Herkules (či Hérakles) je postava z řecké mytologie. Tento syn Dia a Alkmény byl ztělesněním síly, odvahy a důvtipu. Stejné jméno nese i kultivar jedné z růží. A celkem oprávněné – má silný, bujný růst, krásně vynikne jako solitér a dobře se kombinuje ve skupinách s podobně vzrůstnými typy. Odvaha se promítá do její vysoké odolnosti vůči běžným chorobám, které většinu růží trápí. A důvtip? Ten vyjadřuje svojí vůní, která je v plném rozkvětu velice intenzivní. Věřte, že Herkules bude hrdinou i vaší zahrady!

Druhá odrůda, Amadeus, nás přenese o několik tisíc let vpřed, přesněji do druhé poloviny 18. století, kdy se narodil a působil skladatel klasické hudby Wolfgang Amadeus Mozart. Tento geniální člověk zasvětil celý svůj život tvorbě, která nás provází do současnosti. Podobnými kvalitami vyniká i kultivar této popínavé růže a její záplava květů nám může s trochou fantazie připomínat dokonalou symfonii. Jasně červené květy jsou odkazem na Mozartovu zálibu v této barvě, vždyť na většině dochovaných portrétů je vyobrazen v červeném saku. Stejně jako mladý, nadaný Mozart, má i tato pnoucí růže nakročeno k nesmrtelné slávě pro své jedinečné vlastnosti, díky nimž získala prestižní ocenění v několika evropských soutěžích.

U hudby ještě zůstaneme, byť se na naší pomyslné časové ose přesuneme až do současnosti. Marii Rottrovou zná asi každý jako výbornou zpěvačku, málokdo už ale ví, že je také velkou milovnicí růží. V duetu s Pavlem Bobkem zpívá, že „má jméno po růži“, a je tomu skutečně tak, i když píseň je mnohem starší než kultivar růže, který nese její jméno. Marie Rottrová (myšleno růže) byla pokřtěna v polovině roku 2011 v pražském Zahradnickém centru Chládek a i když je na trhu jen krátkou dobu, získala si mnoho příznivců a velkou popularitu. Její neutuchající násadu květů a stoprocentní zdraví si můžeme užívat od časného léta až do prvních mrazů na podzim.