Denivky se stanou tajným esem vaší zahrady. Květy jsou podobné liliím, ale na péči jsou mnohem méně náročné. 

Jeden jejich květ sice vydrží kvést jen jediný den, rostlina jich však má mnoho a vykvétají postupně. Mohou být téměř 20 cm velké a paleta jejich barev je bohatá. K nejcennější patří kultivary s barvou květu v odstínech tmavě červené a fialové. Jednotlivé kultivary se však liší nejen barvou, ale i vzrůstem.

Charakteristickým znakem denivek je silný, často až hlízovitě ztloustlý kořen, pomocí kterého se rozrůstají. Nejčastěji tvoří trs listů, z kterého vyrůstá velký počet květních stvolů. Každý stvol nese množství květů, které postupně dokvétají. Denivky vykvétají v ohromné barevné škále včetně dvoubarevných, plných, poloplných a drobnokvětých forem.

V souvislosti s barvou květů pro vás máme jednu zajímavost: Všimli jste si někdy, že žluté květy se otevírají spíše na noc a vydrží do druhého dne do odpoledne, tmavě oranžové a červené květy se naopak otevírají přes den? 

Rané kultivary vykvétají už v květnu, hlavní sezona denivek je však až na přelomu června a července. Pozdní kultivary dokvétají ještě v srpnu, některé v září a říjnu remontují.

Denivky milují slunné až polostinné stanoviště a kvalitní, živinami dobře zásebenou vlhčí půdu.

Hodí se do skupin s dalšími trvalkami, jako jsou floxy, čechravy, jarmanky, žluťuchy nebo také kopretiny, neztratí se ani mezi zápleváky, vysokými odrůdami kakostů a rudbekií nebo vyššími travinami. Velmi pěkně se vyjímá v blízkosti vodních ploch.

A víte, proč se denivky nazývají denivkami? Jméno jim propůjčila jejich vlastnost - malá trvanlivost jednotlivých květů, pouhý den. Krátkou životnost květů ale velmi dobře kompenzuje jejich množství.