Jiřinka je právem označována za královnu podzimních zahrad. V současné době existuje na 20.000 hybridů. Některé se hodí na záhon, jiné jsou vhodné do skalek, další jsou vhodné do truhlíků či okrasných nádob. Pro snadnou orientaci se dělí podle květu: sasankovité, kulovitě kvetoucí, jednoduché, leknínové, kaktusové, polokaktusovité, dekorační, náhrdelníkovité, pomponkovité, rozmanité, druhy Lilliput, jednoleté jiřinky. Mohou být jak nízké, tak vysoké. Květy nesou všechny druhy barev kromě modré. 

Tak se na ně přijďte podívat!

 

VÝSTAVA ŘEZANÝCH JIŘIN

sobota 12.9. - neděle 20.9.2020

Zahradnictví Dvořák a syn, Stanová 1998, Teplice

Výstava několika desítek druhů kvetoucích řezaných jiřin.

 

Výstava bude přístupná celý týden, abyste měli možnost prohlédnout si květiny v klidu a bez návalu. Nebojte se, jiřinky takovou dlouhou dobu vydrží, navíc je budeme obměňovat, pokud by nezvládaly vyšší teploty. Takže ať přijdete v sobotu nebo ve středu, uvidíte podzimní královny v plné parádě.

 

A proč jiřina? Jiřiny pocházejí zdaleka. Do Evropy se dostaly v druhé polovině 19. století z Mexika, Střední Ameriky a Kolumbie. Botanický název Dahlia dostala po švédském botanikovi A. Dahlovi. V přibližně stejné době se objevilo německé pojmenování Georgina, z něhož pak vzešly názvy národní, tedy i naše jiřina.

 

Těšíme se na viděnou!