V 90. letech minulého století se chryzantémy z této skupiny dovážely nejčastěji z Nizozemí. Protože kvůli objemnosti byly náklady na přepravu poměrně vysoké, začali si čeští zahradníci během krátké doby dovážet pouze mladé rostliny či dokonce řízky, osvojili si potřebnou technologii pěstování a začali náš trh zásobovat tuzemskou produkcí.

Množením a distribucí mladých rostlin se v Evropě zabývá několik firem. Nabízejí obrovské množství kultivarů, většinou licenčně chráněných, takže pěstitelé musejí počítat s kontrolní návštěvou zástupce licenčního množitele.

 

Seznamte se... Chryzantémy!

Chryzantémy Multiflora jsou typické svým kompaktním habitem více méně kulovitého tvaru (nepravidelnosti jsou zaviněny nedostatkem místa při pěstování a špatným zdrojem světla) tvořeného stovkami kvítků na krátké stopce. Pěstují se v různě velkých kontejnerech a také jejich průměr může být poměrně široký, většinou mezi 40 a 80 cm.

Odrůdy se kromě barvy květů liší také dobou kvetení; většinou se uvádí týden, kdy daná odrůda začínají rozkvétat – od poloviny srpna do začátku listopadu. Barevná škála začíná čistě bílou, pokračuje přes nejrůznější odstíny až po dvoubarevné či se světlým nebo tmavým okem. Nejtmavější dosud vyšlechtěnou barvou je tmavě fialová.

Různorodá je také struktura květů – mohou mít tvar jednoduché kopretiny, nebo jsou plnokvěté. Nově se objevují odrůdy s jehlicovými květy a naprostou novinkou jsou chryzantémy sasankokvěté.

 

Dobré rady pro pěstování

Mladé rostliny se do konečných nádob vysazují koncem jara. Aby během léta dorostly do konečné velikosti, vyžadují plynulý přísun živin. S přihnojováním je třeba pokračovat i po zakoupení rostliny, jinak všechna nasazená poupata nevykvetou.

Rostliny nakupujeme ve fázi, kdy se na poupatech ukazuje barva, ideální však je, pokud jsou květy po obvodu rostliny již rozvité. Barevný odstín je totiž zřetelný až po úplném rozvití jednotlivého květu.

Chryzantémy v plném květu zdobí balkon či terasu obvykle čtyři až šest týdnů. Doba závisí kromě počasí zejména na ošetřování – pravidelné přihnojování při každé zálivce zaručuje, že vývoj dalších poupat bude pokračovat, nové květy přerostou starší a prodlouží se tak doba kvetení.

Poškození květů ranními mrazíky předejdeme zakrytím netkanou textilií – jakmile se oteplí, rostlina pokračuje v růstu a nadále kvete.

Pokud rostlinu po odkvětu přesadíme do volné půdy, většina odrůd naši zimu přečká. Příští rok znovu vykvete, obvykle ale méně dokonale.