Kouzlu okrasných travin propadl už v polovině minulého století německý zahradník Karl Foerster, který je nazval příznačně „vlasy matky Země“. Do zahrady vnášejí klid a zároveň přirozený pohyb, nezanedbatelný je i jejich akustický efekt – i v jemném větru příjemně šelestí. Zahradní architekti dokážou mistrně využít elegantní krásu ladně se kolébajících trav, hru s větrem, strukturu i podzimní vybarvení.

 

Skupina okrasných trav je nesmírně široká – od ladně převislých druhů s dlouhými, úzkými listy, které vyniknou jako lem cesty nebo trvalkového záhonu, přes druhy s dlouhými listy a jemně kvetoucími klásky až po více než metrové giganty s obrovitými kvetoucími latami. Najdeme mezi nimi letničky (třeslice, zaječí ocásek), většinou se ale jedná o vytrvalé rostliny, které na jednom stanovišti vydrží řadu let a postupně se rozrostou do objemných trsů. Jednu věc ale mají všechny společnou: vyžadují minimální péči spočívající pouze v seříznutí na jaře a případně v omezování růstu. Většina okrasných trav dobře snáší sucho. Vytváří si sukýnky listů, které výborně chrání kořeny před vyschnutím a zároveň přivádějí dešťovou vodu přímo ke kořenům. Pokud od své zahrady vyžadujete minimální nároky na údržbu, rozhodně doporučujeme využít co nejvíce okrasných trav.

 

Trávy jsou krásné dokonce i v zimě, zvláště když slunce osvítí ojíněná stébla. Kombinací druhů rozdílné výšky vytvoříte dynamiku v zahradě. Vysoké trávy s bohatými latami květů jsou elegantní až monstrózní, menší druhy je zase s výhodou použijete ve skupinách jako půdní pokryv, některé druhy jsou vhodné jako solitéry. Kombinujte trávy s listy rozdílných tvarů a barev s trvalkami tak, aby mezi sousedícími listy vznikl silný kontrast. Vytvoříte tak dynamiku a napětí na jednom místě.

 

Výběr ze sortimentu okrasných trav:

Molinea caerulea \'Moorhexe\' – jedna z nejštíhlejších okrasných trav pro vlhká, živná stanoviště. Výška až 75 cm, kvete v srpnu až září krásnými černými klásky.

Festuca – nižší, trsovitě rostoucí tráva s modrošedou barvou listů

Koeleria glauca – pro slunná stanoviště, výška do 50 cm, výrazně sivě modré listy

Luzula – ideální pro stinná stanoviště, výška 40 - 60 cm. Výrazně dekorativní je L. nivea s bílými střapečky květů.

Pennisetum alopecuriodes – známá tráva s dekorativním květenstvím připomínajícím kartáč na čištění lahví. Výška do 80 cm, na podzim se vybarvuje hnědočerveně. Kultivar \'Hameln\' kvete časněji a bohatěji, výška do 60 cm.

Cortaderia selloana – známá pampová tráva, statný druh vysoký až 2,5 m, vyžaduje zimní kryt.

Miscanthus – rozmanitý rod, výška 2 až 3 m. Kultivary \'Strictus\' a \'Zebrinus\' mají listy se žlutými pruhy. Stříbřitě červené laty květů.

Calamagrostis – výška až 125 cm, vzpřímený růst, kvete od července do srpna.

Imperata cylindrica \'Red Baron\' – velmi pěkná tráva s červenými listy, výška do 40 cm.