Vytvořte si zahradu, kde to žije!Víte jak do zahrady přilákat motýly? Zkuste si vysadit buddleju davidii, komuli Davidovu, běžně nazývanou motýlí keř. Její květy jsou v letních měsících motýly, včelami a dalším hmyzem doslova obsypány. Magnetem je pro ně neodolatelná vůně komule.

Komule davidova (Buddleia davidii) známý také pod označením motýlí keř, pochází z Číny, ale v Evropě zdomácněl už před více jak sty lety. Vyždaduje slunné a teplé stanoviště. Je poměrně rozložitý; běžně dorůstá do výšky 2,5 až 3 metry. Pokud máte menší zahradu, hledejte zakrské kultivary, některé druhy lze pěstovat i v nádobách na terase.

V červenci se na keři začínají objevovat až 50 cm dlouhé klasy květů, které inhed přilákají roje motýlů, které v blízkosti květů setrvávají až do září, kdy keř pomalu odkvétá. Buddleja je pro motýly natolik přitažlivá, že je možné na ní občas pozorovat i vzácné a unikátní druhy motýlů, které vůně přiláká i z velké dálky. Keř obsypaný motýly je na letní zahradě opravdu velkolepá podívaná - proto mu vyberte dobře viditelné a přístupné místo.

Motýlí keř se vyskytuje v mnoha různobarevných kultivarech. Máte-li rádi růžovou, sáhněte po odrůdě Pink Delight, Empire Blue je sametově modrá, fialově kvete Orchid Beauty, bílý je kultivar White Cloud.

Pokud chcete prodloužit dobu kvetení motýlího keře, sestříhejte po odkvětu uschlá květenství s proschlými konci větviček. Podpoříte tak tvorbu nových květů. Motýlí keř kvete na letorostech, tedy na nových výhonech, pro jeho celkové zmlazení a je vhodné jarní období.

Vytvořte si zahradu, kde to žije!