Plamenka latnatá (Phlox paniculata) se nejlépe vyjímá ve středu trvalkového záhonu. Aby se co nejlépe vyvíjela, je dobré najít pro ni místo s živnou, vlhkou půdou na plném slunci nebo v lehkém stínu. Oblasti s vyšší vlhkostí vzduchu, případně místo poblíž jezírka nebo potoka, je ideální. Abychom snížili možnost výskytu padlí a listových skvrnitostí, je třeba zajistit dobré proudění vzduchu. Pokud je tedy trs plamenky velmi hustý, je vhodné pozdě na jaře z trsu odstranit slabší výhony z přehuštěných míst. Ani v sušších oblastech není třeba házet flintu do žita: při výběru odrůdy prostě jen vyberte ty, které jsou odolné vůči těmto dvěma listovým chorobám.

Budete-li vybírat kultivary pečlivě, pokvete záhon s plamenkami od června až do září. Krásně se vyjímají s denivkami, třapatkami, astrami nebo zápleváky.

V posledních letech šlechtitelé vyslali na trh řadu panašovaných forem – některé jen krátce zazářily a jiné se udržují v sortimentu. Jednou z nich je kultivar ´Elisabeth´ s výrazně bíle panašovným listem a růžovým květem, který je od středu protkaný bílou kresbou. Patří k těm nižším, dorůstá jen do výšky 60-80 cm.

Další z velmi zajímavých kultivarů ´Sherbet Blend´ vyšlechtil Jan Verschoor. Pyšní se velmi zajímavou barvou květu přecházející od růžovofialové po bílozelenou. Stejný šlechtitel má na svém kontu také nádherně růžový kultivar ´Grenadine Dream´ který má spodní stranu okvětních plátků vybarvenou do bíla.

Kdybychom chtěli vybrat tu nejmodřejší plamenku, pak na jedno z prvních míst určitě postavíme ´Blue Paradise´. Začíná kvést už v červnu a kvete velmi dlouho. Modrá barva se z květů vpíjí i do stonků, které získávají nápadný modrofialový nádech. Kultivar vyšlechtil v roce 1997 zahradní architekt Piet Oudolf, nejvýraznější postava mezi tvůrci trvalkových výsadeb a šlechtitel velmi zajímavých soret.

Velmi výraznou šlechtitelskou oblastí je Rusko. Již v roce 1953 vyšlechtil P. Gaganov světle růžově kvetoucí kultivar s tmavě růžovým očkem a tmavým žíháním a nazval jej ´Uralskyje Skazy´, v anglické verzi jména ´Fairytale of the Ural´. Dnes se na trhu objevuje jako ´Ferris Wheel´.

Relativně mladým kultivarem je ´Junior Dream´, patřící do serie Junior vyšlechtěné v roce 2004. Je to nízký kultivar se středně fialovorůžovým květem s růžově karmínovým okem.

Kultivarů plamenek je nepřeberné množství a není problém je vyšlechtit. Složitější už je najít takové, které by se výrazně lišily od ostatních – řečeno slovy jednoho z jejich šlechtitelů Alana Blooma. Doufám, že alespoň ty, které jsme si představili, se trochu odlišují.