Na našich zahradách žije spousta živých tvorů, které bychom si měli hýčkat. Proto byste při "zařizování" vaší zahrady neměli zapomínat na ptačí budky, hmyzí hotely, krmítka, pítka a vysazování medonosných rostlin.

Tyto kroky jdou ruku v ruce s aktuálním a velmi chvályhodným trendem přírodních zahrad. Co to vlasteně je? Nejde o žádnou zanedbanou plochu, ale spíš o zahradničení v souladu s přírodou. Má mnoho tváří a mnoho podob a je jen na vás, jakou formu si vyberete.

 

Stop chemikáliím

Hýčkejte si přirozené nepřátele škůdců, aby vás ani nenapadlo používat insekticidy. Poskytněte jim úkryty, aby ve vaší zahradě zůstali a neodcházely za lepším. Na hubení plevele použijte místo herbicidů různé typy mulčování.

 

Přirozené prostředí pro vaše pomocníky

Ponechte některé části zahrady neuklizené - vytvoříte tím ideální úkryty pro užitečný hmyz, pro ježky i pro ptáky. V hromadě listí a větví najde svůj životní prostor obrovské množství užitečného hmyzu a ptákům hledajícím potravu nabídne místo plné lahůdek. Samozřejmě si můžete pomoci i tolik moderními hmyzími hotely, které si můžete vyrobit buď sami nebo si nějaký zakoupit již hotový. Hmyz tyto skrýše doslova miluje, uvidíte, že si takové místo oblíbí.

 

Nezapoměňte na vodu

Naprosto nezbytnou součástí přírodní zahrady jsou rybníčky, jezírka a další vodní prvky. Přitahují vážky, mravence, žáby, čolky, ptáky i drobné savce. Nechte dostatek prostoru pro výsadbu rostlin na okolních březích, která poslouží jako útočiště hmyzu a dalším zvířatům.

Pokud je vodní plocha vytvořená tak, aby sloužila i jako napajedlo ptákům i dalším návštěvníkům zahrady, máte postaráno o dokonalé divadelní představení. Náhradou za větší vodní plochou mohou být různá pítka a napajedla rozmístěná po ploše zahrady.

 

Rozhlédněte se a inspirujte se

Výběr rostlin by měl být přizpůsoben zahradě, ne zahradníkovi - to je základ přírodní zahrady. Přesně takovým rostlinám se u vás bude dařit a přesně takové rostliny milují živočichové, kteří žijí ve vašem okolí.

 

Přilákejte do zahrady včely

Včely budou vaši zahradu rády navštěvovat, pokud jim zavdáte důvod. Vysazujte tedy rostliny, které krásně kvetou, jsou medonosné a včely je milují: levandule, motýlí keř, echinacea, mateřídouška a další a další trvalky. Kvetoucími trvalkami si navíc zajistíte přítomnost krásných motýlů; a to je pohled, který se nikdy neomrzí.

 

Poskytněte útočiště ptákům

Na klidné a chráněné místo dejte alespoň jedno krmítko a buďte trpěliví. Doplňujte ho pravidelně, zejména v zimě a sledujte, kdo u vás v zahradě bydlí. Někteří ptáci se živí plody bobulovitých stromů, proto by u vás v zahradě měli mít místo kalina, jeřáb, planá jabloň - všechny tyto stromy ptáci milují.

 

Vytvořte si na zahradě květnatou louku. Alespoň kousek.

Květnaté louky mají v porovnání s trávníky hned několik výhod: nemusí se tak často sekat, díky druhové rozmanitosti v ní najde úkryt i postravu velké množství hmyzu a dalších živočichů a vás rozhodně potěší pohjled na ní.

 

Zařiďte si svoji zahradu tak, aby v ní bylo příjemno nejen vám, ale i drobným živočichům, kteří vám s její údržbou dokáží významně pomoci. S pomocí malých úprav dosáhnete velkého efektu a navíc získáte skvělé místo pro váš relax.