Třtina Calamagrostis x acutiflora ‘Karl Foerster‘

Třtinu skoro určitě mnozí z vás budou znát i z toulek naší přírodou. U nás roste několik druhů, z nichž některé jsou velmi běžné a rostou dokonce často i na zanedbaných a neobdělávaných půdách, na neudržovaných loukách, rumištích i okrajích lesů. Rostlina na obrázku je ale svým způsobem velmi výjimečná. Na rozdíl od původního druhu se odrůda ‘Karl Foerster‘ vyznačuje strmě vzpřímeným růstem. Dorůstá běžně do velikosti kolem 120 cm, potřebuje slunečné místo a dobře propustnou půdu průměrné kvality. Po odkvětu stébla sice rychle žloutnou, ale velmi dlouho si drží svůj tvar i barvu, takže tato moderně vyhlížející tráva zůstane zajímavá až do předjaří. Protože tento kultivar netvoří semena, zůstane pod kontrolou a nebude se nekontrolovaně množit a rozšiřovat.

 

Carex – ostřice

Ostřice jsou velmi bohatým rodem, zdaleka ne všechny druhy se však hodí pro pěstování v zahradách. V posledních letech se však na trhu objevilo několik velmi zajímavých odrůd s atraktivními listy i celkově zajímavým tvarem, například ‘Evereste‘, ‘Evergold‘ či ‘Ice Dance‘. Všechny zmíněné odrůdy jsou stálezelené, takže i v zimním období nabídnou zajímavý efekt. Tyto ostřice vyžadují vlhké stanoviště, nejlépe prosperují na polostinném místě. Pokud po tvrdší zimě část listů proschne, bez obav je můžeme v předjaří ostříhat, brzy na rostlině vyrostou listy nové a zdravé.

 

Cortaderia – kortaderie (pampas)

Tato kouzelná rostlina patří bez pochyb k těm nejfantastičtějším a nejúžasnějším okrasným travám vůbec, z pěstitelského hlediska ale také k nejnáročnějším. V období vegetace vyžaduje totiž dostatek tepla, živin i vlhkosti. Pravidelná zálivka a přihnojování jsou během léta pro tuto trávu nutností. Naopak pro období vegetačního klidu musíme těmto travám nabídnout zimní kryt a hlavně co nejsušší místo. Pro kortaderii se proto snažíme najít místo alespoň na mírném svahu, který pomůže stáhnout nadbytečnou vláhu z oblasti kořenového krčku. Kortaderie by se na definitivní stanoviště měla ideálně vysazovat až v jarním období, aby do zimy stihla co nejlépe zakořenit. Při podzimním nákupu zkuste na zimu pro kortaderii nalézt provizorní stanoviště, kde bude ušetřena od největších mrazů a zimní vlhkosti.

 

Hakonechloa – hakonechloa

Velmi působivá tráva původem z Japonska vytváří husté trsy mírně ohnutých listů. Původní druh má čistě zelené listy, nejčastěji se však pěstuje půvabná, žlutě zelená odrůda ‘Aureola‘. Hakonechloa prosperuje na mírně vlhkém stanovišti, nejlépe v polostínu. Miluje dobře propustné půdy s vysokým obsahem humusu. Vyžaduje mírně kyselou až neutrální půdní reakci. V místech, která nejsou vystavena prudkému slunečnímu svitu a horku, se dá pěstovat i v nádobách. Ke konci podzimu se však rozhodně vyplatí celý trs této rostliny vyjmout z nádoby a na zimní období vysadit do volné půdy. Při jarním rašení pak můžeme opět rostlinu vyjmout z půdy a vysadit zpět do nádoby. Hakonechloa roste poměrně pomalu, ale trpělivost se u této rostliny rozhodně vyplatí. Za pár let vyroste do krásného a impozantního trsu.

 

Imperata cylindrica ‘Red Baron‘ – lalang válcovitý

Lalang patří z hlediska barevnosti k nejzajímavějším okrasným travám. V jarním období jsou jeho listy žlutě zelené barvy s červenými vrcholky, postupně se ale červená barva rozšiřuje i do spodní části listů. V polovině léta je spodní strana listů stále zelená, horní část však září svěže červenou barvou. Na podzim zabírá červená barva většinu listové plochy. Lalang může růst v různých typech půd, nejvíce mu však vyhovuje dobře propustná, mírně vlhká a kyprá půda. Dobře se kombinuje s jinými druhy trav i celou řadou trvalek, vysazujeme ho na slunečné místo, obvykle do popředí skupin, kde nejlépe vynikne jeho exotické vybarvení.

 

Miscanthus – ozdobnice

Ozdobnice jsou poměrně vzrůstné trávy, které se pěstují v bohatém sortimentu odrůd. Dorůstají nejčastěji do výšky od 100 do 250 cm (některé odrůdy až 350 cm). Ozdobný efekt ozdobnic vytváří nejenom listy, ale také květenství. Ozdobnice nejlépe porostou v hlubších, dobře propustných půdách s vyšší zásobou živin. Vybíráme jim vždy stanoviště na slunci, v polostínu jsou řídké, slabé a neochotně nakvétají. Jednotlivé odrůdy se liší zejména výškou, barvou květů i podzimním vybarvováním listů. Některé odrůdy tvoří jenom úzké listy, jiné mají listy široké, někdy dokonce ve dvou barvách. K nejoblíbenějším patří odrůdy ‘Zebrinus‘ či ‘Strictus‘ (na obrázku), stejně krásné jsou ale i další odrůdy. Ozdobnice dobře snášejí naše zimy a obvykle nevyžadují ani žádné mimořádné zazimování. Důležité je jenom před nástupem zimy svázat listy do snopu. Toto opatření pomůže uchránit kořenový krček od nadměrné vlhkosti, ale zejména udrží listy pohromadě, aby je v předjaří nerozfoukal vítr po celé zahradě.

 

Pennisetum – dochan, vousatec

Dochany jsou opravdovou perlou podzimu. V jarním období netrpělivé povahy trochu potrápí, protože raší velmi pozdě. Během léta však trsy obrostou bohatou porcí tenkých listů, které už jsou krásné samy o sobě. Od konce srpna a v září se na rostlinách objevují půvabná válcovitá soukvětí, kterých může být na dospělé rostlině opravdu velké množství a vydrží v atraktivním stavu na rostlině obvykle až do začátku prosince. Dochany vysazujte na slunečné, ale nepříliš suché či horké místo. Půda jim vyhovuje hlubší, bohatá na živiny i humus. I když mají rády vlhko, půda musí být dobře propustná, aby se v oblasti kolem kořenového krčku nikdy nedržela nadbytečná voda. Většina běžně prodávaných odrůd časem dorůstá do větších rozměrů, s výjimkou miniaturních kultivarů zaberou na půdě plochu kolem jednoho metru čtverečního, přičemž v období kvetení dosahují do výšky 80-120 cm.

 

TIP: Nejúžasnější ozdobnici čínskou (Miscanthus sinensis) najdete v našich zahradnických centrech v mnoha kulitvarech lišících se květem, listem, barvou a vzrůstem. Ozdobnice doporučujeme sázet k sobě a v kombinaci s barevným kačírkem vytvořit harmonické zákoutí. Tím dáte své zahradě nový rozměr.