Zatímco na loukách se prvosenky jarní (Primula veris) ještě dlouho neobjeví, prvosenky bezlodyžné (Primula vulgaris) už vám provoní byt a zaplaví ho barvami – od bílé přes krémovou, žlutou, růžovou, červenou, fialovou až temně rudou, vybrat si můžete i z vícebarevných variant nebo dokonce plnokvětých odrůd.

 

Odkud se vzalo botanické pojmenování prvosenek?

Latinské označení Primula je odvozeno od primus – první a odkazuje na skutečnost, že prvosenky patří k prvním poslům jara. Také české lidové označení petrklíč neboli klíče svatého Petra připomíná, že prvosenky na jaře otevírají zemi. A propos – prvosenka vzniklo ze staročeského prvovesenka, tedy prvovesní čili prvojarní bylina.

 

Barevná škála primulí je teď na jaře opravdu široká.

 

Jak pečovat o prvosenky v bytě?

 - umístění na světlém místě chráněném před sluncem

 - čím chladnější místo, tím déle vydrží kvést a tím více voní

 - zalévat do podmisky, půdu udržovat stále mírně vlhkou

 - nepřelévat a nenechat úplně vyschnout, jinak přestanou tvořit poupata

 - občasné přihnojení prospěje, ale není nutné

 - odstraňovat odkvetlé květy a žloutnoucí listy

 - po odkvětu vysadit do zahrady

 

 

 

Pochutnejte si na květech i listech - Květy prvosenek jsou jedlé, mají nevtíravou chuť a hodí se k ozdobě nejrůznějších pokrmů – ať už zákusků či třeba krémových polévek. Jedlé jsou také listy, které se používají jako náhrada ještě nerašící pažitky. Listy a květy používáme těsně před servírováním, protože vysoká teplota jim škodí.

 

 

NÁŠ TIP: Plnokvěté prvosenky

I jednoduše kvetoucí primulky jsou díky bohaté paletě barev nádherné, kdo chce však mít skutečnou perlu, může si pořídit některou plnokvětou odrůdu s květy připomínajícími malé růžičky.

 

 

 

in: Zpravodaj Předjaří 2016, č. 84

Text: (re); foto: GAP Photos a Dreamstime