Ten, kdo v teplých lednových dnech neošetřil broskvoně proti kadeřavosti, má nyní poslední šanci. Proti této chorobě je nutné začít bojovat skutečně co nejčasněji, ještě v době, kdy na broskvoni není ani lísteček. Vhodným přípravkem je například Kocide, které je velice odolné proti smývání deštěm, případě přípravky Delan či Syllit. Je vhodné tyto dva přípravky spolu střídat. Postřik provádíme tak, aby broskev byla postřikem dostatečně omyta.

 

Přichází také čas na předjarní postřik proti přezimujícím škůdcům. Pokud teploty přes den vystoupí nad 8 °C, můžeme začít s postřikem přípravkem Jarní souprava, pomocí něhož výrazně snížíme počet škůdců, kteří přečkali zimu a začínají se probouzet. Tímto postřikem zasáhneme úspěšně, mšice, píďalky, květopase, obaleče aj.

 

V polovině dubna již můžeme očekávat na jádrovinách první příznaky strupovitosti, a tak můžeme začít aplikovat první dávku přípravku Zdravé jablko. Tento přípravek vás provede celou sezonou a zajistí jabloním kvalitní a zdravé plody. Systematické ošetřování střídající v pravidelných intervalech přípravky proti strupovitosti a padlí zajistí kvalitní podzimní úrodu.

 

V době nasazování květních poupat je nejvyšší čas na ošetření proti květopasu na jabloních. Tento brouk dokáže velice významně poškodit velkou spoustu květů, které se vůbec nerozvinou a zasychají přímo na větvičkách. Lze ho poměrně snadno omezit přípravkem Bayer Garden Calypso.

 

Další závažnou chorobu, kterou musíme řešit především na meruňkách, ale například i na višních, je moniliový úžeh nebo, jak se často traduje, mrtvička meruňky. Jedná se o chorobu, která se vyskytuje v časném jaru a napadá rozkvetlé stromy. Po napadení jim náhle například uschne celá větev, někdy dokonce uhyne celý strom. Proto není radno tuto chorobu podceňovat. Kdy tedy zasáhnout? Pokud se střídají denní teploty v době květu a ještě do toho začne pršet, neváhejte a určitě svou meruňku ošetřete přípravkem Bayer Garden Horizon nebo Teldor. Tyto dva přípravky značky Bayer Garden jsou speciálně určeny proti moniliovému úžehu.

Rozkvetlé meruňky ohrožují také pozdní jarní mrazíky. Květy můžeme ochránit béžovou netkanou textilií proti mrazu nebo postřikem přípravku Champion.

 

Další chorobou je padlí angreštové. Dříve o této chorobě prakticky nikdo nevěděl a u nás se prakticky nevyskytovala. Dnes, pokud chceme mít kvalitní plody, se již bez ošetření neobejdeme. V letošním roce kromě Discusu přibyl ještě přípravek Kumulus. Je to specialista na padlí nejen na angreštu, ale i na okrasných rostlinách, jabloních, případně i na dubech. Má dokonce vedlejší účinky na svilušky, které významně potlačuje. Ošetření Kumulusem provádíme před květem, po odkvětu a pak Kumulus vystřídáme přípravkem Discus a provedeme ještě dvě další ošetření – naposled v době kdy mají angrešty velikost malého hrášku.

 

Závěrem dnešního dílu snad ještě připomenutí pro ty, kteří se chystají sázet jarní cibuloviny. Nezapomeňte na moření cibulí přípravkem Rovral Flo proti houbovým chorobám.

V případě, že jsme zde nezmínili problematiku některé choroby, která vás zajímá, máte možnost nahlédnout do nové publikace, kterou najdete u stojanu Ochrana rostlin ve svém zahradnickém centru.