Koncem léta už nebudeme používat univerzální hnojiva ani jiná hnojiva vhodná pro vegetační hnojení. V tuto dobu použijte speciální hnojiva určená pro podzimní hnojení – podzimní trávníková hnojiva. Z hlediska obsahu je zde upraven poměr živin tak, aby nedocházelo k rychlému nárůstu, ale naopak musí posílit kořeny trav.

 

Hlavní výhody podzimního hnojení trávníku:

• vysoký obsah draslíku podporuje vyzrávání rostlinných pletiv

• zvyšuje odolnost trávníku proti vymrzání

• snižuje riziko napadení trav houbovými chorobami

• posiluje kořenovou soustavu

 

Trávník potřebuje na podzim podporu a ošetření, důležitá je zejména vertikutace. Provádíme ji proto, aby mohl trávník dýchat a lépe přijímat vodu, živiny a aby mohl lépe odnožovat. Nejen, že vertikutací odstraníme plsť a mech, ale narušíme i některé plevely a zejména nakypříme ztvrdlý povrch. Před vertikutací nezapomeňte trávník posekat. Samotnou vertikutaci provádíme za sucha, elektrickým nebo benzínovým vertikutátorem, na malé plochy můžeme použít vertikutační hrábě. Nože vertikutátoru prořezávají trávník do hloubky několika milimetrů. Trávník po tomto zásahu vypadá nevzhledně. Odstraněnou plsť buď vyhrabeme nebo posbíráme sekačkou a trávník přihnojíme, aby dobře zregeneroval. Zatímco na jaře a v létě jsme používali hnojiva bohatá na dusík, který zajistí nárůst zelené hmoty, tak na podzim musíme použít hnojiva s vysokým obsahem draslíku (až 46%). Ten zodpovídá za správné vyzrání rostlinných pletiv a posílí kořenový systém trav. Trávník pak přečká zimu bez úhony, bude odolný vůči chorobám a na jaře se velmi rychle obnoví. Použijte Podzimní trávníkové hnojivo, které je určeno právě pro podzimní ošetření a má vhodné zastoupení živin pro podzimní hnojení. Používejte ho od září až do začátku října v závislosti na počasí. Aplikaci provádějte rovnoměrným rozhozem granulí na posečený a oschlý travnatý porost. Podzimním trávníkovým hnojivem podpoříte lepší vyzrávání trávníku před zimou a tím zvýšíte jeho odolnost proti vymrzání. Díky nižšímu podílu dusíku se udržuje travní porost kompaktní a odolnější vůči sešlapání, snižuje se riziko napadení trav houbovými chorobami. Lze ho použít také pro hnojení okrasných dřevin.

Podzimní trávníková hnojiva aplikujte na povrch trávníku pomocí posypového vozíku – čím přesněji si nastavíte dávkování, tím lépe. Rovnoměrná aplikace a přesné dávkování šetří hnojivo a zabrání nepravidelnému růstu trav. Při aplikaci hnojiva rozhozem dbejte na stejnoměrné rozprostření hnojiva po trávníku.

 

Existují i další speciální přípravky, které lze k podzimnímu ošetření trávníku použít:

Likvidátor travní plsti je unikátní trávníkové hnojivo obohacené bakteriemi žijícími v půdě, které urychlují rozkladný proces travní plsti a v podstatě nahrazují mechanickou vertikutaci. Navíc dodá trávníku živiny až na dva měsíce.

Pokud máme v trávníku větší plochy, kde se rozrostl mech, ošetříme je také vertikutací a zatravníme je s pomocí travních směsí rychle klíčících trav (většinou se označují slovem Regenerace. Pro menší  holá místa můžeme použít přípravek Trávníková náplast 3v1. I nově osetá místa nezapomeneme pohnojit, aby se co nejdříve zacelila a zapojila do stávajícího porostu (Pokud použijeme Trávníkovou náplast, pak v jednom přípravku používáme substrát, osivo a hnojivo - poškozenou plochu tak snadno a rychle opravíme a poté jen zalijeme. Tam, kde jsme použili Trávníkovou náplast, hnojit nemusíme.)

Přípravky typu Mech stop na podzim nedoporučujeme použít, jsou vhodné spíše pro jarní období. Na místa, kde se mechy tvoří, na podzim rozhoďte vápnitý dolomit, kterým upravíte pH půdy. Ve zdravém trávníku s upraveným pH půdy se již mechům líbit nebude,