Při volbě sortimentu vycházíme buď z vlastních zkušeností, nebo se při nákupu poradíme s odborníkem v zahradnickém centru. Při volbě respektujeme oslunění balkonu, velikost pěstební nádoby a v neposlední řadě i naše časové možnosti pro ošetřování.

Velikost rostlin a termín nákupu volíme zejména podle prostor, které máme k dispozici. Pokud dopěstování vysazených truhlíků můžeme věnovat část vytápěné zimní zahrady nebo máme dokonce vytápěný skleník, můžeme nakoupit i mladé rostliny již v březnu. Vnitřní úzký parapet nad radiátorem prakticky vylučuje kvalitní dopěstování. Rostliny pěstované v takových podmínkách nemusí zahynout, ale jsou v začátku sezony zatíženy těžkým handicapem. Obvykle jsou vytáhlé, křehké a jejich aklimatizace ve venkovních podmínkách je zdlouhavá. Doporučujeme proto nákup hotových rostlin až na začátku května, kdy je již možné umístit rostliny přímo na stanoviště.

Vyloučíme nákup rostlin s jakoukoliv změnou na listech a květech, což často bývá způsobeno virovým onemocněním nebo výskytem třásněnky v porostech. Nekupujeme ani rostliny s přeschlým nebo naopak přemokřeným balem, protože v obou případech může být kořenový systém nevratně poškozen.

 

Při výběru vhodných nádob je vhodné pamatovat na to, že keramické květináče ve srovnání s plastovými lépe drží vlhkost a obvykle mají delší životnost. Při výsadbě rostliny do truhlíku doporučujeme použít truhlík samozavlažovací, který vyřeší problém s přesycháním substrátu a následným poškozením pěstovaných rostlin. Během osazování keramické nádoby je potřeba zajistit odtok vody keramzitovou drenáží a u samozavlažovacích truhlíků je nutné se řídit přesnými pokyny v návodu.

 

Substrát zvolíme podle druhu vysazovaných rostlin. Pro letničky je vhodný Substrát pro balkon vyráběný speciálně pro Sdružení zahradnických center, který kombinuje velmi dobrou kvalitu za příznivou cenu.

 

Důležité je pamatovat také na hnojivo. Hnojiva rozdělujeme na tuhá a tekutá, přírodní (organická), chemická (anorganická) a kombinovaná (organominerální). Doporučujeme vybírat podle délky jejich účinku – tekutá hnojiva jsou okamžitou podporou pro rostlinu, ale musíme s nimi hnojit častěji, naopak tuhá hnojiva uvolňují výživné látky postupně. V našich prodejnách můžete najít zajímavé podpůrné růstové přípravky, jako je například výrobek Symbivit – symbiotické houby, které pomáhají v růstu a odolnosti vašim rostlinám.

 

Před výsadbou uchováme rostliny na stinném místě s dostatečnou zálivkou. Při výsadbě je vhodné lehce narušit povrch kořenového systému, aby se kořeny rozvolnily a rostlina dobře prokořenila. Po vysazení je důležité všechny osázené nádoby zalít. Během pěstování sledujeme případný výskyt škůdců a průběžně zalévat, nejlépe ráno nebo večer, protože kapky vody společně se sluncem mohou působit jako lupa a popálit listy. V průběhu sezony odstraňujeme odkvetlá květenství, která rostlinu vysilují.

 

Klasické surfinie: Pestrobarevné převisy

Surfinie přirostly k srdci každému, komu učarovaly dlouhé převisy výhonů obalených květy. Ideální jsou proto do truhlíků na okenních parapetech, v závěsných koších nebo zavěšených nádobách, kde budou mít možnost plně rozvinout svůj růst a vytvořit kaskádu květů.

Purple Shihi Brilliant je zřejmě nejznámější odrůda s tmavě purpurovými, velkými květy, která vytváří převisy dlouhé kolem jednoho metru.

Hot Red má růžový květ s výraznou dekorativní žilnatinou. Kvete poměrně časně a květy jsou velké.

White zaujme sněhobílými, středně velkými květy. Doporučujeme kombinovat ji s tmavě kvetoucími surfiniemi.

Giant Purple Picotee má tmavě purpurový květ s bílým lemováním, který ohromí svou velikostí.

Blue je kultivar se sametovým, tmavě modrým květem, který patří k jedněm z největších. Roste bujně a kvete poměrně raně.

 

Kompaktní surfinie: Na stůl nebo parapet

Ne vždy ale potřebujeme rostliny vytvářející dlouhé převisy. Kdo si chce ozdobit vchod do domu, terasu nebo stůl zahradního posezení, tomu přijdou vhod kultivary s kompaktním růstem, které rostou spíše do šířky než do délky a vytvářejí kulovitý tvar, v němž se rychle ztratí celá nádoba. Vyzkoušejte například kontrastní kombinaci tmavě červených a jemně žlutých květů, nebo naopak světle a tmavě růžově kvetoucích kultivarů, které vytvoří klidný efekt tón v tónu.

Table Salmon Red má lososově růžové květy se světlejším středem, které vydrží velmi dlouho svěží.

Table Dark Red je tmavší, má výraznou žilnatinu, květ je raný, růst vzpřímený a přisedlý.

Table Salmon Vein zaujme růžovým, středně velkým květem s výraznou, dekorativní žilnatinou.

Table Yellow má nažloutlý květ, směrem do středu tmavne. Výborně kontrastuje s okolním sortimentem.

Amethyst Eye je kultivar s modrofialovým květem a světlým okem uprostřed. Raně a velmi bohatě kvete, má trvanlivé květy.

 

Plnokvěté pelargonie: Záplava ušlechtilých květů

Plnokvěté pelargonie jsou hitem posledních let. Vytvářejí sice poněkud kratší převisy než klasické muškáty s jednoduchým květem, jejich plné nebo poloplné květy jsou však natolik efektní, že jim tento drobný nedostatek rádi odpustíme.

Granatit je kultivar se sametově červenými, středně ranými květy. Rostlina má bujný růst, dlouhé výhony a tvoří poněkud delší převis.

Amelit má poloplné květy se světle fialovou barvou. Kvete středně raně a tvoří středně dlouhý převis.

Mexica Granatit zaujme dvoubarevným, sametovo-bílým květem. Kultivar je středně raný a vytváří dlouhé výhony stejně jako jeho blízký příbuzný Granatit.

Vicky nabízí poloplné květy jasně růžové barvy, kvete středně raně. Rostlina má spíše kompaktnější růst, tvoří kratší převis.

Tommy má kontrastní, temně fialový, poloplný květ. Dobře se rozvětvuje a tvoří středně dlouhý převis.

 

Něco navíc: Netradiční květy dvou barev

Pro ty z vás, kteří rádi vyzkoušejí něco neobvyklého, máme připraveny speciality: patentované plnokvěté odrůdu petunií nebo jejich kultivary s dvoubarevným květem, které možná znáte pod názvem Tumbelina.

Cherry Ripple Red/White je odrůda tumbelíny s červeno-bílým, plným květem. Kvete velmi raně a tvoří středně dlouhý převis.

Priscilla má vonný, fialkový květ s výraznou dekorativní žilnatinou. Nakvétá trochu později.

Inga zaujme velkými, tmavočervenými a plnými květy.

Corona Amethyst je petúnie s jednoduchým, tmavě fialovým květem lemovaným bílým páskem. Tvoří středně dlouhý převis.

Corona Rose Rim má něžné, jednoduché bílé květy s růžovým lemem, tvoří kompaktní převisy.

 

Více v KATALOGU Balkonových rostlin