Základem je výběr krmítka nebo jeho výroba. Krmítko by mělo být dostatečně prostorné, aby se do něho vešel třeba i strakapoud, mělo by mít širokou střechu, aby na potravu nepršelo a nefoukal vítr. Současně by podlaha krmítka měla mít kolem obvodu lištu, která zabrání zalétávání sněhu do prostoru krmítka. A nejvhodnější místo pro umístění? Klidná část zahrady nedaleko přirozených úkrytů přezimujících ptáků, kousek od nějakého stromu nebo živého plotu, samozřejmě tak, abychom na něj dobře viděli a mohli se těšit z návštěv našich opeřených přátel. Také bychom měli myslet na to, že jsou ptáci v zimě ohrožováni kočkami nebo i kunou a krmítko musíme zabezpečit proti těmto nezvaným hostům. Stačí je umístit alespoň 1,5 m nad zem na hladkou tyč, po které kočka nevyšplhá.

 

Další důležitou činností při péči o krmítko je jeho pravidelné čištění. Odstraňujeme vyloupaná semena a slupky, zbytky trusu a nespotřebované potravy.

 

Vhodným doplňkem klasických krmítek jsou různé plastové a drátěné zásobníky na lojové koule. Tyto energetické bomby jsou vhodným doplňkem ke klasickým zrninám a ptákům dodají velké množství energie, kterou potřebují. Často je sortiment lojových koulí doplněn například o oříšky, sušená jablka, proso i slunečnici. Ale pozor – pokud koule zavěsíte příliš nízko nad zem, rád si na nich pochutná i váš pes.

 

Co do krmítka?

A jaké vhodné krmivo máme pro přezimující opeřence na výběr? Různá semena obilovin, slunečnice, proso, pohanku, řepku. Určitě zajímavým a pestrým zdrojem vitamínů a energie je i takzvaná zadina, (semena plevelů a zbytky po čištění obilí). Pokud si na ptáčky vzpomenete už na podzim a při procházkách budete sbírat plody šípků, jeřabin, bezu černého, usušíte nějaká jablka nebo švestky, připravíte v zimě opravdovou ptačí hostinu, na kterou se sletí ptáci z celého okolí. Určitě nekrmte ptáky zbytky od snídaně, čerstvé pečivo je naprosto nevhodné a způsobuje ptákům zažívací problémy. Pozor ale i na maková semena, po těch bývají opeřenci malátní a ve spánku mohou i zmrznout. Jistotou jsou připravené směsi pro krmení ptáků míchané speciálně pro přezimující opeřence. Určitě je lepší nabízet ptákům směs zrnin než jen černou slunečnici. Je pravda, že ji ze směsí přednostně vybírají a chutná jim, ale také má hodně energie a ptáci jsou pak příliš tuční. S přikrmováním začínáme v průběhu pozdního podzimu, ideálně začátkem listopadu. V přírodě je ještě relativně dostatek potravy a ptáci netrpí hladem a na vaše krmítko si zaletí pro zpestření jídelníčku. Až udeří silné mrazy a napadne sníh, už o krmítku budou vědět a poletí na jisto. O ukončení krmení si ptáci sami řeknou, přestanou intenzivně krmítko navštěvovat a začnou se spíše věnovat hnízdění. V tomto čase pak nastává doba, kdy krmítko měníme na zahradě za hnízdní budky, ale o tom až zase někdy příště.

 

TIP: Proužkovaná slunečnice neobsahuje tolik olejů jako černá a pro ptáky je také lépe stravitelná.