Začneme jabloněmi. Určitě každý znáte strupovitost jabloní a padlí jabloňové. Pokud je relativně suché počasí s častými ranními mlhami, padlí vás jistě nemine. Bílé povlaky houby na listech se nedají přehlédnout a následné poškození plodů významně snižuje skladovatelnost. Za deštivého a chladnějšího počasí se naopak daří strupovitosti, která výrazně poškozuje kvalitu a silně napadená jablka se hodí maximálně k tvorbě moštu. Tyto dvě choroby se mohou vyskytovat od poloviny dubna až do konce června. Žádný přípravek nedokáže tak dlouhou dobu úspěšně jablka ochránit. Nevyhneme se proto několika ošetřením v průběhu tohoto období. Na začátku kvetení je vhodné použít přípravek Discus nebo Kumulus (oba tyto přípravky lze použít i na padlí na angreštu) a postřik po odkvětu ještě jednou zopakovat. Proti strupovitosti jabloní je vhodné použít přípravek Zato, který má skvělé výsledky a i vedlejší účinek na padlí. Pokud bude trvat deštivé počasí a dále se šířit strupovitost v době zvětšování se plodů, kdy se na nich začíná tvořit takzvané líčko (červenavá skvrna na plůdku), doporučujeme provést poslední postřik přípravkem Tercel. Je ideální pro pozdní postřik, protože kromě strupovitosti úspěšně řeší i skládkové choroby na plodech a takto ošetřená jablka vám vydrží až do jara.

 

Závažným problémem na jádrovinách je také obaleč jablečný. Jeho housenky způsobují červivost plodů. Množství přezimujících housenek se výrazně sníží tam, kde jsme v zimě přikrmovali sýkorky. Přesto se z přezimujících housenek v průběhu května začnou líhnout dospělí motýli. Samice se pak ve večerních hodinách, kdy se teploty začnou pohybovat nad 16°C, začnou pářit se samci a klást vajíčka na mladé plůdky. Za několik dní se z nich vylíhnou larvičky, které se po krátkém žíru na listech začnou zavrtávat do plodů, kde v klidu přežijí a dokončí svůj vývoj. V teplejších oblastech dokonce dokáží vytvořit i dvě generace. Proti obaleči je třeba zasáhnout včas. V průběhu května je vhodné do korun stromů umístit feromonové lapače na obaleče a sledovat nálet samců. Samci cítí samičí feromon a jsou intenzivně lákáni do lapačů. Pokud se lapač začne plnit, je čas připravit postřik. Během 7-10 dní po nejintenzivnějším náletu provedeme postřik přípravkem Calypso, Reldan nebo Steward. Přípravek Reldan má na škůdce také repelentní účinek – po postřiku jim strom nevoní. Pokud bude teplé léto, je třeba lapače umístit do stromu ještě jednou v průběhu července, kdy se líhne druhá generace obalečů. Pro kvalitní a chutná jablka je vhodné v průběhu jejich vývoje použít přípravek Wuxal Kalcium, který velice dobře řeší nedostatek mikroživin a vápníku jádrovin.

 

U rajčat a okurek bojujeme v průběhu jejich života také s plísní. Tento problém vyřešíme jednoduchým systémem ochrany. V době tvoření prvních plodů provedeme postřik přípravky Ridomil nebo Acrobat, které ochrání i nové přírůstky v průběhu celých 14 dnů. Podle intenzity infekčního tlaku můžeme použít také přípravek Ortiva, který má krátkou ochrannou lhůtu a dokáže poměrně úspěšně zastavit i počáteční napadení. Kombinací těchto přípravků docílíme velice dlouhé fungicidní clony a rajčata bez problémů dozrávají.

 

Dalším problémem ve sklenících bývají svilušky. Tito drobní roztoči se velice rychle množí a dokáží během několika málo dní zdecimovat celou úrodu. V boji proti těmto nepříjemným obyvatelům okurek a paprik použijte přípravek Vertimec. Jeho účinnost je nepřekonatelná. Je bezpečný a má velmi krátkou ochrannou lhůtu, takže do týdne je rostlinou odbourán a plody jsou vhodné ke konzumaci.

 

Ve skleníku nás můžou trápit také mšice nebo molice. V boji proti těmto škůdcům nám přibyl jeden nový přípravek jménem Plenum. Tato novinka má naprosto unikátní způsob účinku právě na molice a mšice a má i krátké ochranné lhůty, takže do třech až sedmi dnů můžeme ošetřené plodiny konzumovat. Zároveň díky nové účinné látce je velký předpoklad k tomu, že bude přípravek velice funkční a poradí si jednoznačně s těmito úpornými škůdci v zeleninách.

 

Proti plísni bramborové doporučujeme bojovat jak přípravky typu Kuprikol nebo Champion, tak systémovými fungicidy jako je Acrobat a Ridomil. Vhodné kombinace všech těchto přípravků zajistí zdravé porosty brambor po celou sezonu. Postřik proti plísni bramborové můžeme vhodně doplnit i ošetřením proti mandelince nebo mšicím v bramborách novým přípravkem Actara. Určitě bychom neměli zapomenout na ošetřením Sencorem, který porosty brambor udrží dlouhodobě bez plevelů. Lze jej aplikovat i do vzešlých porostů brambor a provést tak dvě aplikace – před vzcházením a po vzejití brambor.

 

Pro ochranu okrasné zahrady proti savým a žravým škůdcům doporučujeme nepřekonatelný sortiment přípravků z řady Careo. Ať již Careo insekticidní tyčinky s dlouhodobým tříměsíčním účinkem, nebo Careo koncentrát případně Careo postřikovač, který můžete mít vždy při ruce a pokud se objeví na rostlinách jakýkoli škůdce, ihned úspěšně zasáhne.

 

Jahody velmi často napadá plíseň šedá, která způsobuje hnití plodů. I proti této chorobě se můžete úspěšně bránit, ale je třeba zasáhnout včas. V době květu je vhodné ošetření přípravkem Teldor. Jahody jako dlouhodobější kultura také často trpí zaplevelením. Pokud na trávovité plevele v jahodách použijete přípravek Agil, bezpečně jahody udržíte bez plevelů a vaše sklizeň bude jednoznačně vyšší.