OTÁZKA: Při pěstování paprik se mi stává, že některé malé rostlinky vyklíčí a pak najednou leží na substrátu a uhynou.

Jedná se chorobu známou jako padání klíčních rostlin. Vzniká napadením rostlin infekcí přítomnou v půdě. Doporučujeme před výsevem desinfikovat půdu biologickým přípravkem Polyversum, případně substrát před výsevem propařit v cedníku nad párou nebo v plastovém sáčku v mikrovlnné troubě.

 

 

OTÁZKA:Je možné nějak podpořit rostliny po výsevu semen, aby rostly rychleji?

Určitě lze například mladé rostlinky pravidelně zalévat Stimulátorem růstu Rosteto, který obsahuje velké množství huminových kyselin a tak pomáhá zakořeňování a růstu mladých rostlin.

 

OTÁZKA:Jaký význam mají pro mladé rostliny mykorhizní houby?

Významně podpoří růst kořenového systému rostlin a ochrání kořeny před patogenními houbami. Proto sazenice lépe prokoření substrát a při přesazení do volné půdy rychleji rostou a odolávají stresu.

 

OTÁZKA: Na trávníku se mi po zimě vždy objeví podivná růžová plíseň. Co s tím?

Jedná se o plíseň šedou. Doporučujeme na podzim méně hnojit dusíkem a včas přejít na podzimní hnojiva s vyšším obsahem draslíku. Napadenou plochu lze na jaře ošetřit přípravkem Ortiva a poškozená místa přihnojit intervenčním hnojivem Substral na trávník, které rychle doplní poškozeným rostlinám živiny a dostane trávník do kondice. Místa, kde byl trávník silně poškozen, bude třeba dosít regenerační travní směsí.

                     

 

OTÁZKA: Na orchidejích i jiných pokojových květinách se objevily malé hnědé pukličky. Jak se jich zbavíme?

Jedná se o napadení nebezpečným škůdcem – puklicí. Ošetření přípravkem Careo granulát bude asi nejvhodnější právě proto, že orchideje budou schopny tento přípravek přijmout. Přípravek dlouhodobě působí v rostlině a hubí savé a žravé škůdce. Puklice jsou velice úporné a musí se zasáhnout proti všem vývojovým stupňům.

 

OTÁZKA: V bytě mi létá velké množství drobných mušek, nevím, jestli vylétávají z půdy v květináčích nebo vegetují na rostlinách…

Může se jednat buď o smutnice, nebo o molice. Obou se zbavíte postřikem rostlin přípravkem Substral Careo rozprašovač na okrasné rostliny. Postřik se provádí na postiženou rostlinu, případně lze použít zálivku Careo koncentrátem, pokud vyletují smutnice ze substrátu.

                       

 

OTÁZKA: Kdy máme ošetřit broskvoně proti kadeřavosti?

Ideálně v době, kdy se začnou nalévat vrcholové pupeny na konci větví. To může být již v únoru při prvních teplých dnech. Použijeme přípravek Kocide nebo Champion, případně Delan nebo Syllit. Stromek kompletně postříkáme do skanutí.

                 

 

OTÁZKA: Mohu nějak ošetřovat jabloně? V loňském roce jsme měli hodně červivá jablka.

Využít lze přípravek Jarní souprava, který ničí přezimující stádia škůdců ukrytá v kůře stromů – jak přezimující dospělce, tak i larvy a vajíčka. Dále lze provést desinfekční postřik přípravkem Kocide proti sporám strupovitosti.

 

OTÁZKA: Lze na jaře provést desinfekci půdy ve skleníku?

Ano, ale pokud použijeme dusíkaté vápno, nesmíme následující tři až čtyři týdny nic vysévat. Tento přípravek totiž ničí i semena plevelů, a tak by mohl poškodit klíční rostliny například ředkviček. Pokud chcete mít jistotu, že účinky přípravku již odezněly, vysejte semínka řeřichy – pokud vyrostou všechny a nebudou nijak deformované, můžete začít sít ostatní plodiny.