nad zemí.

 

Listnaté keře

Sortiment listnatých keřů je pro tyto účely také velmi pestrý. K tradičním druhům se určitě počítají různé druhy nízkých skalníků, které už svým jménem naznačují, jak skromné tyto rostliny vlastně jsou.

Pro pokrytí půdy lze použít i popínavé druhy dřevin, které, pokud nemají vertikální oporu, rostou velmi bujně i po půdním povrchu. Pro tyto účely se hodí například přísavníky (Parthenocissus) nebo zimolezy (Lonicera).

Pro pokrytí povrchu půdy lze velmi úspěšně využít i celou řadu nižších druhů vzpřímeně rostoucích keřů. Pro tento účel lze použít různé nízké druhy tavolníků, mochen a v nejteplejších a suchých půdách třeba i oblíbenou levanduli. Tyto druhy keřů se musí pro tyto situace vysazovat v hustém sponu a také bude velmi prospěšné, pokud se minimálně jednou za rok poměrně radikálně seříznou. Tento zásah zabezpečí rostlinám náležitou hustotu a působivý vzhled.

Z méně obvyklých druhů zaslouží pozornost nepříliš nápadný kultivar svídy výběžkaté Cornus stolonifera Kelsey Dwarf‘. Tato rostlina s čistě zelenými lisy dorůstá do velikosti 40–50 cm. Tvoří velké množství listů, které vytvoří nad povrchem půdy hustý porost, pod nímž plevel nemá naději na přežití. Navíc tento druh tvoří velké množství velmi jemných kořenů, které jsou schopné za krátkou dobu zpevnit svah a ochránit půdu před erozí.

 

Trvalky

Také mezi trvalkami najdeme mnoho zajímavých řešení. K jedním z nejlepších patří například některé druhy kakostů (Geranium macrorhizum, Geranium x cantabrigiense), které za krátkou dobu dovedou v dobrých podmínkách vytvořit hustý, zelený koberec. I když tyto druhy také velmi pěkně kvetou, nejhodnotnější jsou jejich listy, které rychle přináší očekávaný efekt.

Z trvalek si ještě představíme mochničkuWaldstenia. Tato nenáročná rostlina se snadno rozrůstá po povrchu půdy a decentně ji zdobí. Kvete sice jenom krátce, ale v tu chvíli se původně zelený koberec přebarví do zářivě žlutých odstínů slunce.

Výčet trvalek vhodných pro půdní kryt by mohl být ještě mnohem bohatší, zapomenout bychom neměli ani na novozélandský rod Acaena, který tvoří jenom několik centimetrů vysoký kobereček.