V neděli budeme zapalovat první svíčku na adventním věnci. Pokud zatím ještě žádný nemáte, zastavte se u nás - naše floristky je pro vás už několik dní chystají - v různých barevných kombinacích, z různých materiálů a v různých stylech.

 

Symbolika kruhu

Odkud se vlastně tradice adventního věnce vzala? Jednou z linií by mohl být židovský svátek světel neboli Chanuka, o které lidé zapalují osm svíček na speciálním svícnu. Křesťané se mohli zhlédnout i v dávném zvyku germánů, kteří v zimě zapalovali oheň uprostřed zeleného kruhu, aby tím znázornili Slunce.

 

Historie

Rozhodující krůček k podobě adventního věnce tak, jak ho známe dnes, přišel však až na konci 19. století. Habsburský pedagog a kněz Johann Hinrich Wichern tehdy učil malé sirotky a před Vánoci je chtěl trochu potěšit. 30. listopadu, na svatého Ondřeje, proto do společné jídelny nechal zavěsit kolo od vozu ozdobené po okrajích celkem 23 svícemi, které symbolizovaly 23 dní do příchodu Vánoc.

Myšlenka se lidem rychle zalíbila. Netrvalo dlouho a v kostele v Cáchách se pravděpodobně objevil první adventní věnec toho typu, který známe dnes. Na tom už byly jen čtyři svíce symbolizující čtyři adventní neděle. V českých zemích se však tento zvyk uchytil až někdy v polovině 20. století.

 

Symbolika svící na adventním věnci

Každá svíčka na adventním věnci má svůj přesně daný význam. Existují pravidla, jak přesně je zapalovat, každá má své jméno a důležitá je dokonce i jejich barva, barva ozdob či použité materiály.

1. svíčka

Nese jméno Naděje. Letos ji zapálíme 2. listopadu na první adventní, tedy železnou neděli. Od ní postupujeme proti směru hodinových ručiček.

2. svíčka

Mír. Zapalujeme ji na druhou, tedy bronzovou neděli. Letos 5. prosince.

3. svíčka

Přátelství. Zapalujeme ji na třetí adventní, tedy stříbrnou neděli. Letos to vyjde na 12. prosince.

4. svíčka

Ta se jmenuje Láska. Zapalujeme ji na čtvrtou, tedy poslední adventní, neboli zlatou neděli. V letošním roce to bude 19. prosince. Tato svíčka bývala podle tradice růžová.

Do věnce můžete přidat i pátou svíci. Ta se dávala doprostřed a měla bílou barvu. Symbolizovala samotného Krista. Lidé ji zapalovali na Štědrý den po západu slunce.

 

Samotný slaměný věnec měl symbolizovat věčnost. Podle nejstarších tradic měl rovněž odhánět zlé duchy a zajistit proto domácnosti požehnání. Kromě svíček, mašlí a dalších dekorací, ho zdobily hlavně větvičky jehličnanů či cesmíny.

Hlavní barvou adventu má být fialová. Tato barva je symbolem pokory a důstojnosti. Všechny stuhy a svíčky, s výjimkou jedné, by měly být fialové. Ta jedna by měla být růžová, která symbolizuje přátelství. V současné době je adventní věnec však mnohem více dekorativním předmětem, který ladíme s další výzdobou domu či bytu. Použít můžete tedy prakticky jakékoliv barvy a přízdoby.