Je toho mnoho, co je třeba na Vánoce připravit – od svátečních dobrot přes slavnostně prostřenou tabuli, stromek, světýlka, dárky až po venkovní dekorace, aby ani dům či byt při pohledu zvenku nevypadaly smutně. Takže dříve nebo později budeme vymýšlet i výzdobu oken nebo vstupních dveří. Inspirujte se různými styly a vyzkoušejte, co je vašemu srdci blízké.

Přírodní

Máte rádi tradiční přírodní výzdobu českých Vánoc? Základem staročeského aranžmá do truhlíku je jedlové chvojí přizdobené přírodními materiály – vánočními růžemi, ovocem, šiškami a jinými přírodními materiály, které najdete na zahradě nebo si nasbíráte na vycházce do lesa.

Tradiční

Takových rán není moc. Celá rodina se sejde u stolu, venku už je světlo a kuchyní voní káva nebo horká čokoláda… A hlavně: nikdo nikam nemusí, a tak se snídaně protáhne třeba až do poledne. Ráno, po kterém zůstanou drobečky na ubruse a v duši radost, o které se nedá mluvit. Obyčejný den, který vůbec není všední. Právě pro podtržení takových rán si můžete vyrobit tradiční červeno-zlatou dekoraci.

Bronzové

Zavřete oči a zkuste si představit místo vzdálené od našeho světa plného spěchu, uzávěrek a účtů. Třeba horskou chatu zapadanou sněhem. Za okny bílo, v krbu oheň a ve skleničce zlatá hladina. Kus luxusu, který tu někde je, ale člověk ho musí najít. Čas, který máte jen pro sebe. Na pozadí tmavého jedlového chvojí se bronzové a červenohnědé tóny budou krásně vyjímat.

Ledové

Zkusme přivolat jedinečné bílé Vánoce výzdobou laděnou do barvy pravé zimy. Když na okně zapadá sněhem, vůbec to nebude vadit, ale pravděpodobnější je, že po větší část zimy budou bílé vánoční hvězdy, stuhy, obarvené šišky a další ozdoby tím jediným bílým, co zahradu a okno ozdobí.

 

 

in: Zpravodaj č. 104, Zima 2019

text a foto: Zahradnictví Líbeznice